momeli pentru crap la rau

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

momeli pentru crap la rau

Mesaj de Vali » 29 Sep 2003 12:01

Domnilor, as avea avea nevoie de ajutorul dumneavoastra!

Am fost ieri la Prut si am avut cea mai proasta partida de pescuit de anul acesta. Crapul nu a mancat deloc, desi avea toate conditiile. Am nadit sanatos, am incercat momeli din cele mai variate si ... nimic in afara de un nenorocit de rac. Un amic a prins a platica sinucigasa la viermusi, iar eu nu am avut decat niste tacaneli anemice pe care le-am pus tot pe seama platicilor. De crap nici pomeneala.

Pe malul celalalt apar la un moment dat 2 basarabeni care incep sa scoata pripoane ... din fiecare din cele 3 pripoane scoase chiar in fata locului in care pescuiam au luat cate un ciortan. Din cate am putut vedea, aveau ca momeala placute cu turta de floarea soarelui in care probabil erau infipte cateva zeci de carlige.

Lasand la o parte frustrarea pe care am incercat-o, ideea e ca daca crapului asta ii place, asta ar trebui sa ii dau ... La placuta nu vreau sa pescuiesc pentru ca asta inseamna braconaj curat, iar mie imi place sa cred ca sunt pescar sportiv (desi, in mod ciudat, pe acest forum sintagma „pescar sportiv” a capatat o conotatie negativa). Pe de alta parte nici nu mi se pare o idee stralucita sa pun un cub de turta pe firul de par, pentru ca in mod sigur mi l-ar farama platicile si carasii.

Singura solutie mi se pare o momeala de tip boilies care sa aiba in compozitie foarte mult srot, ulei de floarea soarelui, ou etc si care sa fie suficient de tare ca sa nu poata fi maruntita de pestele mic. Dati-mi, va rog, sugestii privind compozitia unei astfel de momeli (ce ar mai trebui pus in ea pe langa srot pentru ca amestecul sa se lege bine, cat de mult srot ar trebui folosit, cat ulei etc).
Vali

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 29 Sep 2003 14:15

Daca-i srot, srot sa fie:
Cel mai simplu e sa pui parti egale de malai, gris, srot. Amesteci prafurile si apoi le pui, amestecand mereu, peste ouale batute, pana ajungi la consistenta necesara. Daca nu vrei sa nadesti cu Cobra atunci n-are nici o importanta daca faci galustile rotunde sau nu.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

momeli pentru crap la rau

Mesaj de Vali » 30 Sep 2003 14:17

Multumesc pentru reteta. As avea insa inca o intrebare ... Malaiul ar putea fi inlocuit cu faina de soia? Este mai grasa, are valoare nutritiva mai mare si dupa fiebere capata un miros teribil de malt. Leaga bine mixul, fapt care mi se pare important mai ales in cazul de fata unde ingredientul de baza este srotul.
Vali

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 30 Sep 2003 14:41

Eu de obicei pun atat malai cat si faina de soia.

Scrie răspuns