nada si momeala cu rezultate constante la cten?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

nada si momeala cu rezultate constante la cten?

Mesaj de iulian » 20 Ian 2004 10:23

baltile pe care pescuiesc in mod constant in constanta ( dunareni , oltina, corbu mic , 23 august) au f mult cten si fitofag. din pacate nu am prins decit in mod intimplator cten si f rar fitofag , la porumb conservat ( aroma tuti-fruti sau capsuni) si in mod ciudat la rima neagra ( cred ca a fost o intimplare ). daca aveti o metoda care sa dea rezultate constante spuneti-mi si mie secretele ( nada si momeala )
multumesc
iulian

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 20 Ian 2004 12:41

Salut Iulian, nu am o metoda prin care sa prind numai ten, dar se poate prinde constant cu tactica pe care o folosesti la crap. De pilda, am prins deseori la porumb uscat. Nu foloseam o momeala sau o montura care se adresa in mod special tenului. Se adresa crapului, insa tenul venea la fel de bine, mai ales ca densitatea de ten era mare. De asta mi se pare surprinzator ce spui, ca baltile pe care mergi au foarte mult ten, dar n-ai prins decat intamplator. Dar crap ai prins? Fiindca, daca n-ai prins nici crap, poate ca alta e problema. In mod normal, daca iti alegi locul corect, nadesti bine si stai cateva zile pe balta, ar trebui sa prinzi.

Boiliesurile cu arome de fructe sunt si ele eficace, fara a fi selective (adica prinzi si crap, si ten). Aromele pe care le-ai folosit, tutti frutti si capsuni, sunt bune. Incearca si scopex. Si in cazul boiliesurilor, ai nevoie de timp si de nadire substantiala. Incearca si o montura "om-de-zapada", s-ar putea sa-ti aduca mai mult ten decat o montura de fund.

Nu e nimic ciudat in faptul ca ai prins la rama neagra. Daca balta n-ar avea decat crap si ten, ai prinde mai des, asa cum ai prinde si la viermusi. Cum balta probabil ca are si maruntis, se intampla ca maruntisul iti toaca ramele inainte de venirea exemplarelor mari de ten sau crap.

Inca un lucru: in partidele tale, ai pescuit si noaptea? Fiindca vara mi s-a intamplat sa nu vad o trasatura toata ziua, in timp ce noaptea a mers foarte bine.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 20 Ian 2004 13:50

din experienta personala iti spun ca monturile pop-up sunt mai indicate pentru a prinde ten decat cele de fund.
eu de obicei ridic montura la 5,6 cm de fund in cazul tenului.
momeala mea preferata pentru ten e porumbul cu aroma de vanilie si cel cu aroma de palinca.
de obicei cand stiu ca in lac sunt multi teni cresc cantitatea de nada substantial,intrucat am observat cat poate papa un ten de 10 kg si m-am speriat.
in plus parerea mea e ca daca iti intra pe nada tenii trasaturile de crap se cam raresc si reciproc valabil.pana acuma n-am avut nici o partida de pescuit in care sa prind un ten,un crap,un ten,etc.de obicei proportia se inclina covarsitor in favoarea unei specii ,de genul 7,8 teni la un crap sau invers.
nu stiu daca sunt un caz particular cu aceste constatari ,astept sa ma combateti sau sa imi intariti constatarile .

fir intins.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 20 Ian 2004 14:03

in mod constant am prins ciortan de regula intre 15-20 buc /partida si cite 1-3 buc crap ( eu consider crap de la 4 kg in sus), capturile cu adevarat importante sunt mai rare in lacurile pe care merg .
de obicei o partida incepe de duminica dupa amiaza pina marti dupa amiaza pe dunareni sau oltina ( dar care anul trecut au mers f prost din cauza secetei )
in 2002 in toamna am asistat la navodirea de toamna la dunareni si crapul cu adevarat mare era f rar in comparatie cu fitofagul si ctenul ( la buc de peste 10 kg raportul era de 15-20 buc cten raportat la crap)
nu am folosit pina acum boilesuri pt ca rezultatele au fost bune la porumb unde am folosit un montaj flotant ( 2-3 boabe porumb si o bila mica de pluta pe fir de par), urmaind ca in 2003 sa incercam si cu boilesuri ( mergem de obicei la pescuit in echipa de 2)
oricum sa inteleg ca de baza este perseverenta si nadirea ?
iulian

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 20 Ian 2004 14:11

nick h. scrie:din experienta personala iti spun ca monturile pop-up sunt mai indicate pentru a prinde ten decat cele de fund.
eu de obicei ridic montura la 5,6 cm de fund in cazul tenului.
momeala mea preferata pentru ten e porumbul cu aroma de vanilie si cel cu aroma de palinca.
de obicei cand stiu ca in lac sunt multi teni cresc cantitatea de nada substantial,intrucat am observat cat poate papa un ten de 10 kg si m-am speriat.
in plus parerea mea e ca daca iti intra pe nada tenii trasaturile de crap se cam raresc si reciproc valabil.pana acuma n-am avut nici o partida de pescuit in care sa prind un ten,un crap,un ten,etc.de obicei proportia se inclina covarsitor in favoarea unei specii ,de genul 7,8 teni la un crap sau invers.
nu stiu daca sunt un caz particular cu aceste constatari ,astept sa ma combateti sau sa imi intariti constatarile .

fir intins.
ai dreptate am prins la o partida in 2 ore 4 ciortani apoi nr trasaturilor a scazut dramatic ca apoi sa prind in 4 ore 12 buc cten intre 1,5kg si cel mai mare de aproape 4 kg . dar asta a fost intr-un caz fericit.
iulian

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 31 Ian 2004 10:21

salut iulian pentru cten,daca incerci sa faci tu boiles in plus de dolcificantu te sfatuiesc sa probesi 2 lucruri care merge foarte bine:
1)in mix intruduci 10 /15% de iarba medicala (se gaseste la farmacie veterinar)cea care mananca animale quand au problema de stomacu
2) 10% de kelp powder nutrabait(a inceput sa se gaseste pe piata)nutrabait: este un extract de algile de mare (proteine,minerale si aroma de iarba) care este un attractant excelent de cten!!
ps.iarba medicala trebuie uscat si tocat daca il gasesti in natura.
salut adri

Scrie răspuns