Porumb cu atractanti

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mihai78 » 10 Apr 2008 21:44

V-as ruga daca se poate sa-mi dati si mie niste sfaturi in ceea ce priveste folosirea unor ingrediente pentru porumbul folosit pt carlig. Stiu ca topicul este mai vechi dar, am vazut ca se pot da niste sfaturi interesante.
Deci peste vreo 3 saptamani o sa plec la un pescuit de crap, unde am mai fost anul trecut si am vazut ca se foloseste cu precadere aceasta momeala. Acum nu stiu sigur daca porumbul folosit de ceilalti pescari a fost sau nu preparat.
Deci am la dispozitie urmatoarele ingrediente: Betaina, CSL, Aroma (Squid &Octopus), Robin Red, Melasa.
Va rog daca vreti sa-mi ziceti si mie cum le-ati folosi pt a face un porumb bun pt carlig.
P.S. Mai am si cativa stiuleti de porumb in lapte congelati de anul trecut :D
mihai78
new member

Mesajde man.fishing » 11 Apr 2008 19:23

CRed ca pe langa ce atractanti pui mai conteaza si cu ce fierbi porumbul.
Zicea cineva pe site ca se fierbe cu sfecla, dar nu a vrut sa dea mai mult din casa................. :-(
man.fishing
veteran

Mesajde spatar ovidiu » 11 Apr 2008 21:19

Se poate sfecla din cate am mai citit contine si betaina sper sa nu ma insel si e si dulce.
spatar ovidiu
member

Mesajde Adrian B » 13 Apr 2008 13:40

Eu am vazut o reteta prezentata de Vladut Mateianu acum cativa ani la o emisiune info pescar. Mi s-a parut buna. Ma refer la boabe de pus pe ac..sau pe fir.
Ceva de genul asta: a luat boabele de porumb tari. Le-a fiert, a scurs apa, apoi asa fierbinti le-a bagat intr-o sticla de plastic...si a turnat peste ele diferite arome...acuma ce arome...nu mai stiu, dar cred ca putem incerca varianta de mai sus cu arome..la inspiratie. Poate csl, scopex, capsuna...
Adrian B
member

Mesajde Madalin Dirla » 13 Apr 2008 20:38

e la fel bine ca pe firul de par sa folosim acelasi porumb cu care nadim? sau e mai bine sa punem cateva boabe intr-un recipient peste care sa adaugam arome,etc. . . . . .
Madalin Dirla
senior member

Mesajde adi.oprea » 13 Apr 2008 21:09

@Adrian B
La "inspiratie" eu nu recomand la nimeni nimic.
@MDI
Poate fi in acelasi procent productiva folosisea altei arome in nada insa la fel de bine si in aceeasi masura poate sa nu fie productiva.Din punctual meu de vedere o poti stabili doar la fata locului,pe balta.Pestele poate evita (suspicia) celelalte arome ale nadelor si sa o prefere pe cea prezentata de tine pe rig sau invers.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi
adi.oprea
veteran

Mesajde Madalin Dirla » 14 Apr 2008 21:44

Va multumesc pt. raspuns dl. ADRIAN OPREA,am sa tin cont de spusele dv.
Madalin Dirla
senior member

Mesajde mihai78 » 14 Apr 2008 21:48

Si totusi cum ati folosi ingredientele spuse anterior pt prepararea porumbului de carlig?
mihai78
new member

Mesajde Madalin Dirla » 22 Apr 2008 20:36

daca mai aveti retete de porumb preparat va rog sa le puneti aici....sap. viitoare voi pleca 3 zile la peste si sunt inca in dilema in prepararea porumbului...astept opinile voastre....multumesc anticipat
Madalin Dirla
senior member

Mesajde adi.oprea » 25 Apr 2008 21:49

In modul de preparare al porumbului dupa parerea mea trebuie avuta in vedere in primul rand siguranta pestelui.Porumbul uscat sau doar inmuiat sunt cele mai mari riscuri la care supunem pestele atunci cand folosim porumb.Astfel preparat in mod corect nu se va dilata in burta crapului si va avea calitati superioare de atractie.
Eu il folosesc in cantitati mici (maxim 2-3 kg pentru 2-3 zile) si in combinati cu alte seminte.Este o nada pe care a accepta orice crap de pe orice balta insa din punctual meu de vedere nu este selectiva deloc (prinzi crap dar nu sti cat de mare poate fi).
Ca mod de preparare recomand inmuierea porumbului timp de cca 48 ore,spalarea lui dupa acest timp si fierberea sub presiune pana incep boabele sa crape iar dupa aceea lasat inca cca 48 ore in apa in care a fiert sa traga suficient lichid in el incat sa nu mai reprezinte un pericol pentru digestia pestelui.
Personal nu folosesc alte ingrediente in modul de preparare decat zaharul (ieftin si suficient de bun) iar ca arome (nu intotdeauna) scopex sau vanilie.
Pentru carlig folosesc uneori porumb preparat ca cel mai sus mentionat si dipuit in bait soak complex de la Nutrabaits (nota 10).
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi
adi.oprea
veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli