betaina

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

betaina

Mesaj de razvan » 09 Feb 2004 18:07

Ce este betaina si de unde poate fi procurata? Multumesc

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 09 Feb 2004 19:06

vezi articolul scris de vlad pavlovici pe www.crap.ro.
Nu face ce nu-ti place!

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 10 Feb 2004 18:36

Ideea de a face un dictionar al ingredientelor pentru pescuitul la crap este excelenta.
Cand le vom putea cumpara din magazinul on-line :?:
Pana atunci as dori sa stiu de unde pot lua betaina. Daca stie cineva...

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 11 Feb 2004 13:01

curand,
a fost ceva dar s-a dat f repede
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

betaina

Mesaj de Vizitator » 11 Feb 2004 15:12

Eu am luat ultima data - asta prin toamna - de la magazinul Senzor - de la piciorul Podului Grant ! Era 200.000 lei cutiuta cu vreo 100 grame . Poti sa incerci sa vezi daca mai au sau daca nu cumva aduc !

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 11 Feb 2004 17:31

Multumesc, dar nu sunt din Bucuresti.
Betaina asta este destinata exclusiv pescuitului sau mai are si alte intrebuintari? Cautand pe net am vazut ca exista, de exemplu, si sampon cu betaina :shock: :shock:
Ma gandeam sa incerc la magazinele ce vand prafuri pentru culturisti. Ca astia baga in ei... te miri ce :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 12 Feb 2004 01:27

Salut Rasvan, cea pe care o foloseste culturisti este 'creatina'si te sfatuiesc sa nul folosesti pentru o serie de motive care acuma sunt in afara subiectului topicului acesta.
ai gasit betaina in shampon pentru ca este un produs tratat cu cloridrati(sau zis mai simplu CLOR)acesta pentru ca variaza PH din momeli in care este introdusa(in acida +5) si mi se pare de ajuns pentru a stimula atentia crapului.In tara imi se pare superlativ folosinta aceasta si iti explic de ce:
1)englezi folosesc substanta aceasta unde presiunea pescuitului este foarte mare(unde se pratica foarte mult catch and release si unde pestele sa invatat cu orice fel de boiles dintre cele mai bune)si in tara este cam devreme si nefolositoare folosinta ei.
2)de multe ori am sfatuit sa nu copiam (sau cumparam) produsele doar publicizate de la englesi fara sa stim la ce sunt de folos,pentru ca situatia apelor din tara este diferita de situatia englesilor!!
3)betaina daca nu este introdusa cel putin 20 gr. la jumate de kg de mix este complet insignifianta, si avand in vedere pretul cam mare (ex. betaina nutrabait cutia de 50 gr. 860.000 lei la mim team Bucuresti, am citat aceasta pentru ca resulta una dintre cele mai pure)imi se pare o cheltuiala nejustificata.
restul explicatiei o sa o gasesti la rubrica lui Vlad Paplovic care este completa si profesionala.
sper ca am contribuit sa iti clarific ideile despre aceasta substanta pentru sa alegi cat mai bine si daca ai nevoie de altceva sunt aici.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Mar 2004 21:51

Buna Bogdan, eu folosesc aproape in fiecare Mix si Dip Betaina. Betaina se baga (eu) max. 10gr. la kg de Mix. Betaina nu se baga in produsele uscate ci in cele lichide (se amesteca mai bine)cum ar fi de ex: ouale ptr. Boilies, sau siropurile ptr. Dipuri sau Pellets.
Eu nu am observat inca nici o diferenta intre Produsele cu sau fara Betaina
(ma refer la capturi),dar totusi o folosesc.
Apropo, eu imi fac Dipurile,Pellets si Boilies singur ca numai asa sunt sigur ca nu cumpar Mâţa`n sac, si am o oarece incredere in produsele Selfs Made

Big Carps
carprom :wink:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 30 Mar 2004 22:27

Eu folosesc betaina - 1 lingurita de ceai la 1 kg de mix . Ce spune Adriano e cam mult ( ma refer la gramaj :lol: ) - si va spun ca am pus in 2 kg porumb pus la inmuiat cam 50 grame de betaina ; betaina am dizolvat-o in lichidul in care am tinut porumbul la inmuiat , alaturi de alte arome ,etc . Am cam stricat porumbul dovada ca la Concursul de la Peris de anul trecut - nu am avut nici macar o trasatura la porumbul asta preparat . Am schimbat porumbul facut cu unul conservat si am agatat 2 bucati . De aceea prefer sa o folosesc insa cu mare cu prudenta ; oricum prezenta ei in nade si momeli ar trebuii remarcata de mustaciosi si in combinatie cu alti atractanti , arome ,etc - ar trebuii sa dea rezultate chiar si in cantitate mai mica . Unii experti occidentali pun mare pret pe aceasta substanta - si am citit chiar in ALP - nu mai retin numele englezului - ca el o considera cel mai important atractant la crap .

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 31 Mar 2004 09:58

Englezul era Ken Townley. Zice ca dozajul e totul. Daca pui prea mult.... :roll:

Scrie răspuns