betaina

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 31 Mar 2004 10:28

de multe ori am sfatuit sa nu copiam (sau cumparam) produsele doar publicizate de la englesi fara sa stim la ce sunt de folos,pentru ca situatia apelor din tara este diferita de situatia englesilor!!
Adriano are mare dreptate. Betaina este folosita in primul rind atunci cind se pescuieste un timp indelungat (mai mult de 3-4 zile). Ceea ce nu se spune direct este ca betaina are un efect laxativ. Prin pre-nadire si nadire indelungata, crapul este atras in zona dorita. In acest moment trebuie sa-l tinem in zona cat mai mult timp, si atunci folosim betaina. Pe o parte baga papica la burtica si pe partea cealalta o scoate repede si tot asa, sta in zona ca-i este foame permanent. La o partida de 2-3 zile betaina are efect in primul rand asupra pescarului.

Hai sa mai daramam un mit!
Cine are timp, poate face urmatorul experiment, intr-o locatie unde stie cu siguranta ca exista exemplare mari de crap. Alegeti un loc, si naditi doar cu porumb, nepreparat ci doar inmuiat, dimineata si seara la ore fixe. Daca aveti si posibilitatea de a pescui in acest interval, cu atat mai bine. La inceput veti prinde ciortanica si ciortani. Dupa 2-3 zile, veti constata ca dimensiunea pestilor prinsi incepe sa creasca. Dupa 5-6 zile, veti descoperi cu placere ca prindeti doar exemplare mari. Incercati si apoi trageti concluziile. Va puteti grupa un numar mai mare de pescari, astfel incat randul fiecaruia sa vina mai rar. Totul este sa aveti acordul proprietarului. Nu faceti greseala sa naditi cu porumb neinmuiat in prealabil, deoarece crapul, neavand stomac, va fugi de zona respectiva datorita durerilor provocate de porumbul uscat.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 31 Mar 2004 14:30

Eu revin si sustin ca folosirea betainei poate da rezultate exceptionale uneori . Stiam si eu de efectul asta laxativ al acestei substante - dar nu eram sigur - si nu am vrut sa ma fac de cacao :lol: Am explicat deja de ce o folosesc cu reticenta ( mi-a stricat un concurs la crap ) dar cred ca un dozaj corespunzator sau minimal poate avea rezultate pe balta . Categoric nu sunt adeptul unei folosiri intensive a acestei substante si categoric nu in "overdose" . Iliuta chiar mi-a dat un exemplu cu linguritele de zahat intr-o cana de cafea. Pui 1-2 lingurite e excelent - depasesti - cafeaua devine imposibil de baut - chiar gretoasa !! A vorbit atunci ca un batrin lup de mare si i-am dat dreptate cu timpul :lol: . Cred ca la nimic nu trebuie depasit un dozaj recomandat - pentru ca in 99% din cazuri lucrurile se intorc impotriva ta

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 31 Mar 2004 14:51

Val, dupa cum bine stii, nu cred chiar in tot ce recomanda unii sau altii. :roll:

Betaina, fiziologic vorbind, reduce continutul de grasimi din ficat si ajuta metabolismul. In medicina umana este recomandata in principal hepaticilor si celor suferinzi de ciroza, iar doza maxima este de 1 miligram pe zi, numai la recomandarea medicului, deoarece este extrem de toxica.

Presupun ca acelasi efect toxic il are si asupra pestilor daca este folosita cantitatea necorespunzatoare. Pestele avand simturile mult mai ascutite decat omul, probabil sesizeaza acest pericol si refuza momeala.

In alta ordine de idei, n-ai mai dat nici un semn de viata!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 31 Mar 2004 14:53

Frate ,
dupa rusinea ce am patit-o vizavi de tine sincer am asteptat un semn de iertare :lol: O sa te sun !

Scrie răspuns