reteta

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

rosata sorin
new member
Mesaje: 8
Membru din: 14 Aug 2006 13:21

reteta

Mesaj de rosata sorin » 16 Aug 2006 00:28

si ar m-ai fi ceva , de cand am trecut de la porumb la boiles , asta in urma articolelor citite in diverse reviste am trecut de la agonie la extaz, ba e buna reteta , ba nu e buna , stai si gandesti , pleci la magazin cumperi ce e mai bun faci 5 kg de boiles dupa care vezi pe forum sau in revista ca nu stiu ce echipa consacrata A CASTGAT CONCURSUL DE PESCUIT LA CRAP FOLOSIND MOMITOR SI PE FIR, PORUMB,de ce nu au pescuit cu boiles?asta nu pot sa inteleg de ce pescari cu vechime experti in ale boilesrilor nu pescuiesc cu boiles, pescuiesc cu porumb ca sa castige un concurs important, eu ce sa m-ai cred? eu care am trecut de cca.1an de porumb la boiles.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 16 Aug 2006 12:48

Sorin, mie reteta mi se pare o fantezie. Banuiesc ca ti-a fost oferita de cineva. Pare compusa de un proprietar de magazin, care vrea sa vanda cat mai multe lucruri clientilor si atunci le da retete care includ cam tot ce i-a mai ramas lui pe rafturi.

Daca esti la inceput, e bine sa respecti cateva reguli care sa te scuteasca de experimente costisitoare. Mergi pe mixuri de la firme consacrate, urmeaza retetele recomandate de firmele care produc mixul si in orice caz nu folosi nici un ingredient al carui rol nu esti sigur ca-l intelegi, macar teoretic.

Tu ai apucat pe un drum gresit din toate punctele de vedere. Ai un mix de firma pe care vrei sa-l “imbunatatesti”, ai o reteta incerta si folosesti produse pe care nu le cunosti. De exemplu, dupa ce ai bagat 3D in boilies, vrei acum sa afli care e rolul lui. Nu era mai logic sa afli inainte sa-l bagi?

Nu spun ca mixurile nu se pot particulariza, dar lasa asta pe mai tarziu. Acum, ia-ti un mix bun si adauga-i DOAR ceea ce este cu adevarat necesar pentru genul de partida pe care il faci. In reteta data de tine, ai mari doze de lichide nutritive, care vor fi inutile la o partida scurta. Ai de asemenea mari doze de aroma, care vor fi contraproductive la o partida lunga. Carui tip de pescuit i se adreseaza reteta asta, unuia de o zi, de un weekend, de o saptamana, de o luna?

In concluzie, ia o reteta sigura si tine-te de ea. Gandeste-te ca boiliesurile nu le-am inventat noi, le-au inventat altii, si e bine sa-i ascultam pe cei care le-au inventat. Daca ai de ales intre ce zice nea Cutare, pescar autohton care baga tot ce-i trece prin cap in boilies, si ce zic firme mari ca Nash, Solar sau Nutrabaits, sugestia mea este sa mergi deocamdata pe mana firmelor. O sa constati ca retetele lor sunt in general simple – desi iti dai seama cat de mult le-ar placea sa fie kilometrice! Mesajul e ca, daca ai un mix bun, nu-ti trebuie prea multi aditivi.

Scrie răspuns