Melasa

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 14 Sep 2006 07:39

Sau la magazinul de linga AudioTim (B-dul Dragalina). Acolo am luat 1L de melasa de la Trabucco cu 12 RON. Nu stiu daca mai au in momentul de fata.

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 14 Sep 2006 09:26

@Nick&Tilea Gabriel: multumesc baieti, voi vizita in scurt timp (azi-maine) locatiile descrise de voi si scriu dupa aia ce am constatat.

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 15 Sep 2006 09:21

Gabi, Zoli nu mai are dar zice ca o sa mai aduca. La celelalte magazine nu am timp sa merg pana saptamana viitoare.

Avatar utilizator
DOEAT-KR
member
Mesaje: 237
Membru din: 08 Iul 2009 10:59
Localitate: ARAD
Contact:

Mesaj de DOEAT-KR » 22 Ian 2010 22:55

Melasa se obtine din sfecla de zahar din cate stiu ... poate inlocui laptele de porumb la bilele solubile ? sau ii pur si simplu numai un aditiv ? care este mai exact rolul melasei in compozitia bilelor?
Roland K.
Member of CS CRAP ARAD
DOEAT CARP FISHING
www.carplove.ro

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 25 Ian 2010 09:17

Melasa este un lichid nutritiv care se obtine din prelucrarea zaharului (si nu doar din sfecla se obtine). Nu inlocuieste laptele de porumb, este un lichid care este folosit ca indulcitor si ca sa ridice aportul nutritv din nada. Se combina excelent cu CSL in cantitati egale

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 25 Ian 2010 19:28

Ai incercat dumneata sa faci solubile cu melasa?

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 25 Ian 2010 21:32

DOEAT-KR scrie:Melasa se obtine din sfecla de zahar din cate stiu ... poate inlocui laptele de porumb la bilele solubile ? sau ii pur si simplu numai un aditiv ? care este mai exact rolul melasei in compozitia bilelor?
na're nici'un rol. o bagam in mix doar asa sa ne laudam ca avem melasa prin casa ( ce rimeaza :lol: )

cred ca de -la frig mi-se trage postarea asta....

cea mai buna melasa care am folosit-o ( nu mai stiu de ce.... :roll: ) a fost una de la Bonto acu' vo' 4 ani facuta din trestie de zahar ;-)

@cipibm
grasane, vand melasa pt solubile :mrgreen:

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 26 Ian 2010 09:20

"
Black Strap Molasses from 'second boiled' sugar cane, are an extremely underestimated, scientifically proven feeding trigger []

I feel that additional molasses in the bait help here too. Molasses are used worldwide for industrial fermentation, as it is a highly nutritional food for bacterial activity in production of alcohols. Molasses is mainly sucrose, but is also highly attractive in bait as it fulfils the dietary requirements of iron, magnesium, and essential vitamins and other essential minerals / traces.
""
Tim Richardson

"One trully excellent and totaly natural sweetners is liquied Molases....[] and it's compatible with all types of base mix. [] There was a time not too long ago when i seemed to be catching more common carp than previosly. This coincided with a period when i was using birdfood base mix with liquid molases as the sweetner for the first time."
Ken Townley

ReMuS L
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Ian 2009 19:39
Localitate: Satu Mare

?

Mesaj de ReMuS L » 26 Ian 2010 18:06

cipibm scrie:Ai incercat dumneata sa faci solubile cu melasa?
De ce ? Este ceva imposibil? :roll:
Eu intotdeauna folosesc melasa in solubile. Se usca mai greu si sunt mai lipicioase la inceput, dar se pot face linistit, fara probleme.

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 26 Ian 2010 19:55

Si eu folosesc melasa la solubile si lucreaza foarte bine.Intrebarea era adresata omului pescar, care sustine ca melasa nu poate inlocui laptele de porumb.

Scrie răspuns