Melasa

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Re: ?

Mesaj de cipibm » 26 Ian 2010 20:00

ReMuS L scrie:
cipibm scrie:Ai incercat dumneata sa faci solubile cu melasa?
De ce ? Este ceva imposibil? :roll:
Eu intotdeauna folosesc melasa in solubile. Se usca mai greu si sunt mai lipicioase la inceput, dar se pot face linistit, fara probleme.
Sti de ce se usuca mai greu si pasta e mai lipicioasa?Pentru ca in stare bruta,melasa contine mai putina apa decat "laptele de porumb"in aceeasi stare.

ReMuS L
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Ian 2009 19:39
Localitate: Satu Mare

Mesaj de ReMuS L » 27 Ian 2010 08:20

Nu stiam asta.
Asa mai merge, Cipi :lol: . Numai asa te putem face sa mai dai din casa... ;-)
P.S. Sa nu mai vorbim de continutul de betaina al melasei....

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 08:49

Ma Cipi eu (domnu pescar) cand am facut solubile am folosit lapte de porumb diluat cu apa si melasa suplimentar. Eu mereu am vazut melasa ca un indulcitor si ca un lichid nutritiv care completeaza foarte bine CSL-ul si mixurile de tip birdfood.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 08:57

Si chiar nu am stiut ca poate fi un substitut complet pt lapte de porumb. Si daca tot ai deschis subiectul ne poti spune care e diferenta la timpul de dizolvare la solubile facute cu melasa fata de cele cu sirop de glucoza?

(si Cipi intrebarea asta nu are nici o tematica, substrat si nici o legatura cu alte postari, chiar e o intrebare la obiect)

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 27 Ian 2010 17:21

Timpul de dizolvare la bilele facute cu melasa se poate regla,la fel ca si la bilele facute cu "lapte de porumb",prin modificarea raportului dintre apa si liant(in cazul de fata melasa)sau prin adaugarea unui anumit numar de oua in partea lichida.Orientativ,cu cat raportul este mai mare in favoarea apei,bilele se vor dizolva mai repede,iar ouale adaugate in partea lichida vor prelungi timpul de dizolvare.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 17:34

Asta stiam
Ma refeream daca melasa o diluezi in aceasi proportie ca laptele de porumb si daca la o diluare egala de 50% cu apa ai diferente la timpul de dizolvare la melasa fata de lapte

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 27 Ian 2010 18:09

man.fishing scrie: daca ai diferente la timpul de dizolvare la melasa fata de lapte
Nu stiu,pentru ca nu am pescuit cu ambele tipuri de bile in acelasi timp.Si dupa cum sti timpul de dizolvare este dat si de alti factori(temperatura,curenti,densitate de peste marunt ).

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 27 Ian 2010 18:16

am inteles

si tu deci ai facut solubile doar cu melasa si cu/fara ou? fara lapte?

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 27 Ian 2010 18:23

DOAR cu melasa si incep sa cred ca e mai "valoroasa" decat oricare lapte de porumb.[/b]

Scrie răspuns