Cum calculam valoarea proteica a nadei...?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 05 Mar 2004 20:33

Domnule ValentinB,revin.Va rog sa-mi scuzati insistenta,dar haideti sa incercam sa construim ceva.Sa vedem daca putem rezolva o problema simpla.
Am urmatoarea nada(foarte simplu,asa,de exercitiu):

-1 kg cartofi cruzi(nefierti,sa fie mai usor)
-1 kg porumb uscat(nefiert)
Fara atractanti,fara nimic altceva,sa fie mai simplu.

Imi pute-ti spune raportul proteic,raportul hidratilor,raportul grasimilor(cred ca conteaza) si valoarea energetica a nadei (pe cele 2 kg de nada in total).As dori sa vad cum se calculeaza,cum il faceti,doresc sa invat!

Va multumesc mult! Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Valentin B.
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 12 Feb 2004 16:45
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de Valentin B. » 05 Mar 2004 21:45

SF am inteles ca matematica nu prezinta taine pentru tine.Mai jos o sa-ti dau compozitiile cartofului si porumbului dpdv nutritiv.Retine ca aceste valori sint pentru 100 de grame de cartof/porumb.


Cartof(100 gr)::
-Proteine--1,6 gr
-Hidrati de carbon--22,6 gr
-Grasimi--0,1 gr
-Fibre--0,4 gr
-Calciu--10 mg
-Fier 0,48 mg
-Sodiu--11 mg
-Energie--97 kcal

Porumb(100g):
-Proteine--11,1 gr
-Hidrati de carbon--66,2 gr
-Grasimi--3,6 gr
-Fibre--2,7 gr
-Calciu--10 mg
-Fier--2,3 mg
-Sodiu--15,9 mg
-Energie--342 kcal.

Aici intervii tu si o sa te rog sa-mi calculezi :
-totalul de proteina din total kg. de nada(cartof+porumb)
-total hidrati---idem
-idem grasimi
-idem fibre
Dupa ce ma luminezi cu aceste totaluri continuam.OK?
Spor la calcul! :D :D :D

Avatar utilizator
Valentin B.
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 12 Feb 2004 16:45
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de Valentin B. » 06 Mar 2004 00:48

Tot pt. SF.
Ca sa lamurim problema cu 1/3 si 25% si 75%,eu te-am rugat sa fii atent la ce am scris,la ce presupune acel raport proteic.Deci mai babeste:

[proteine+(hidrati+grasimi)] + restul(vitamine+minerale+umiditate,etc)=100% mix.
Raportul de 1/3 presupune:
[25%prot.+(75%hidrati si grasimi)] + restul(etc)=100%mix
Restul(vit.minerale,umiditate,etc) poate sa reprezinte intre 10 si 25%din fainurile si adaosurile pe care le folosesti la mix.Deci raportul de 25/75 sau 1/3 se aplica la ce a mai ramas.Ca sa reduc,daca la 1 kg de mix restul reprezinta 200 de grame,ca sai raportul de 1/3 calculezi 25% din cei 800 de grame ramasi si ai valoarea de proteina necesara si 75 % pt hidrati si grasimi.Asa se aplica si 1/5 sau 1/10.
Oricum e foarte greu sa aranjezi procentele exact in practica pt. ca valorile nutritive difera de la un produs la altul.Important e sa fii pe aproape.
Si inca ceva,cei de la Nutrabaits sau Sensas sau Nash sau cine vrei tu au lucrat si lucreaza intens la chestii de genul asta.Eu nu zic ca porumbul si cartofii nu sint o nada buna,porumbul e chiar excelent,si ai vazut de ce (hidrati de carbon 66% si 11% proteina) dar nu vad de ce esti impotriva unor calcule si discutii practice,reale care ne permit sa vedem de ce unele nade sint atractive cu rezultate spectaculoase iar altele....
Tocmai de aceea au unii succese deoarece au cautat si au inteles ce vrea crapul.Si bravo lor!
Cu stima!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Mar 2004 17:21

salut baieti, imi place la nebunie topic acest!!ma simt ca a casa!!
vorbiti despre o problema care este inca un dubiu pentru multi campioni , filed tester si producatori; toate aceaSTE persoane au aces la cei mai buni laboratoare si budget (bani multi). sa si demonstrat (de fapt se contrasiceau intre ei)ca teorie care pareau fondamentul pescuitului crapul erau total gresit. Discutia despre iperproteinicitate este deschisa inca astas si dubie sunt multe. Inteleg ca cine foloseste calculator (ps. pentru carprom:calculator este foarte bun, nu vreau sa crezi altceva) in un fel foarte aproximativ stia( cat de cat) proteinicitate mixului si acest este foarte bine pentru ca cresti sub un profil mai profesional ca pescar dar (cu totul ca si eu fac acest)inca astas nu inteleg bine DECE?
nU UITAM ca din 20 aminoacide care formasa o proteina crapul are nevoie doar de 10, acest inseamna ca si eu ca valentin cred in balantare valoare energetic.Nu uitam lichide care se baga dupa inauntru (in particolar dolcificantu= valoare energetic sau aminoacide varie sau pur si simplu produse lactate cu proteinicita peste 80%). dar lucrul mai important este sa nu uitam ca fainuri au un anumit grad de umiditate si pe basa acestui este reglat aciditatea sau basicitatea fainuri ( in special cele lactate) si proteinicitatea lor.atunci eu termin cu un intrebare:
Cine stia sa calculeasa (a casa) % de umeseala in fainuri pentru mix?
cum am mai zis o data inainte de grij despre raport proteic eu cred ca grij sunt altele:
Locu de pescuit, dispersie aromatica, conservabilitatea ingredientelor, nivel proteic balantat, economicitatea reteta.numai bine

Avatar utilizator
Valentin B.
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 12 Feb 2004 16:45
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de Valentin B. » 06 Mar 2004 19:44

Salut Adri.
Dupa cum stii,umiditatea se poate masura cu umidometrul.Metoda prin care se masoara umiditatea se numeste metoda termogravimetrica si consta in determinarea scaderii masei unei substante prin incalzire.Substanta respectiva este cintarita inainte si dupa incalzire si calculata diferenta dintre aceste 2 mese.Diferenta=umiditate.
Bineinteles ca acasa este greu sa faci acest lucru si sincer spun ca nu m-am sinchisit prea mult de ea pt. ca tot timpul am pescuit cu boilies proaspete si partide scurte(timpul nu ma lasa!!!!!!).Sa nu crezi ca sint atras de teoriile nutritioniste dar cele elementare ca proteinele ,hidratii si grasimile continute de anumite fainuri si cereale ma gindesc ca este bine sa le cunoastem cu totii si sa ne bucuram cind reusim sa cream,sa descoperim prin mijloace proprii o nada sau un boilies de calitate care sa concureze pe cele de renume.Asta am si incercat in acest topic sa purtam discutii legate de acest lucru.Ai dreptate si cu locul de pescuit si cu conditiile legate de ziua de pescuit(presiune atm,nivelul apei,vecinii galagiosi pusi pe discoteca,etc,etc).
Pe baltile unde merg momeala nr.1 este de departe porumbul.Anul trecut am incercat o deturnare a crapului spre boilies si am avut ceva succese.Oricum paritatea intre porumb si boilies,la nr. de pesti prinsi este cam de 5/1,cu ceva exceptii anul trecut spre noiembrie cind la citeva partide a fost 1/1.Din cauza crizei de timp nu am putut sa prepar de multe ori mix acasa si am folosit Mosella si pudra de boilies instant.Cind am reusit sa imi fac singur boilies acasa am avut succes(fata de mosella care a fost de departe o sperietoare pt crapi!,n-am avut nici o trasatura!)si anul asta vreau sa ajung la un mix bun,echilibrat cu care sa nadesc intensiv.

Toate cele bune!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Mar 2004 23:27

salut valentin si tuturor, discurs de iperproteinicitatea momeli este ca o moda de la care te indragostesti la un moment dat in percursul cresteri pescarului, o faza de trecere, dupa care vedend randament la fel, dac nu mai mic fiecare se convinge singur.Dupa, zis intre noi mixuri pe care le folosim noi(acei focuti a casa)cu ingrediente proaspeti sunt deja iperproteinici comparat cu rebuturi din care sunt focuti ready made, si daca o zi vreau sa cresc proteine in mix ajunge o mica % de faina de soia sau lapte praf pentru a depasi leger 45%. Alta informatia importanta este ca in anglia este al treila an ca se face niste esperimente pe boiles hnv si sa descoperit ca sunt si daunatoare pentru crapul care are iritati la ficat si in anumit cazuri iritatie aduce la moarte.in plus frati mahin au descoperit ca la crap trebuie sa i dai ce nu are in natura, nu ce are deja!!atunci proteine multe sau carboidrate? Probati pentru sa credeti, este o faza in care trebuie sa trecem cam toti si conclusie (cea mai buna) o sal stim noi dupa perioda aceasta. notati mereu ce bagati in boiles si dosati mereu ingredientele cu grij si meticulozitate... resultate? o sa vina cat de curand!!
Numai bine

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 07 Mar 2004 01:17

Buna,domnule Valentin
Vedeti,eu merg in aceiasi directie,ma bucur ca ati pus niste date(ma refer la valorile cartofului si porumbului) si pe deasupra mi-ati raspuns la niste intrebari!De moment,din lipsa de timp nu am sa fac toate calculele(munca mea depinde de telefon,cind suna trebuie sa ies pe teren,nu am orar fix,vedeti si asta la ce ora il scriu)dar cel putin proteina,daca miine nu suna telefonul,trimit si restul.

Deci,in cele 2 kg avem 127gr proteina si reprezinta aproximativ 6,3%

Hai sa scriu si la celelalte,ca tot acolo is:
-hidrati 888gr aprox 44,4%
-grasimi 37gr aprox 1,85%
-fibre 1,55gr aprox 1,55%

Acum chiar ca inchei,ca-i tirziu


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Valentin B.
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 12 Feb 2004 16:45
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de Valentin B. » 07 Mar 2004 09:01

Salutari tuturor!

Domnule SF am ajuns la final.Avem totalurile in gramaje,avem cotele procentuale,deci asta e tot.Nu e complicat.Ce e foarte important sint cotele procentuale detinute de fiecare ingredient(malai,faina,oua,lapte praf,faina de orez,soia,etc),pe care trebuie sa le stim,cel putin la valori apropiate,ca sa avem un calcul si niste valori apropiate de realitate.Asta va rugam si pe voi sa postati,daca stiti,valorile nutritive din fainuri ca sa vedem cit de corecte sint si sa le modificam acolo unde nu corespund!


Adriano eu am facut un experiment anul trecut.Am nadit intens cu porumb o zona pe care o stiu ca este in calea crapilor,am pregatit boaba corespunzator si am adaugat aroma de miere.Am tinut secret acest lucru fata de ceilalti amici ca sa pot face o diferenta intre capturi(ii rog sa ma ierte!) si dupa 10 zile diferenta era atit de mare incit au ajuns sa ma spioneze(cautau prin preajma locului de pescuit,dupa ce plecam,resturi de boabe,nade).Ei sint adeptii porumbului uscat,nepreparat,turnat cu dubla direct in balta.Fara "talente englezesti"(boilies :)),direct mioritic.Ca sa verific experimentul(ceva gen reflex Pavlov),am schimbat locurile cu ei,dupa o cearta pescareasca regizata de mine,si am pescuit din nou impreuna(diferenta de 40 m unii de altii).Rezultatul:crapii au venit dupa boaba preparata si cu aroma stiuta care le-a produs bucurie timp de 2 saptamini.Asa sta treaba si la boilies,cu o importanta diferenta la capitolul nutritiv si dimensiune.Pot selecta exemplare mari,sau pot sa ma distrez cu crapi mai mici.Eu cred ca totul consta in dependenta de o anume hrana si aroma,pestele are totusi instinctele si lacomia specifica.Daca si hrana este echilibrata nutritiv,nu-i provoaca indigestie si aroma este discreta si atragatoare eu cred ca vom avea satisfactii! Fainuri avem peste tot,atractanti si arome de calitate avem(noroc cu dl. Iliuta :lol: ),deci ne mai ramine o combinatie reusita,o aroma pe masura,o montura asemenea si timp de pescuit.Si capturile vor veni.Va garantez!
Cu stima tuturor!

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 07 Mar 2004 20:23

Domnule Valentin,chiar asta zic si eu.
Ma simt dator sa va dau niste lamuriri(nu trebuie sa raspundeti)
-de ce credeti ca am facut toate astea?
-de ce credeti ca v-am intaritat putin(sper)cu "rautatile"?
-de ce credeti ca v-am intrebat de energie si calorii?
-de ce credeti ca am pus pontul cu porumbul toamna?

Ca sa-mi fac o parere.Ca sa trag o concluzie.Vorbim aceiasi limba.Acuma pot sa va cer parerea linistit(am certitudinea necesara) intr-o chestiune.Conteaza procentajul de hidrati,grasimi in nada.?De exemplu,2 nazi cu acelasi raport proteic dar procentaje diferite de hidrati,grasimi ,pentru ca au valori energetice diferite.Asta am vrut sa intreb de la inceput,doar ca voiam sa stiu pe cine intreb.Scuzati metoda(a dat rezultate).Toate bune!

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 07 Mar 2004 22:54

Ma amuzeaza toate intrebarile si raspunsurile astea, dar sa va dezvalui un secret pescaresc, care nu mai este secret: cea mai buna nada este rabdarea si increderea in nada pe care o folosesti.
Daca ai incredere in Porumb, atunci foloseste-l, ai incredere in Rama rosie, pune-o pe cirlic, crezi in Boilies de cartofi, trageo pe fir de par....
Fiecare trebuie sa experimenteze cu ceea ce crede ca este bun si va garantez ca va veti prinde pestele.

Big Carps
carprom :wink:

Scrie răspuns