Ce nada ati folosi pt. aceasta perioada?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 14 Noi 2006 22:23

@baberistea

Sa inteleg ca te-ai plictisit de porumb - si normal, porumbul este o nada pentru vara, primvara si vara crapul prefera harna bogata proteic. Iti recomand sa incerci sa-ti imbunatatesti mamaliga pe care o faci cu faina de peste ( se gaseste in mai toate mag de pescuit), poti sa adaugi pentru apa mai rece faina de ficat si asa ai sa inveti sa-ti prepari singur boiliesuri.
Care este avantjul boiliesurilor ? Mixul (fainurile continute de un boilies) in combinatie cu aditiivii( arome, vitamine, minerale) si indispensabilele oua, alcatuiesc o coca -ca si mamaliga- numai ca nefiarta. Aceasta "mamaliga" se ruleaza pe o masa de rulat( e ceva special si nu costa mult) si ies niste bile, pe care le fierbi 1-2 min. Oul din compozitie va tine "mamaliga" in forma sferica, iti recomand sa le faci cu diam de 18 mm la inceput.
Acum sa revenim la avantajul boiliesurilor....ai o grmada de bile de ..." mamaliga" daca sunt sferice, vei putea lansa cu o cobra la o distanta de 100-130m fara probleme ( cu mamaliga obisnuita ...nu cred ca puteai sa nadesti la 15 m).
Orice mamaliga ai pune in ac...nu sta mai mult de 1 ora ( decat daca e facuta cu gips :) ). Daca ai sa pescuiesti cu montura cu fir de par vei avea mai putine rateuri si asta pentru ca in acest fel pestele inghite acul. Aici pot sa-ti demonstrez...ia o undita si mergi pe un lac, ac de 20, pestele vizat rosioara,oblete etc Pune coclos de paine pe ac...ai sa vezi ca primele 10-20 trasaturi nici un rateu, apoi scade pocentajul de tasaturi/pesti prinsi.
Singulu lucru pe care l-am vazut cand am facut prima oara boiliesuri :( a fost ca habar nu am cu ce sa pescuiesc...sunt atatea mixuri, arome, aditivi dipuri etc incat mi-am dat seama ce putin stiu, dar mai ai bucurii...cand scoti primul peste la boilies, e facut cu manuta ta, bagi la cap si imbunatatesti acea reteta.
Inca un sfat...sa nu le faci prea aromate.

Cam atat si sper ca nu te-m plictisit ;)
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

beberistea
new member
Mesaje: 8
Membru din: 14 Noi 2006 10:35
Contact:

Mesaj de beberistea » 15 Noi 2006 09:48

bala scrie:daca tu numesti ...pestisorii aia de 0,5 kg... crapi,mai bine incearca sa-i mai lasi sa creasca...sau daca tot insisti sa-i prinzi,elibereaza-i intr-o balta mai adanca ,unde sa-i poti prinde si la anul...
Da, sigur ... ii prind pt. acvariu! :mrgreen:

beberistea
new member
Mesaje: 8
Membru din: 14 Noi 2006 10:35
Contact:

Mesaj de beberistea » 15 Noi 2006 09:52

Cristian Stancu scrie:@baberistea

Sa inteleg ca te-ai plictisit de porumb - si normal, porumbul este o nada pentru vara, primvara si vara crapul prefera harna bogata proteic. Iti recomand sa incerci sa-ti imbunatatesti mamaliga pe care o faci cu faina de peste ( se gaseste in mai toate mag de pescuit), poti sa adaugi pentru apa mai rece faina de ficat si asa ai sa inveti sa-ti prepari singur boiliesuri.
Care este avantjul boiliesurilor ? Mixul (fainurile continute de un boilies) in combinatie cu aditiivii( arome, vitamine, minerale) si indispensabilele oua, alcatuiesc o coca -ca si mamaliga- numai ca nefiarta. Aceasta "mamaliga" se ruleaza pe o masa de rulat( e ceva special si nu costa mult) si ies niste bile, pe care le fierbi 1-2 min. Oul din compozitie va tine "mamaliga" in forma sferica, iti recomand sa le faci cu diam de 18 mm la inceput.
Acum sa revenim la avantajul boiliesurilor....ai o grmada de bile de ..." mamaliga" daca sunt sferice, vei putea lansa cu o cobra la o distanta de 100-130m fara probleme ( cu mamaliga obisnuita ...nu cred ca puteai sa nadesti la 15 m).
Orice mamaliga ai pune in ac...nu sta mai mult de 1 ora ( decat daca e facuta cu gips :) ). Daca ai sa pescuiesti cu montura cu fir de par vei avea mai putine rateuri si asta pentru ca in acest fel pestele inghite acul. Aici pot sa-ti demonstrez...ia o undita si mergi pe un lac, ac de 20, pestele vizat rosioara,oblete etc Pune coclos de paine pe ac...ai sa vezi ca primele 10-20 trasaturi nici un rateu, apoi scade pocentajul de tasaturi/pesti prinsi.
Singulu lucru pe care l-am vazut cand am facut prima oara boiliesuri :( a fost ca habar nu am cu ce sa pescuiesc...sunt atatea mixuri, arome, aditivi dipuri etc incat mi-am dat seama ce putin stiu, dar mai ai bucurii...cand scoti primul peste la boilies, e facut cu manuta ta, bagi la cap si imbunatatesti acea reteta.
Inca un sfat...sa nu le faci prea aromate.

Cam atat si sper ca nu te-m plictisit ;)
OK! Multam de reteta. S-ar putea sa incerc sa fac si eu boiliesuri! Chiar sunt curios sa vad ce o sa iasa :D !

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 15 Noi 2006 10:26

@beberistea,
daca nu esti sigur de ceea ce spunea cristi legat de boiliesuri si nu vrei sa investesti intr-o masa si un pistol atunci incearca sa le rulezi cu mana. Dupa ce vei prinde primii pesti cu bile facute de tine te asigur ca iti vei lua tot ce-ti trebuie.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 17 Noi 2006 14:06

mikecarp scrie:@beberistea,
si nu vrei sa investesti intr-o masa si un pistol atunci incearca sa le rulezi cu mana.
Exista mese cu care poti sa rulezi, sunt cele mici ;)
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Noi 2006 15:24

Stiu, era doar o idee sa se agate omu' sa investeasca dupa ce vede ca prinde cu bilele facute de el. :P
Apropos, ai idee pe unde se mai gasesc mese mici? Nu am mai vazut pe la nici un magazin. Intr-un timp aveau la Big xxx dar de vreo 8 luni nici ei nu mai aduc.M-ar interesa una de 14mm si una de 16mm.
Carpfishing... A way of life!

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 18 Noi 2006 17:43

Iti fac eu cadou una :-)

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Noi 2006 18:37

Ticu vorbesti serios? Chiar am nevoie de una. Nu neaparat cadou,dar daca tu vrei.... ;-)
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns