mod de preparare

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Ian 2007 22:35

Si cand nadesti cu alune si porumb fermentat ce ar fi mai indicat de pus in carlig,pe firul de par sau pe silicon? Se pot pune tot boabe de porumb,sau e indicat altceva?

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 19 Ian 2007 23:24

@ Raducu

daca tot strici timpul si banii pe cumpararea alunelor si pepararea lor ar fi bine sa pui la carlig tot alune nu ca ar strica porumbul dar totusi ...........
Powered by two rods

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 20 Ian 2007 03:05

raducu scrie:Si cand nadesti cu alune si porumb fermentat ce ar fi mai indicat de pus in carlig,pe firul de par sau pe silicon? Se pot pune tot boabe de porumb,sau e indicat altceva?
este foarte indicat sa pui la carlig, firul de par, aceiasi momeala!! pe silicon(tub sau in tub )poti pune un atractor liquid!
in schimb cu mistocareala nu o sa ai prea multe rezultate!!

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 20 Ian 2007 18:49

este foarte indicat sa pui la carlig, firul de par, aceiasi momeala!! pe silicon(tub sau in tub )poti pune un atractor liquid!
in schimb cu mistocareala nu o sa ai prea multe rezultate!![/quote]

frecarp firu de par care e mai bun fir textil sau monofilament si de ce ?

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 20 Ian 2007 18:57

Nu e mistocareala,sincer am intrebat fiindca eu nu am multa experienta si singurele rezultate notabile de pana acum le-am avut doar la porumb putin fiert si fermentat, fara altceva.La aia am nadit cu racheta si acelasi lucru al pus pe silicon. Nu prea am curajul sa incerc sa fac singur bile si atunci m-am gandit sa aflu cat mai multe despre cum se poate pescui pe baza de porumb. Nici macar palete,canepa si altele nu am vazut inca desi am tot auzit de paturi de canepa....etc inca nu stiu nici macar cum arata,sper sa aflu. Asa ca sincer nu e mistocareala,pur si simplu nu stiu si mai intreb si eu.

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 20 Ian 2007 19:06

Poate-mi spune si mie cineva niste combinatii de nada ce merge aruncata impreuna cu porumbul si alunele fermentate,cum se prepara,cum se procedeaza...

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 20 Ian 2007 20:11

@ Raducu , combinatii de nada si seminturi exista o gramada , depinde pe ce ape si ce pesti urmaresti sa prinzi .......
Cel mai simplu mod de at-i face un pat de nada complex este sa faci un mix care sa cuprinda porumb , canepa , alune tigrate si grau , acestea le fierbi si le amestaci cu boilisuri sfarmate si cateva bile intregi .... pe firul de par poti pune fie bila , fie porumb , fie aluna (sau combinatii) ...vezi si tu ce ai place pestelui mai mult !

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 20 Ian 2007 20:39

jenel scrie:este foarte indicat sa pui la carlig, firul de par, aceiasi momeala!! pe silicon(tub sau in tub )poti pune un atractor liquid!
in schimb cu mistocareala nu o sa ai prea multe rezultate!!
frecarp firu de par care e mai bun fir textil sau monofilament si de ce ?[/quote]
ca (fir de par) eu folosesc acelasi material cu care leg carligul!
care dintre ele e mai bun????
aici nu iti pot raspunde!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

frecarp firu de par care e mai bun fir textil sau monofilame

Mesaj de florinw » 20 Ian 2007 21:29

ati incercat cu firul de par textil si forfach mono?

vali nedelea
member
Mesaje: 144
Membru din: 06 Ian 2007 10:24
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de vali nedelea » 20 Ian 2007 21:42

Pot sa va spun ca le-am incercat pe amandoua si amandoua au avut efect acum eu zic ca fiecare sa obisnuit intr-un anumit fel :roll: :roll: :roll:
Dar nu este rau sa mai invatam si altceva ;-) ;-)
Vali NEDELEA
www.siweida.ro

Scrie răspuns