ready-made

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

ready-made

Mesaj de CrocO-dilu » 16 Ian 2007 15:29

vreu sa incep sa dau cu bile ready-made pe o balta pe care nu s-a mai pescuit cu bile sau cel putin nu stiu eu.ce arome ar trebui sa folosesc pt primavara eventual o firma.balta este niculesti (lucianca)pt cine stie.orice raspuns este binevenit.nu am mai pescuit cu bile pana acum decat o data cu o tentativa de bile facute de mine(la care am muncit mult sa fac 6 kg de bile) si la care am avut o trasatura dar nimic concret asa ca am decis sa folosesc ready-made la incepu si daca am rezultate sa trec la urmatorul nivel si sa le fac eu.
multumesc
unde nu e crap vai de bete

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 16 Ian 2007 15:45

cele mai bune ready madeuri pt balta aia sunt bilele de porumb :D :D :D

nu fii mai catolic decat papa, si nu arunca banu aiurea ....
fa niste prumb ca lumea, niste pelete de csl si canepa daca esti mai incolo cand e cald si cu asta basta .....

Avatar utilizator
Valentin B.
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 12 Feb 2004 16:45
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de Valentin B. » 16 Ian 2007 18:57

Du-te linistit cu boilies acolo ca ai sa prinzi.....Pt ca altii au prins deja...

Avatar utilizator
mihai pompiliu
member
Mesaje: 252
Membru din: 06 Ian 2005 13:07
Localitate: bucuresti

Mesaj de mihai pompiliu » 16 Ian 2007 19:21

stai linistit ca mai pescuiesc si altii cu bile acolo , incearca de la nash eu am dat cu scopex squid liver plus dar tu poti da foarte bine cu orice alta aroma idee este sa nadesti locul din timp si sa-l gasesti si liber :lol:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 16 Ian 2007 23:14

Daca balta nu este una mult pescuita la boilies eu zic sa nu dai nici un fel de nada pana in momentul in care vi la pescuit.Cand vi la pescuit dale o galeata buna de pastura,seminte preparate si boiliesuri sparte facute de tine,fie ele si doar din soia,gris,malai lapte praf si aroma.Pune in galeata si o cantitate dubla de aroma fata de cat este indicat pe sticla sau punga de aroma cu care vrei sa pescui,daca apa e calda mai pune si ceva ulei,iar daca balta are crap si nu este educat vei avea trasaturi sigur in primele24 de ore,cu conditia sa nu scoti si sa nu arunci betele de 5 ori pe zi.

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 18 Ian 2007 13:33

va multumesc pt raspunsuri.chiar o sa incerc ce ati spus voi.mai putin treaba cu momitul dinainte ca nu merge.si cea cu porumbul pe care am incercato deja dar nu este satisfacatoare pe deplin :lol:
unde nu e crap vai de bete

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 23 Ian 2007 18:58

Daca e Lucianca pe care o stiu eu ...adica Buc-Targoviste dupa vreo 40 km faci la dreapta spre Peris, apoi la stanga dupa cativa km ....

Acolo pestii sunt hraniti cu borhot de bere pe mijlocul baltii odata la doua zile.....
Cred ca e o informatie care te poate ajuta, adaptand bilele cu ceva similar borhotului de bere....

Am fost si eu acolo destul de des in ultimii ani.....locurile bune sunt imediat in stanga cand intri pe balta si pe partea cealalta chiar langa cabana paznicilor......
Anul trecut l-am surprins pe paznic cu o galetusa de porumb inmuiat care spunea ca merge sa nadeasca un loc .....era vorba de tarcul imprejmuit in care pescarul sportiv nu are voie sa dea....

Numai bine!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 24 Ian 2007 00:52

pe balta respectiva eu as folosi un boiles rapid (daca vorbim de ready made..) diametre mic (15 mm.) cu ar fi sweetcorn de la nash sau monster pursuit tot de firma respectiva. Nu as nadi deloc (vorbesti de partida scurta nu?) cateva bile langa montura (20 buc) si o juma de boiles pe fir de par. Plumb foarte usor (maxim 80 gr.) probleme cu namol in majoritate locurilor de pe balta. In rest fir intins.
Ps. ar fi si alte firme de nada ready made cum ar fi BFM (salmon.caviar si black pepper)urile de la nutra dar sut mai scumpe si nu merita sa le arunci acolo.
PS. balta lasa de dorit. Numai bine

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 25 Ian 2007 12:15

multumesc pt.raspunsuri.chiar imi sunt de ajutor.partea proasta e ca nu se pescueste noaptea.
ce ar trebui sa fac ca sa am continuare in pescuit?sa ma explic ajung sambata dimineata momesc ,pescuiesc, si seara scot betele ca nu e voie.de sambata seara pana duminica dimineata pana ma apuc din nou de pescuit ce FAC mai momesc? dar duminica dimineata momesc la fel ca sambata sau mai putin.sau nu momesc deloc decat cu saculet solubil pe toata durata partidei?sper ca ati inteles
unde nu e crap vai de bete

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 12 Feb 2007 21:39

ce inseamna ready-made.
nu faceti misto de mine ca sunt incepator

Scrie răspuns