Sunt aromele selective

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 14 Feb 2007 17:37

Păi cine are bani destui , doar avem familii . Dacă ai ştii cât crap am luat în Deltă cu râmă neagră , şerpească . Totul era să dai de ei , că altfel ai pus-o cu bibanii şi cu plăticile .
Nu ai încercat să faci chestia cu râmele şi cu ficat ? Un kg de ficat nu e scump şi cu ce mai pui pe lângă iasă nişte kg bune de bile .

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 17 Feb 2007 01:26

Poate vrei sa spui "faina de ficat"......150grame de rame le poti ascunde la macinat acasa in fainurile absorbante (gris,orez,....etc).....dar ficatul e prea greu sau multa munca...se gaseste faina de ficat!!!

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 17 Feb 2007 01:29

Din ce dracu crezi ca se face pateul de ficat???....Asta apropo amatorilor......faina si adaosuri si gata pateul de Sibiu.... :D

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 17 Feb 2007 08:07

Şi 150 de gr. de ficat se ascund mai greu decât 150 gr de râme ?
Eu ţi-am sugerat frumos , dacă mergi pe un aditiv proaspăt , să bagi ficat care-ţi va creşte valoarea nutritivă a nadei , dar văd că tu le ştii pe toate . :-(

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 17 Feb 2007 12:34

Si eu zic ca 150g de ficat dau o valoare nutritiva mai mare nadei si in plus ii dau o savoare care este greu refuzata de crap.
Decat sa folosesti faina de ficat mai bine bagi 150-200g de ficat proaspat in blender si vei vedea ca pestii vor prefera aceste bile.
Eu am facut un test toamna trecuta : am dat pe o lanseta cu bile fishmeal aromate cu S&O, pe una cu fishmeal cu ficat si la una porumb. De departe cea cu ficat a castigat.Cu bilele cu ficat am prins de doua ori mai mult decat la celelalte doua lansete.
Carpfishing... A way of life!

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 17 Feb 2007 14:46

ioanb scrie:Şi 150 de gr. de ficat se ascund mai greu decât 150 gr de râme ?
Eu ţi-am sugerat frumos , dacă mergi pe un aditiv proaspăt , să bagi ficat care-ţi va creşte valoarea nutritivă a nadei , dar văd că tu le ştii pe toate . :-(
Multumesc pentru sugestie! Nu trebuie sa fii trist ;-) si nu! nu le stiu pe toate ...cum ti-am spus mai sus sunt incepator....si nu am incercat inca cu ficat proaspat ci cu faina de ficat.

Numai bine!

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 17 Feb 2007 14:57

mikecarp scrie:Si eu zic ca 150g de ficat dau o valoare nutritiva mai mare nadei si in plus ii dau o savoare care este greu refuzata de crap.
Decat sa folosesti faina de ficat mai bine bagi 150-200g de ficat proaspat in blender si vei vedea ca pestii vor prefera aceste bile.
Eu am facut un test toamna trecuta : am dat pe o lanseta cu bile fishmeal aromate cu S&O, pe una cu fishmeal cu ficat si la una porumb. De departe cea cu ficat a castigat.Cu bilele cu ficat am prins de doua ori mai mult decat la celelalte doua lansete.
Ce ficat este cel mai bun mikecarp? pasare sau vita?
Care e procentul maxim de ficat proaspat la kg. de mix? Cate oua?
Se ruleaza bine ? Bilele se crapa dupa cateva zile?

Eu am patit-o odata cand am adaugat sardine in ulei o conserva si mi s-au crapat bilele dupa doua zile de uscare in proportie de ~30 %
De atunci mi-e cam teama de adaosuri proaspete.... :D
Unde am gresit?
PS: cu acelasi mix dar fara conserva de sardine bilele nu se mai crapau deloc!

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 17 Feb 2007 17:05

Nu e nici o problema daca s-au crapat, din contra. Le folosesti la nadit, plantat sau cu racheta sau catapulta.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 17 Feb 2007 19:19

Eu am bagat ficat de porc in proportie de 150g la kg de mix.Adica la 850g am mai adaugat 150 de ficat de porc.
Problema ca ti s-au crapat nu cred ca se datoreaza sardinelor ci mai degraba compozitiei amestecului de baza.Poate ai avut prea multa faina de orez sau alt produs cerealier, sau poate a fost prea mult ulei, nu stiu cfe sa-ti zic.
Cred ca si ficatul de vita sau cel de oaie este bun dar eu nu am incercat.
Am aflat in iarna asta de la niste prieteni englezi ca si ficatul de oaie este foarte bun ptr ca are o aroma puternica.Cu siguranta il voi incerca in primavara.
Dar vezi ca bilele care iti ies sunt bile de cursa lunga nu de atractie.De aceea iti recomand sa faci in prealabil o nadire a lacului pe care vrei sa pescuiesti mai ales daca lacul nu este intens pescuit cu bile.
Carpfishing... A way of life!

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 17 Feb 2007 19:51

mikecarp am spus mai sus ca mixul se comporta bine la rulat si nu se crapau.....dar in momentul in care puneam sardinele (scurse de ulei!!!)
se intampla sa se crape....~ 30% din bile.....nu ma deranja ca se crapau dar vroiam sa inteleg de ce.... :roll:

Scrie răspuns