Sunt aromele selective

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Sunt aromele selective

Mesaj de adi.oprea » 11 Feb 2007 04:04

Aromele folosite in compozitia bilelor pot selecta marimea crapului?Intreb pentru ca am vazut la cei de la Korda ca in mare parte nu folosesc momeli de talie mare,pat de nada in mare parte din seminte,asta dupa cum cred eu daca nu folosesc ceva atractanti anume ar trebui sa atraga in special ciortanul sau poate ei pescuiesc doar in lacul cu monstrii.
(Seria de DVD-uri de la Korda MONSTRII DE SUB LACURI)
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 11 Feb 2007 09:43

Dupa parerea mea,nu atit aroma face selectia cit nada pe care o folosesti,daca mergi pe o nada bazata pe seminte,pastura atractia este foarte mare la ciortan,aici totul depinde de tine ce capturi urmaresti.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 11 Feb 2007 13:06

Ticu vezi ca MP
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 11 Feb 2007 16:03

Ce sa vad pe MP?

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 13 Feb 2007 10:53

Lasa asa mosu daca nu reusesti.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 13 Feb 2007 17:14

@adi.opre
Fi mai explicit :!:

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 14 Feb 2007 01:37

Dupa ce am urmarit toate cele 6 serii Korda si alte zeci de ore de filme legate de tehnici de a pescui crapul, am ajuns la concluzia ca e bine sa cunosti toate inovatiile, dar cand esti pe o balta anume trebuie sa te adaptezi la conditii. Degeaba dai cu bile de 25 daca in balta nu sunt capturi mai mari de 2 kg, iar in balti suprapopulate prinzi si la bile de 10 capturi record.
In concluzie selectia capturilor o faci prin a alege balta.
Chiar si in seria Korda se contrazic de la un episod la altul referitor la un rig anume sau la o strategie de nadire anume.
Nu uita ca producatorii filmelor de pescuit urmaresc in primul rand promovarea propriilor produse .....dar din toate astea poti invata scenarii pe care le poti aplica si adapta pe balta care pescuiesti...te ajuta sa-ti dezvolti simtul de a intui ce se intampla sub apa, cum lucreaza un anumit rig, cu ce nadesti si cat.....

Numai bine!

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 14 Feb 2007 08:43

După Ken Townley o tactică bună pentru crapii mari este să pescuieşti cu "capcane" fiecare peşte pe rând . Pescuit cu o singură pungă solubilă , sau un pumn de bile , de pelete , seminţe şi atât . Fără paturi de nadă , farfurii , nădire extinsă .
Altă modalitate pentru crapii capitali ar în cazul în care faci un pat de nadă , să ai o lansetă sau două la margine .
Aromele nu pot fi selective , în nici un caz , ci mai degrabă mărimea şi compoziţia bilelor . Mărimea bilei , măcar te fereşte de ciortani . O bilă sau două mari şi tari vor fi lăsate în pace de ciortan .
Asta dacă vrei crapi mari , că pe mine nu mă deranjează să prind nici ciortani :D . E distractiv , până la un moment dat .

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 14 Feb 2007 10:41

Exact invers sustine Tim Paisley care este adeptul nadirii extine,pe mai multe paturi de nada,farfurii,etc...
Si din cate se vede,nu se poate plange de rezultate... :lol: :lol: :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 14 Feb 2007 10:56

Da e adevărat . dacă are 10 hectare în faţă a spus că el nădeşte pe toată suprafaţa şi apoi creează farfurii concentrate de nadă . Depinde de ce urmăreşti . El este adeptul partidelor lungi şi prefera nadele nutritive cu viaţă lungă .
Cred că şi aici trebuie ţinut cont de specificul apei de suprafaţa ei , şi de experienţa ta proprie . Nu există reţetă universală .

Scrie răspuns