Sunt aromele selective

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 14 Feb 2007 11:03

Şi nu ştiu cine dintre noi are posibilităţiile lui Tim . La nadă mă refer . Şi calitativ şi cantitativ .Cred că şi de acest lucru trebuie ţinut cont ! :D

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 14 Feb 2007 12:39

ioanb scrie:Aromele nu pot fi selective , în nici un caz , ci mai degrabă mărimea şi compoziţia bilelor . Mărimea bilei , măcar te fereşte de ciortani . O bilă sau două mari şi tari vor fi lăsate în pace de ciortan .
Asta dacă vrei crapi mari , că pe mine nu mă deranjează să prind nici ciortani :D . E distractiv , până la un moment dat .
Am prins la bile de 16 tari ca piatra si carlig de 1/0, dipuite in aroma de vanilie doi carasei mai mici ca palma in aceeasi partida de pescuit la doua lansete diferite......De azi inainte voi fugi de aroma de vanilie daca vreau sa prind crap .... cu ocazia asta am raspuns si la subiect.

poate si ceilalti au avut experiente similare....

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 14 Feb 2007 13:23

Nici o regulă nu e scutită de excepţii ! :D

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 14 Feb 2007 13:28

ioanb scrie:Nici o regulă nu e scutită de excepţii ! :D
In acelasi timp, fiind pe balta cu un coleg, i-am dat si lui doi pumni din aceleasi bile dar el nu a folosit aroma de vanilie, si a prins un ciortan 1,5 kg. ,fapt ce mi-a intarit concluzia ca de vina a fost aroma !!!

So, niciodata vanilie la crap :roll:

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 14 Feb 2007 13:31

Dar e o foarte bună aromă de plătică . Dar cred că la crap nu e chiar o soluţie . Ce bile aveai ?

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 14 Feb 2007 13:39

Bile home made by "NCH" reteta e simpla: Fainurile de baza plus rame date prin blenter ...daca te lasa inima :evil: si alte ingrediente secrete.

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 14 Feb 2007 13:41

In compozitia mixului nu am nimic sintetic !asta ar fi secretul cereale, fructe, si animale vii :mrgreen:

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 14 Feb 2007 14:09

Eşti mortal cu râmele ! Bănuiesc că mergi doar pe proaspăt că nadele ăstea se vor fezanda .
De ce ai nevoie de aromă la aşa ceva ?

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 14 Feb 2007 14:27

ioanb scrie:Eşti mortal cu râmele ! Bănuiesc că mergi doar pe proaspăt că nadele ăstea se vor fezanda .
De ce ai nevoie de aromă la aşa ceva ?
Am incercat si eu :mrgreen: Sunt la fel de incepator ca tine...prefer sa gresesc si sa invat din propriile greseli.....
Sa zicem ca mai bine ma pricep la teorie dar nici acolo foarte bine...
Nu sunt nici foarte bogat si orice test pe care il fac ma costa... :D in felul asta invat mai repede si mai profund lectiile pe propria-mi piele !

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 14 Feb 2007 14:47

Ideea cu ramele mi-a dat-o un user de pe acert forum care spunea ca cea mai buna nada pentru crap este rama, numai ca nu ajunge la ea inaintea altor specii de pesti (biban,platica,batca,somotei...etc)
Asa ca am apelat la acest supterfugiu, ii dau zeama de rama proaspata,in partea lichida, iar faptul ca macelaresc 100-200 grame de rame mari mi s-a parut mai usor decat sa bag in carlig un tipar care plange :cry: ( pentru cine stie....mi s-a rupt inima cand am auzit chitaitul ala al tiparului!!!) In viata mea nu mai dau la somn cu tipar!

Scrie răspuns