Uleiuri?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 06 Apr 2007 14:10

gone.fishing scrie:Faza e ca m-am uitat la ingrediente si ca sa vezi... componenta principala erea uleiul de floarea soarelui, ca sa nu mai zic ca nu scria nimic de usturoi... :?:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ca sa vezi ce inseamna sa citesti si ce scrie mai marunt sub eticheta.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 06 Apr 2007 14:27

Indiferent ce vedeti prin supermarket-uri,eu recomand sa cumparati uleiurile esentiale din magazine de profil(pescaresti) :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
al_crapone
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 28 Ian 2007 11:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de al_crapone » 06 Apr 2007 15:04

radu ;-) :lol:
Century NCS & BBRLC...yammiii :-)

Avatar utilizator
gone.fishing
new member
Mesaje: 27
Membru din: 04 Apr 2007 07:58
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gone.fishing » 06 Apr 2007 16:39

Da ma Raducule asa este... Vorba lu' Limax... Cine stie prin ce chimicale se obtinea aroma.
fishing never dies

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 06 Apr 2007 18:26

Mai baieti... ia incercati sa puneti 5-6 picaturi de ulei esential cu aroma de usturoi,piper,boia,etc la un mix , si despre celalalt ulei facut ptr.consumul uman....ce sa va spun...1/2litri??? :?: :?: :?:
Este foarte clar ca nu are aceleasi proprietati!!
La fel si cu componentele de baza ale unui mix...daca le faceti voi acasa !!!...(soia,canepa,etc...)
Parerea mea este ca daca este facut ptr.consum uman nu indeplineste criteriile nutritive ,digestive,de atractie, etc. ptr.peste.(din exp.proprie,...am cumparat faina de soia de la un magazin nutritionist ,am introdus-o in mix si efectiv nu am avut nici un rezultat la o reteta proprie,testata,care a dat rezultate f.f.bune pe apele unde pescuiesc!!) :mrgreen: :mrgreen:
Nu este o intamplare,deoarece am repetat expertienta ,nadind pe 2 vaduri
,la 2-3 partide consecutive... :mrgreen:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 06 Apr 2007 18:29

Am uitat sa postez...
Poate topicul trebuia sa se numeasca "uleiuri esentiale" :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
gone.fishing
new member
Mesaje: 27
Membru din: 04 Apr 2007 07:58
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gone.fishing » 06 Apr 2007 22:51

Pai despre alea alimentare vorbeam, nu de esentiale despre care se stie foarte bine ce si cum sunt ;-)
fishing never dies

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 07 Apr 2007 14:41

Da dar ai uitat sa specifici...
L a cele alimentare,va doresc ....pofta buna.. :lol: :lol: :lol:
Poate deschidem un topic nou sa vedem cu ce uleiuri gatesc nevestele.... :lol: 8) :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 11 Apr 2007 10:03

Incercati si uleiul de soia.

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 12 Apr 2007 22:21

Am sa-i dau dreptate lui Radu atunci cand a spus ca ce este facut pt. peste se foloseste la pescuit si se gasesc in magazinele de specialitate , si ce este pt. consumul uman se gasesc la marketuri !
Ia ganditi-va un pic de ce firmele cu profil in producerea celor trebuincioase pt. peste investesc ani buni de munca si "finante grele" , pt. a scoate pe piata un produs sau un mix nou ........ clar nu de aceea ca noi sa putem inlocui acel ingredient specific cu unul de pe raftul marketului ..... asa ca dupa parerea mea nu trebuie "reinventata roata" ;-)

Scrie răspuns