Momeli animale

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Momeli animale

Mesaj de teacher64 » 13 Apr 2007 22:21

Din frageda pruncie mi s-a implantat, de catre pescarii batrani, ideea ca primavara crapul prefera momeli animale: rama, lipitoare, viermusi, libelula, coropisnita, etc. Personal, am prins bine la rama neagra, chiar pe balti "dichisite", cu peste obisnuit la momeli si nade moderne. Niciodata la coropisnita, eventual mai intra cate un somotei.
Ce parere aveti? renuntam total la momeli "animale" pentru bile?
Daca sunteti adepti ai ramei negre, primavara, cum o folositi? Pe carlig, sau pe fir? Eu o "cos" cu ac si ata de cusut(!), cat mai putine intepaturi - practic, ata traverseaza aproape toata lungimea ramei-( anti-soreti, etc!) si o leg de carlig la modul cel mai banal cu putinta. Metoda brevetata de bunica-miu si... inca merge, atunci cand inca nu trage la "vegetale". E drept... atrage ciortaniada, dar decat sa stai sa te uiti la bete... ;-)
PS: vorbesc de pescuitul pe balti, in Dunare e altceva!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Apr 2007 07:28

Ti-a ra mas degetul pe "enter"
Data viitoare cand iti mai apare mesajul ca netrimis lasa-l ca s-a dus dar nu stiu ca are de face asa. Eu de cate ori trimit un mesaj la fel patesc.
Legat de monelile animale, primavara folosesc doar viermusi,in rest doar bile. La rama te zapaceste maruntisul.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 14 Apr 2007 20:46

Nu mi-a ramas degetul pe "enter". Pur si simplu, am dat "back" Repetat. Se Intampla si sa dea mesaj de eroare, ceva cu "debug", dar n-a fost cazul. Ceva e nasol cu site-ul, aviz admin!
Problema vesnica: hai sa revenim la topic si sa nu ne mai legam de forma!!!! DA sau BA pentru momeli animale?!!
;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 14 Apr 2007 21:08

NU :!: :mrgreen:

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Apr 2007 22:34

@ theacher64,
Mai descreteste-ti frunte, nu-i deajuns ca suntem seriosi toata ziua la servici?...
OK, raspunsul meu este: singurele momeli de natura animala care le folosesc ca atare (vii) sunt viermusii. In boiliesuri mai bag gammarus, daphnia,crisalida de chironomide,etc.
Carpfishing... A way of life!

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Apr 2007 22:35

Scuze, am uitat sa specific ca in boiliesuri le bag doar faina.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 15 Apr 2007 10:48

[quote="mikecarp"]@ theacher64,
Mai descreteste-ti frunte, nu-i deajuns ca suntem seriosi toata ziua la servici?...
OK, raspunsul meu este: singurele momeli de natura animala care le folosesc ca atare (vii) sunt viermusii. In boiliesuri mai bag gammarus, daphnia,crisalida de chironomide,etc.[/quote]
Ok, Mike, scuze! :D
Eram carpanos ieri, ma batuse soarele-n cap toata ziua si colac peste pupaza, n-am avut si eu barem O (una) muscatura toata ziua. Iti dai seama ce m-au bestelit prietenii (unul in stanga, altul in dreapta mea, la nici 10 m). Aceleasi momeli, nade si monturi similare!!! Ei, cate 4-5 buc de caciula, iar eu...copil de mingi la mincioc :oops: Se mai intampla, dar sper sa nu fie prea des, ca ma las!! :D
Si...apropo: mai mult de jumatate din pesti s-au luat la rama neagra, desi am incercat la felurite tipuri de porumb ( merge slab!) si 3 tipuri de bile (nimic!). Partidele pe balta asta fiind scurte ( la ora 20 ...EJECT!), mi se pare cheltuiala inutila sa nadesti din belsug cu bile, si sa profite cel care-ti ocupa a doua zi dimineata locul ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 15 Apr 2007 11:35

@teacher64,
Sa sti ca s-ar putea ca trasaturile sa nu fi venit din cauza ca ai fost la mijloc si toti pestii erau interceptati de prietenii tai.Si eu am patit-o pe Darvari si pana nu am arunacat cu vreo 40m decat cei care ma incadrau nu am vazut nici o trasatura.Toti pestii care veneau din dreapta sau stanga se opreau pe paturile lor de nada, iar eu ma uitam ca curna-n lemne si nu intelegeam ce se intampla.Abea cand mai aveam 24h din partida am incercat cu 2 lansete sa arunc mai departe ca ei iar toti crapii care veneau cumva in diagonala ajungeau la mine. :lol:
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns