Pot face boilies?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Pot face boilies?

Mesaj de adi.oprea » 18 Mai 2007 21:08

Cam asta este ce am la indemana acum si sunt la prima incercare de a-mi face singur boilies i-mi puteti da ceva sugestii?
Tot ceea ce scriu aici este de la firma Nutrabaits
COLORANTI GALBEN-ROSU-NEGRU
SHRIMP EXTRACT
GREEN LIPPED MUSSEL EXTRACT
MELASA
LAPTE DE PORUMB
TOTAL HEMP OIL
ROBIN RED
BETAINE HC1
EA TUTTI FRUTTI
STRAWBERRY-glicol
TUTTI FRUTTI-glicol
GARLIC MINT
CAVIAR
SALMON
BLACK PEPPER
BAIT SOAK COMPLEX
SOS DE SOIA
MAI AM PE ACASA SACI DE 5 KG PELETE,DIVERSE BOILIES,ALUNE TIGRATE NEPREPARATE,PORUMB,GRAU,CANEPA MACINATA SI BOABE,SROT FLOAREA SOARELUI,SOIA MACINATA 1,5KG,GRIS,LAPTE PRAF SI SEMINTE LA CUTIE PENTRU PASARI DE COLIVIE.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
baitrunner
new member
Mesaje: 24
Membru din: 23 Feb 2007 22:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de baitrunner » 20 Mai 2007 21:05

Eu zic ca ai toate sansele .. ideea e cum le combini si in ce cantitati

Personal as mai adauga la ingredientele tale faina de peste pe care o consider un ingredient f important in compozitia boiliesuri-lor.

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 21 Mai 2007 07:12

nu vad lichide nutritive , nutramino, multimino etc .....

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 21 Mai 2007 09:00

Daca mai trebuie cumparat ceva astept sugesti impreuna cu reteta in care este inclusa.Secretosii trimiteti privat daca vreti sa ma vedeti la treaba.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 21 Mai 2007 12:54

Mixul vrei sa-l faci tu, sau il cumperi? Un atract natural lichid eventual, un Multimino-PPC daca stai mai multe zile pe balta, este nutritiv si accelereaza digestia. Parerea mea sa nu te zapacesti de la inceput cu atatea ingrediente. Ceva simplu: oua, aroma, atractant, GLM, betaina, mix. Asta in mare, restu le mai poti adauga in functie de mix.
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 21 Mai 2007 13:47

Mersi pt sugesti Horia,mixul i-mi apartine.Am rulat deja 6 kg de boilies dupa indicatii care erau in alte topicuri(sunt primele facute de mine).Rezultatele le astept de miercuri pana duminica.Sper sa am rezultate bune dar daca nu...am si alternative.In astea am folosit ulei piper,betaina,RR,faina peste,gris,faina orez,seminte,praf scoica buza verde,canepa macinata,faina de soia,putina sare,melasa si oua.Sper ca n-am uitat nimic.Crezi ca m-am complicat prea tare?
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 21 Mai 2007 14:28

Nu vad partea lichida acolo (lichid nutritiv, atract, aroma), cu ce ai legat mixul, doar cu oua? mixul are multe in compozitie, nu pot sa spun nimic deoarece nu stiu proportiile care le-ai folosit la mix. Orice trebuie incercat nu trebuie sa mergi pe un stas de reteta. Fir intins.
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 28 Mai 2007 20:04

Minunea sa terminanat dupa numai 4 zile de pescuit.Rezultatele fenomenale,din pacate nici la bilele facute de mine nici la altele deja consacrate ci la banala boaba de porumb cu aroma caviar si scoica prezentata langa sacuti solubili cu pelete csl si peste.Curios ca boilies peste,caviar si peper negru a avut rezultate slabe.3 boabe si flotant mic a mers cel mai bine.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 29 Mai 2007 13:50

Daca pestele din balta aceea nu e obisnuit cu bile puteai sa pui ce vrei tu in ele , tot porumbul e baza.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 29 Mai 2007 15:50

raducu scrie:Daca pestele din balta aceea nu e obisnuit cu bile puteai sa pui ce vrei tu in ele , tot porumbul e baza.
nu-i obisnuit dar am observat prezenta scoicilor in apa si am incercat cu aroma scoica,ceea ce regret este ca nu am avut boilies scoica ca sa observ reactia pestelui
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Scrie răspuns