informatii faina proteica

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

informatii faina proteica

Mesaj de alex_moso » 12 Oct 2007 20:36

salut.as vrea si eu sa stiu daca pot folosi faina proteica din peste pentru prepararea bilelor si daca da de unde pot achizitiona.am vazut la vanzare pe un site cu anunturi dar se vind numai la saci de 50 kg.iata compozitiaFAINA PROTEICA DIN PESTE cu urmatorii parametrii:
 proteina cruda? % - 64
 umiditate ??? % - 9
 grasimi???? % - 10
 calciu ????? % - 6,5
 fosfor????? % - 3,05
 NaCl??????% - 0,9
 Lysine ?????% - 3,6
 Methionin??? % - 1,2
 threonine????% 2,3
 cystine?????% - 0,7
 valoarea energetica ?..2.900 kca/kg.
 numarul total de bacterii...1,6-10 B m.t./gr.
 microflora patogena?indmisibil
 salmonella in 25 gr? indmisibil
 bioproba la toxine botulism? indmisibil
 aldrine?? indmisibil
 heptoclorina ?inadmisibil
 indice de peroxid?.<0,08% iod
 toxine??..nu este toxic
 izomeri.. ?.<0,05% mg./kg.
 suma metabolica.. ?.<0,05% mg./kg.
 plumb??0,94mg./kg.
 cadmiu??0,10mg./kg.
 mercur???0,13mg./kg.
 arsenic??0,61mg./kg.
 continut de radionuclide?max.
 Faina furajera de peste ??stabilizata
 Numar de acizi??20mg./KOH
 C3-134,137???10Bq
astept si eu niste pareri :)
sa pretuim natura

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 12 Oct 2007 21:01

O-poti folosi fara nici cea mai mica retinere,este cel mai important ingredient,se gaseste la toate magazinele de articole de pescuit eu am cumparato de la BIG FHIS din Bucuresti si se da si la kg.

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 13 Oct 2007 09:07

Ticu , faina care a prezentat-o e pentru hrana animalelor , si este probabil un amestec de tipuri de pesti , obtinuta din resturile ramase in urma prelucrarii . In general exista si un continut mare de oase de peste in aceste fainuri .
Nu poate sa fie rea , dar datorita compozitiei si continutului mare de grasini trebuie sa ai mare grija la conditiile de depozitare . Eu as lua la kg mai bine , de pe magazinele on line deoarece nu cred ca treci de 30 % cu faina de peste intr-un kg de mix , deci cu un kg de faina de peste faci 3 de mix ( plus ce mai pui , binenteles ) si nu mai ia treaba cu procesele de oxidare .

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 13 Oct 2007 11:02

din cate am inteles faina pe care am prezentat-o mai sus este destinata furajarii dar nu inteleg sub ce forma poate fi aruncata in apa, ma gandesc ca mai trebuie combinata cu ceva pt a capata consistenta.bineinteles ca in mix voi folosi decat un anumit procent de faina de peste.as fi tutusi curios cat costa la ei un sac de 50 kg:) asa pt vreo 200 kg de bile :lol: :lol: :mrgreen:
sa pretuim natura

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 13 Oct 2007 17:45

Alex toata tipurile de faina de peste este pentru hrana animalelor ,nu exista ceva special pentru crap :idea: este cita vrei si la noi la farmaciile veterinare la 6 lei kg,eu team informat de unde am cumparat eu.

Avatar utilizator
PaulP
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 27 Feb 2007 18:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de PaulP » 14 Oct 2007 09:48

chiar azi am cumparat de la farmacia veterinara 1 Kg faina de peste cu 3,5Ron (e un tip nou, de obicei erau pungi de 0,5kg cu 3,5lei)

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 14 Oct 2007 10:34

ok, am inteles.deci nu are rost sa ma compic sa iau sac:)voi cauta si eu la farmacie.am vazut ca cea din farmaciile de specialitate este undeva in jurul sumei de 20 ron kg.multumesc mult pentru raspunsuri
sa pretuim natura

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 14 Oct 2007 11:00

inca ceva.am descoperit la supermarket-ul din colut strazii lapte de porumb si lapte de soia, imbuteliate in cutie de carton, exact ca si laptele normal si costa 5 lei.mi se pare super convenabil .laptele de soia era imbuteliat la fel.eu zic ca e super pret nu?
sa pretuim natura

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Oct 2007 18:24

alex_moso scrie:inca ceva.am descoperit la supermarket-ul din colut strazii lapte de porumb si lapte de soia, imbuteliate in cutie de carton, exact ca si laptele normal si costa 5 lei.mi se pare super convenabil .laptele de soia era imbuteliat la fel.eu zic ca e super pret nu?
Sorry, ca ma amestec, dar ptr ce-ti trebuie laptele (mai ales lichid) vrei sa faci inghetzata sau boillies ?

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 14 Oct 2007 21:20

pai...laptele de porumb pentru bile solubile nu?de-ala de vaca n-am de gand sa bag :mrgreen: din cate am citit pe site si am mai auzit la asta foloseste laptele de porumb nu?am si vazut in comert un lapte de porumb produs de un foarte cunoscut pescar autohton de crap(nu se face reclama) :D
sa pretuim natura

Scrie răspuns