Combinatie pentru nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 19:22

Deja devin obositor cred! S-a scris:Problemele tale (si ale multor altora) par sa fie pretul echipamentelor si accesul la ele. Si, pentru ca sculele sau nadele bune costa mult si nici nu se gasesc la tot pasul, ti se pare ca pescuitul e scump si restrictiv, cu alte cuvinte au acces la performanta doar cei cu bani.
Sunt printre cei care au abonament la tancabesti ( asta nu inseamna ca ma laud si nici ca imi place) si care folosesc frecvent nade scumpe. Si am avut si ceva performante. Numai ca stiu cat costa o partida de pescuit si ii si vad chiar langa mine pe cei care probabil cu 5 ani in urma erau pasionati de alpinism si acum s-au apucat de pescuit pt ca asa e la moda si pt ca e un sport scump. E ca skiul fratilor daca vreti. Sunt unii care practica skiul de cand i-a facut masa si altii( cei mai multi ) care il practica pt ca e super la moda si e scump. Nu vreau sa par un aparator ipocrit al proletariatului dar ma deranjeaza ca pescuitul ala pe care il stiam eu ( un refugiu pt cineva, cai bogat sau sarac, care adora mirosul baltii si privelistea unui rasarit de soare si drillul daca era posibil cu un crap ceva) nu mai e posibil decat daca platesc sau daca fac sute de km (si cand ajung in delta sa vad ca raduta are concesionat jumate din ea si afiseaza peste tot poza lui nastase) cand am langa buc zeci de balti. Baltile sunt un bun comun. Ca si pamantul tarii. Nu vreau sa platesc ca sa admir muntii. Nu ma pot acomoda eu cu ideea de a plati ceva ce mi se cuvine prin nastere din moment ce m-am comportat cat se poate de bine pe balta tot timpul . Totul trebuie pastrat prin respect si constiinta. Pt ca altfel ne vom adanci si mai mult in c***atul asta pt care daca vrem sa ni se ofere iluzia ca suntem scosi trebuie sa platim. Boiliesurile sunt pe locul doi. Vb mai mult despre catch & release , curatenie pe balti,repopulari si alte dastea. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:29 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Iun 2004 19:29

Caaron frate - ce faci nene - tu intrebi si tot tu iti raspunzi ? Vad ca tu postezi 3 la rind si te certi cu tine insuti :lol: :lol: :lol: . Sunt debusolat complet :lol:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 19:35

Ma rog cititi si voi in parte si dati-va cu parerea. Fiecare in felul lui de a privi lucrurile, fiecare cu frustrarile si nostalgiile lui. Oricum respect pt toti care sunt oameni pe balta, fie ca pescuiesc cu boilies, porumb, mamaliga, shimano, etc etc. Val de asta imi si era frica ca o sa spui ca am postat de trei ori la rand. Asa mi-au venit in cap ideile. Scuze pt spatiu ocupat.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 02 Iun 2004 20:09

Caaron, societatea se autoregleaza, daca sunt oameni care nadesc cu hirtii de euro sau USD si pun in cirlig monede din aceleasi valute este treaba lor. Iar daca oamenii sunt dispusi sa si plateasca pentru a putea face acest lucru era normal sa apara oferte pentru acestia.

Da, exista oameni care merg la pescuit cu 4X4 de xxx, au scule cu a caror valoare ar putea inchiria balta pe un an, la concursuri arunca in apa nada de 2000$ si iau premiul de 400$. Este meritul lor ca au acesti bani, este dreptul lor sa-l cheltuiasca.

Dar hai sa vedem si alt aspect, cel al productivitatii. Nu ma refer la cantitate ci la costul minim per captura. Poti sa mergi la pescuit cu nada si momeala pe care n-ai cheltuit mai mult de 100 mii lei. Poti prinde si peste cu ea. Exista inca scule de fibra de sticla sau din carbon compozit care, desi suntem in era fibrei de carbon (oare suntem?), nu cred c-au fost mentinute in fabricatie dintr-o eroare tehnologica sau de marketing.
Este deosebit de tentant sa obtii 90% din caracteristicile tehnice ale sculelor de xxx platind doar 10% din pret. Mulinetele, chiar si alea de firma (romaneasca) se fabrica in China sau Korea. Crezi ca arunca chinezii linia tehnologica dupa ce-au terminat contractul pentru Romania? Este tentant sa iei aceeasi mulineta ca la magazin la o treime din pret?

In fond ce este calitatea? Este masura in care un produs satisface cerintele cumparatorului.
ATENTIE ! Depasirea cerintelor utilizatorului nu inseamna neaparat calitate mai buna. Ba dimpotriva. Daca eu vreau o lanseta cu care sa lansez 80 metri si iau una pentru 100 metri diferenta o voi plati. Si o voi plati scump. Mai este aceasta o calitate?

Asa incit eu cred ca societaea se va regla. Esential este ca noi sa fim sinceri, sa cheltuim atit cit ne putem permite si vor apare oferte tentante si pentru buzunarul nostru.

Fir intins !

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 02 Iun 2004 20:22

Mie mi-a iesit pe la 320000 lei kilogramul de boilies,in asta incluzind toate aromele,aditivi,etc.Am avut odata curiozitatea sa socotesc si cit e gramul de GLM sau ml de aminoacid,dar unele produse sunt cumparate direct de afara,asa ca mai poti pune 10-20% in plus.Retete,iarta-ma,dar le gasesti oriunde pe Internet sau in reviste,sau chiar pe unele etichete ale unor produse specifice.
Fara a fi rautacios,dar carpfishing suna bine,fara alte pretentii de elitism.In definitiv,e cam acelasi lucru cu a folosi...nickname-uri.Parca asa se spune in engleza!?

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 21:09

piata intr-adevar se autoregleaza dar zonal. Si nu neaparat uniform. Si acum la sarulesti piata s-a reglat cu siguranta. Diferenta de pret pe care o platesc sa lansez la 100 de m in loc de 80 este iarasi..reglata in cazul in care dai bani sa pescuiesti pe o balta unde majoritatea arunca la peste 100 de m, locurile bune sunt la peste 100 de m, toti nadesc din barca la peste 100 de m pt ca lanseaza la peste 100 de m. Aici vb despre majoritatea locurilor bune pt ca mai sunt si cateva spre capetele baltii unde se prinde bine dar le gasesti greu libere la zeci de abonati cati sunt pe balta. Oricum se va mai discuta despre subiecte dastea si nu de putine ori in contradicatoriu. In leg cu nickul meu sunt cativa pe forum care stiu cum ma cheama, nu mi se pare asta un lucru relevant oricum cand discutam despre ceva. S-au poate doreati sa ne privim si in ochi ???!!! Fir intins fratilor!!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 02 Iun 2004 21:26

Draga caaron vad ca te-ai suparat rau de tot pe viata :cry: . Parerea mea este ca iei lucrurile prea in serios si faci ditamai tragedia din faptul ca nici tu, nici eu si nici inca alti "n" pescari nu merg la balta cu cine stie ce avioane s.a.m.d.. Fii optimist prietene ca intotdeauna se poate si mai rau :!: :wink:
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Iun 2004 22:19

Caaron - hai sa-ti spun si parerea mea si iti si exemplific . Pina sa dea patima asta cu carpfishingul in mine - am fost si sper ca inca mai sunt pescar de Delta . Nu prea agream baltile din jurul Bucurestiului - preferam de 3-4 ori pe an - cite o saptamina la Periprava si rezolvam situatia . Te rog sa ma crezi ca sculele de pescuit pe care le folosesc in Delta - sunt de foarte buna calitate si nu neaparat ieftine !! Dar nu au nici o legatura cu cele cu care pescuiesc acum la crap . A trebuit sa schimb repertoriul - dar nu la modul en - gros - ca sa fiu ca si ceilalti - ci pe baza unor observatii si neajunsuri pe care primele mele scule le aveau , in raport cu noile mele cerinte de la ele . Ca sa-ti spun prima data mi-am luat bete , au urmat niste mulinete cu baitrunner , senzori , rod - pod si swingere - cam in ordinea asta . Acum trebuie sa-mi schimb si cortul ca la Hobaia nu e voie decit cu verde - si eu am galben ( este marfa de Delta !! ) - mai trebuie sa-mi iau si un pat - samd .
Concluzia - nu e rau sa ai echipament scump si implicit de calitate - si chiar este nevoie de el - dar important este sa-l cumperi pe masura ce intelegi utilitatea lui si cu ce te poate ajuta pe balta . Daca il cumperi - pentru ca asa scrie pe Forum - ca e la moda - si habar nu ai la ce se foloseste si cu te ajuta - mai bine ramai la vechile scule . Si apropo - sculele de Delta au prins mult peste - si sper ca vor mai prinde :lol: :lol: . In plus nu cred ca trebuie sa ne prezentam pe balta umili si rupti in fund - numai pentru a nu se vorbi despre noi - "Uita-te si la ala cu jeepul !" . Poti sa fii un pescar foaret bun si daca ai jeep ( sa vezi ce sare Gica Chioru aici :lol: :lol: :lol: )

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 03 Iun 2004 09:12

Domnilor, bai baieti, prieteni, fratilor, va rog lasati deoparte chestia asta cu "carpfishing"-ul. E un moft. Pe romaneste se cheama "pescuit la crap". Suna bine, e frumos, e suficient. Carpfishing nu inseamna nimic. Destul ca ne luptam cu termeni pentru care nu avem echivalent romanesc - de pilda, boilies (dar ce ziceti de "perisoare"?). Pentru "carpfishing" avem.

Nu-mi displace limba engleza, dar mi se pare ca devenim mai saraci cand adoptam un termen strain pentru care exista traducere.

Cine crede altfel sa polemizeze - I can hardly wait!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 03 Iun 2004 09:27

@Val:
Iti dau eu cortul meu. E de camuflaj, 2 persoane.

@Vlad:
De acord. Ei cu ale lor, noi cu ale noastre. Boilies = boiled baits, adica momeala fiarta, adica mofet :lol:
Ia pune-i sa traduca in engleza mici sau mititei :shock:

Scrie răspuns