Combinatie pentru nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 01:35

Fratilor e tare ciudat pe forumul asta! Imi dau seama (si am impresia cu cat se posteaza si citesc mai mult ca nu ma insel) ca cei de pe forum se impart in doua: cei care au tot felul de polemici la un nivel "academic" si care se cunosc destul de bine intre ei si cei care se bucura la prima lor captura mai rasarita ( si care nu prea fac diferenta intre bombe, hair riguri, dipuri , clipuri, nash,nutrabaits,mainline, ken townley, si tot almanahul aferent), care probabil( si uneori nu imi este rusine sa spun ca si eu ma numar printre ei) ca se pierd destul de repede in volumul de informatii de multe ori lipsite de cap si coada (pt unii repet). Va ganditi ca sunt oameni pe forum care nu au vazut in viata lor un produs de la nash sau nutra baits? Si poate ca nu stiu ca un kg de boilies de la firmele astea costa cateva zeci de euro si iti trebuiesc cateva kg bune pt o partida de pescuit?! Pt ei probabil ca produsele astea sunt ceva extraordinar depsre care aud in stanga si in dreapta si au impresia ca sunt super-extra-prinzatoare. Recunosc ca si eu m-am aflat pana de curand in situatia asta si nici acum nu sunt pe deplin lamurit despre cat de bune sau de "nebune" sunt. Sper sa nu plictisesc. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:28 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 02 Iun 2004 09:28

Caaron,ai dreptate,pescuitul cu boilies nu e asa de ieftin si necesita partide mai lungi de pescuit,de cel putin doua zile.In schimb,este mai selectiv,nu spun o noutate,in sensul ca elimina in mare parte posibilitatea de a prinde pesti mici(ciortani,carasei,platicute).Ca mai vine si mic,ca se poate agata din lateral,asta e!Mi s-a intimplat odata sa prind la boilie de 30 de mm(!) o platica de 2,9 kg,pe care eu o consider trofeu,desi atunci pescuiam la crap!Departe de mine sa desconsideram momelile traditionale romanesti,dar e optiunea si ,de ce nu,inspiratia fiecaruia.
Cit despre firmele astea consacrate,de care spui tu ca unii n-au auzit,uite ca in ultimul timp se vorbeste din ce in ce mai mult despre ele,se pot cumpara si din Romania(nu comentam acum preturile) si e f bine asa.Au in spate ani de experimente si rezultate,si nu e rau sa cunoastem si sa incercam acest stil,care…da rezultate notabile.Trebuie sa intelegem ca nu prea mai e “academie” in folosirea unor tehnici moderne,ci mai degraba e o problema…economica.Pentru majoritatea celor dintre noi.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 11:09

Cezar intr-adevar au inceput sa fie aduse si la noi produsele astea! Ca asa am apucat sa le vad si eu , prin magazine. Dar nu ne gandim oare ca aceste magazine se gasesc marea lor majoritate in capitala si daca sunt sa zicem din satul X de pe malul dunarii unde am acces la pescuit de crap cand am chef dar imi este total prohibit boiliesul de la nutra spre ex forumul asta nu ma mai ajuta in privinta asta cu absolut nimic?! Cu alte cuvinte treaba asta cu boiliesurile si cu echipamentele scumpe (rodpoduri, avertizoare, lansete compozite, baitrunneruri,saltea de receptie,etc) este cat se poate de selectiva, se formeaza involuntar un club mai mult sau mai putin select al pescarilor de crap. Si aici tin sa precizez ca nu ma refer strict la pozitita geografica in care locuieste fiecare ci si la puterea financiara de care dispunem.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 02 Iun 2004 13:34

Caaron, faci o confuzie care merita lamurita, daca-mi permiti un comentariu amical. Problemele tale (si ale multor altora) par sa fie pretul echipamentelor si accesul la ele. Si, pentru ca sculele sau nadele bune costa mult si nici nu se gasesc la tot pasul, ti se pare ca pescuitul e scump si restrictiv, cu alte cuvinte au acces la performanta doar cei cu bani. Cred ca te inseli. Cei cu bani au acces doar la echipament. Pentru performanta se cere altceva. Intr-un anumit sens, la performanta poate avea acces oricine, fiindca lucrul cel mai important in pescuit este din ce in ce mai ieftin: informatia! Informatia e cheia. Avand la dispozitie internetul si revistele (din fericire, revistele noastre sunt mai "destupate la minte" decat acum cativa ani, dati-mi voie sa fac aceasta observatie profund subiectiva), poti sa afli astazi in mod banal ceea ce alta data stiau doar marii pescari, dupa o viata de pescuit. Volumul informatiei e enorm, ca si oferta de echipament. N-ai bani de Daiwa Infinity? Crede-ma ca nu-ti trebuie Daiwa Infinity. Nu se gasesc boiliesuri Nutrabaits la Mila 23? Nici nu trebuie sa se gaseasca, poti sa citesti un articol care sa te invete sa ti le faci singur. Problema banilor e o problema de plan secund.

Poate nu e limpede la ce ma refer cand spun "perfomanta". Performanta inseamna sa stii cat mai mult despre domeniul tau, sa obtii rezultatele pe care ti le-ai propus, sa ai capacitatea de a te ridica la nivelul modelelor. Nu ma refer la castigarea Cupei Mondiale - si asta este o forma de performanta, chiar extraordinara, dar nu e singura. Sunt pescari foarte buni care nu au spirit competitiv si nu gusta asemenea intreceri.

Nici un echipament, oricat de bun, nu e in sine o performanta (decat pentru inginerii care l-au proiectat).

Pentru mine, lucrul cel mai extraordinar al acestor ani nu e faptul ca mi-am cumparat cutare lanseta, mulineta, rod-pod sau senzor, e schimbul de informatii. Pana nu demult, nimeni nu cunostea pe nimeni, iar progresele erau minime din lipsa de comunicare. Astazi, am prieteni care, bombardati cu carti si reviste, afla intr-o luna mai mult decat am aflat eu in cinci ani - sau pot sa stau de vorba cu pescari care altadata erau figuri mitologice in reviste straine, la fel de inaccesibili ca un voiaj pe Marte.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 02 Iun 2004 14:04

Caaron,hai ca m-ai zapacit!Frate,asta e,crezi ca eu n-as vrea sa merg cu un X5 si sa am o vila la Poiana?Asa e si la pescuit,unii au resurse si isi permit supermateriale si acces la toate locurile fitoase,altii se descurca pe plan local…Culmea e ca in ambele parti sunt prinzatori sau,asa cum le spun eu(de mi-a sarit lumea in cap)”investitori”.
Cit despre pescarul din comuna X de pe malul Dunarii,crede-ma ca va folosi multa vreme deacum inainte tot nutrabait-ul de mamaliga ,aromat cu dipul de usturoi sau aditivat cu solar-ul de porumb!Si va prinde si mai mult peste,chiar daca lanseta ii va sta pe doua cracane taiate din rachita de linga el si nu pe vreun rodpod spatial!
Intr-adevar,tehnica moderna in carpfishing tinde sa diferentieze pescarii in moderni si traditionalisti,dar pt asta e acest forum,sa-si impartaseasca sau sa-si combata opiniile!Clubul asta de care spui s-ar putea sa fie mai mare decit crezi,asa cum exista,sa-i spunem un miniclub ai celor potentati,care participa la concursuri grele,dar care nici nu se uita pe acest forum.Sau ca sa fiu mai indulgent,nu intervin in discutii.
Ramine la latitudinea fiecaruia sa-si aleaga tactica,de informatii,slava Domnului,nu ne mai putem plinge!

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 02 Iun 2004 14:08

Na,ca in timp ce scriam a mai aparut o parere avizata!Mai mult sau mai putin subiectiva,e supercorecta!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 02 Iun 2004 14:22

Bine scris Vlad. Eu cred ca uni dintre noi care au talent, experienta si informatie :idea: dar folosesc scule diferite se Shimano sau Daiwa cred ca nu vor fi luati in serios ca pescari de crap. :| Este o mentalitate gresita si paguboasa, dar specifica multor romani (ca si la masina: sa fie 4x4, sa aiba mai multi CP, sa fie mai data dracului decat a vecinului). Eu cred ca cea mai buna lanseta ca si cea mai buna masina este cea pe care o ai. Este drept ca o scula buna te ajuta enorm dar poate fi compensata de experienta si maiestrie. Eu primul crap l-am prins la Naipu cu o lanseta confectionata dintr-o undita telescopica si cu o mulineta reversibila (ceva asemanator cu mulinetele de musca, dar care avea posibilitatea de a pivota tamburul perpendicular pe varga pentru a putea lansa- asta pentru cei mai tineri), dar am avut informatia (am mituit paznicul sa imi spuna unde furajau si am dat acolo) si NOROCUL DEBUTANTULUI :) .
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 02 Iun 2004 18:22

DD:"Eu cred ca cea mai buna lanseta ca si cea mai buna masina este cea pe care o ai!"
Vreau sa fac o mica modificare daca mi o permiti:Eu cred ca cea mai buna lanseta ca si cea mai buna masina este cea pe care stii sal folosesti pentru ca-l cunosti bine!"
Numai bine.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 18:58

Unu la mana: mi se pare mie s-au s-a spus pe undeva ca am o problema cu potentatii pt ca nu sunt unu dintre ei?! Gresita parere! Doi la mana: Adriano in cate balti din tara asta( e valabil si pt altii; adriano a fost un ex aleator ales cu toate ca vad ca el nu polemizeaza deocamdata pe tema asta ) credeti ca ati putea prinde 340 de kg in cateva zile?! Si cat de accesibile sunt ele?! Intra unu pe forum citeste si zice: "ba daca fac si io ca el , daca fac boiliesuri si toate cele, am sa prind si eu macar jumatate pe balta pe care ma duc frecvent!!" Trei: pescuitul are aceeasi radacina a placerii pe care o produce si pt cel din delta si pt pescarul (majoritatea lor) de la tancabesti ,peris, sarulesti dar cam aici se opreste totul. Sa nu fim ipocriti si sa vedem mai incolo de lungul propriului nas. Cei care afirma ca pescuiesc cu orice fel de scule si simt placere pur si simplu sunt de apreciat. Dar astia nu sunt decat o parte din pescarii de pe baltile respective. Restul.. fiti seriosi oameni buni. Cand il vezi pe unu cu Porsche cayenne( se mai pot da si ex ca X5, ML si lista poate continua) care pescuieste de doar 3-4 ani (am auzit din mai multe surse) cu super scule si super momeli si toata lumea vb despre el ( de fapt sunt ei) in stanga si in dreapta deja comentariile de mai sus sunt inutile. Nu vb despre exceptii. E ca si cum am vedea parcarea de la sofitel si am afirma ca romania e bogata. Asa sunt si exemplele cu cei care pescuiesc pe baltile astea (vb de majoritatea iarasi) si sunt pescari adevarati oricum i-am lua. Priviti per ansamblu pescuitul de crap ( pescuitul in general) fara sal convertiti automat in capul vostru in carpfishing. Pescari mai sunt si altii..care poate mai vor si ei sa mai simta o placere in bat in balta de langa sat. Din pacate lucru asta nu se mai poate pt ca baltile au fost concesionate, se cer taxe, si oricat de pescari ar fi ei.. nu le da buzunarul sa mai pescuiasca. Patru: (sper sa nu va fi pierdut pe drum) spuneti si voi reteta de boilies pe care o folositi cu tot cu arome, atractanti, totul de la a la z. Si puneti preturile langa ele. Si mai spuneti cate kg folositi la o partida de pescuit, cu tot cu peleturi si ce mai folositi. Si ca sa inchei cam cat va duce cu totul o partida de pescuit. Asa ca sa isi faca si un simplu trecator prin forumul asta o idee despre preturi la carpfishing... care probabil ca oricum prinde peste mult in balta din spatele satului, ramasa salbatica , nebraconata, bla , bla.. Sper sa nu fi ofensat pe nimeni. Discutam si noi atata tot. Eu cu impresia asta traiesc deocamdata si sper sa fie una falsa.. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:28 de către caaron, modificat 1 dată în total.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 19:04

Apropos de scule: sunt balti unde nu prinzi crap decat la 100 si ceva de metrii distanta de mal. Despre ce scule pe care stii sa le folosesti vorbiti cand scula practic nu poate sa arunce la o distanta ca asta?

Scrie răspuns