Combinatie pentru nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Iun 2004 15:39

Inainte de toate stai calm, nu te agita ca nimeni te a jgnit si sa stii ca
Esplicatia este elementara:
Un lucru este betaina tratata cu cloruri (cea pe care se vinde in borcanel separat si de obicei la gasesti in dipuri deja cofectionati.(cea de care era vorba sau cea pe care TU ai bagat la fiert cu porumb).

Alt lucru este betaina netratata ca hidrolizato(proces chimic foarte complex) mult mai ieftina care baga firme producatoare in mixuri ca gustativ si pentru a ridica nivel proteic
Alt lucru este publicitatea ca face firme producatoare pentru a vinde produsele:
Esti chiar invitat in laborator la mine sa comparam impreuna betain si sa te dai seama singur despre ce e vorba.
ps. metoda cea mai buna de a folosi betaina este sal desolvi in apa de balta si sa lasi la inmuiat boiles cu care trebuie sa pescuiesti. atat.
Oricum nu am intels dece te arunci cu atata rautatea. numai bine

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Iun 2004 15:41

ps. vad ca inghiti tot ce scrie publicitate pe sticlute. NO OFFENCE si eu.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Iun 2004 15:42

oricum niciun te interzice de a fierbe betaina:... fir intins. mereu no offence.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 01 Iun 2004 16:19

Adriano frate - nu e rautate . Ai explicat foarte bine care e diferenta - dar cred ca pentru colegii de Forum e bine sa deslusim - cum diferentiaza ce betaina pot folosi in mix si care nu ( adica numai la dip ! ) Altfel discutia noastra nu are finalitate !! In rest - Fir Intins si salutari !

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Iun 2004 16:25

Scusele mele la val si sf: iertatima este o zii de groaza!!!
Numai bine

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 01 Iun 2004 16:29

Stai linistit !! Ce dracu suntem pe un Forum unde trebuie sa ne distram si sa aflam adevarurile . Fiecare are zilele lui mai proaste - iar eu cind le am pe astea ma feresc sa postez ca ma baneaza Iliuta ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 01 Iun 2004 16:30

Poate cu Iliuta ma mai inteleg sa ma reprimeasca - dar cu DANR nici o sansa !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 01 Iun 2004 22:13

Adriano,am ajuns destul de tirziu acasa,si citesc cu stupoare,unele afirmatii.Constat ca a fost o zi grea pt multi,drept care nici nu ti-am dat telefon si prefer sa postez,parca e mai linistit asa.
Am afirmat intotdeauna,unor interlocutori,care te cunosteau sau nu,ca esti unul din cei mai impatimiti pescari pe care-I cunosc.Deasemenea,ti-am spus-o si personal,ca ai citeodata o doza mare de credulitate,lucru care nu-I un defect si poate fi pus pe seama entuziasmului virstei sau a cunoasterii incomplete a romanului,chiar daca stai de ceva timp in Romania.
Mi-a sosit astazi ultimul numar din Alp,si am citit articolul tau.Foarte bun si documentat.Mi-aduc aminte ca te-am felicitat de citeva saptamini,cind am aflat ca o sa publici in aceasta revista,pe care o consider excelenta.Reactia violenta pe care ai avut-o,apropo de “comercialul” unor articole,n-o inteleg.Toti marii crapisti,indiferent de natia lor,au muncit f mult si au experimentat o gramada de lucruri,dar au avut ocazia sa fie sprijiniti(normal,de vreme ce au avut rezultate!)de mari firme producatoare de materiale specifice carpfishingului.De aici si tenta comerciala a scrierilor acestor clasici ai pescuitului.Lucru pe care il consider absolut natural,(am spus-o,dar poate ai citit in graba) si care personal,nu ma deranjeaza!In definitiv,suntem liberi sa alegem una sau alta din aceste firme,ca o foloseste Ken Townley,Chris Woodrow,sau,de ce nu,Adriano Musaro!
Deci,treaba cu crapul(capra) vecinului,este,iarta-ma,o copilarie!
PS.Afirm sus si tare ca am avut anul asta o partida f buna cu boilisuri pe care le-am facut impreuna cu Adriano in iarna.Necazul(acum fac si eu misto!) e ca am folosit betaina de la Nutrabaits pe care am fiert-o!Ce ne facem?O fi fost noroc chior!
PPS.O alta mostra de copilarie:Faina de soia
PPPSAlta:"..am prins niste ciortani de 4-5 kile...".Altadata erau chiar...crapi.Trofee.Pentru multi dintre noi chiar mai sunt...

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Iun 2004 23:36

Scusele intradevar la toti, si la Cezar, daca nu ne am inteles.
Oricum cezar in boiles focute in iarna impreuna (nu are nicio legatura noroc chior dar esista mereu o esplicatie ) am bagat o lingura de betaina (pentru ca nu prea conosteam bine produsul acest, chiar a fost unul dintre produse care ma creat problemele mari la nivel de inteles si cu care 'experimentam' cu mare grija) la un kg. de mix uscat. Procentele mai mic de 0.3 la sute (cat resulta de o lingura intr un kg. de mix uscat) sunt complet insinifiante si nu au cum sa compromite momeala comparat cu procente mai mari de fainuri si aditive dosate inauntru.
Acesta este esplicatia dece tu cu boiles acele ai focut o partida de minune(chiar eram acolo).Daca ar fi bagat numai 2,5 % adica jum de borcan resultat partidei de pescuit as fi fost altfel.
chestia cu capra am glumit si eu : ar fi varsta.
ps: chestia cu faina de soia nu este o mostra de copilarie este o dovada de o conostinta mai adanca si sperimentata.
Si in sfarsit nu am inteles chestia cu ciortan. Oricum faptul care mai mult contaza este sa respectam peste si sal tratam cum trebuie..sa fie de un kg. sa fie de 20 kg. tot parteneru pescarilor ramane.
Numai bine si noapte buna.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 02 Iun 2004 01:14

Adriano dupa cum ti-am promis am sa-mi exprim si eu parerea in leg cu articolul tau din revista. Mi se pare putin cam hazardata treaba asta a mea de a scrie despre cat de bun e un articol privitor la boilies din moment ce eu nu am facut niciodata boilies. Dar invat .. poate mai incet decat unii poate destul de repede fata de altii.. N-are a face. Oricum numai sa nu se schimbe moda cu boiliesurile pana am sa reusesc eu sa fiu intru totul edificat in privinta lor.:) Tot ce pot sa spun ( cu toate ca as vrea sa spun mai multe lucruri bune care sa rasune mai puternic in mintea celor care citesc) este ca pe mine ma ajutat mult articolul tau, am invatat pot sa spun mai mult decat din articolele pescarilor internationali de crap , mai bine titrati. Poate tocmai pt faptul ca articolul tau a avut un target mai apropiat de ceea ce cautam eu. Oricum mie personal mi s-a parut bun si cel mai importamt e ca ma ajutat. Si pt asta nu pot decat sa te rog sa mergi in continuare. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:28 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns