canepa super extra imputita

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

canepa super extra imputita

Mesaj de Iliuta Goean » 25 Mai 2004 18:08

desi am reteta mea verificata de preparare a semintelor de canepa m-am gandit sa mai incerc si alte variante, astfel am citit pe un site englezesc despre prepararea canepei perin germinare si apoi fermentare.

cica se lasa canepa invelita in prosoape ude minim 48 ore intr-un loc mai caldut, dupa aceasta, cand incepe sa germineze se scoate din prosoape, se acopera cu apa si se lasa inca 12 ore la fermentat, toate bune si frumoase pana am ridicat prosoapele. nu va spun ce mirosuri pestilentiale au iesit de acolo (asta in balcon!!!!), si ma mai miram ca ma intrebau vecinii daca am un cadavru in balcon!!!!!

asta nu ar fi nimic, mi-am zis ca oricum crapului ii plac mirosurile oribile, poate dupa fermentatie se mai schimba putin treaba, aiurea, sa vedeti acum duhori!

pica pasarea din cer daca trece pe deasupra blocului, e ceva de neimaginat, oricum, nu am avut curaj sa o folosesc, imi era teama sa nu fiu acuzat de terorism daca apareau cumva cadavre de crapi pe suprafata apei.

intrebare:

a folosit cineva pana acum metoda asta de preparare a canepei????
tot asa a mirosit?

chiar este atragatoare pt crap?

stiu ca am dat cu alte "gunoaie" cu mirosuri incredibil de urate si am prins f bine .... dar parca asta ... totusi....
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 25 Mai 2004 20:07

iliuta, eu am patit la fel cu porumbul uscat pus la inmuiat... o data am pus porumb din ala cu boabe mici pentru popcorn la inmuiat intr-un borcan de 2 litri. am zis ca merge folosit amestecat cu nada... toate bune, doar ca a inceput cam repede sa fermenteze.

am ratat partida de pescuit din acel weekend, asa ca am pus un capac bine strans la borcan si l-am bagat in frigider. dupa mai bine de o saptamana am deschis borcanul si... buf, a razbit un miros oribil de amoniac si alte cele... plus ca boabele incepusera sa se inegreasca usor catre varf...

totusi am avut curajul sa il folosesc pentru si a mers okay, in ziua aia a fost singurul loc de pe balta in care s-a prins peste. dar poate ca a fost norocul... desi daca ar fi fost "trotil" ce am folosit, sigur fugea pestele de acolo.

o fi crapul atras de asa ceva, dar problema este ca iti ramane mirosul in maini, e insuportabil si iese greu (cu sapun si piatra dupa spce' spalari si frecari intense)... :? asa ca nu sunt dispus sa mai repet figura asta... mi-e jena de pescarii din jur.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 25 Mai 2004 20:10

eu sunt un iubitor de 'mirosuri' grosnic, ultima oara am lasat amestec de greunte la soare intro o galata (dupa o pregatire ca la carte)si dupa o septmana eu cu sandule am gasit acolo o 'crema' pestilentiala...dar buna la pescuit: lam aruncat cu lopata (marginal fishing) dar nu am vasut crapi ca pluteau morti deasupra apa dupa aruncare 'Doamne Fereste'. Mirosul groasnic este mirosul 'ORIGINALE' de aminociadi de la lisina care se formasa prin fermentare: nul aruncati!!
ps. metoda lui iliuta este o metoda care se foloseste (de fapt o smecherie)la stationar. numai bine

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 25 Mai 2004 21:19

adriano, mai am canepa, daca esti asa mare iubitor de "mirosuri" iti pregatesc o galeata:-)))
Nu face ce nu-ti place!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Mai 2004 23:09

Ilie frate - sa vezi cind bag eu aminoacizii in boilies ! M-am mutat in hala la firma ca acasa nu ma mai primeste nevasta-mea . In cimintire la deshumari miroase a parfum ! Sau mai rau e Green Lipped Mussel de la SBS - asta ii provoaca pierderi de cunostiinta unui sofer de-al meu :lol: :lol: :lol: Concluzia este ca dracu stie ce-i place - oricum nu cred ca gusturile noastre sunt la fel cu ale crapului

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 26 Mai 2004 13:13

Chestia cu mirosul intrat in maini se rezolva. eu folosesc manusi chirurgicale pentru ca fiind si fumator ma tem sa pregatesc nada sau sa umblu cu momeala fara manusi din cauza mirosului de tutun. Si pentru ca tot suntem la tehnica, nade si momeli mirositoare ce parere aveti de combinatia de sange si balega de vita. Amestecat bine si facute bilute.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 26 Mai 2004 13:34

@Val: scoica verde, desi are un miros de inchid toti geamurile pe strada cand ma apuc de boilies, e ca un magnet asupra cainilor si pisicilor!!! Cum am desfacut capacul, pisica mea apare alergand si face tot posibilul sa ajunga pe masa, strada se umple de pisici in max. 10 minute, e ceva de speriat. Cred ca este unul din cei mai buni atractanti.

@DD: si eu sint fumator. Chiar inrait. De multe ori fumez chiar in timp ce prepar nada sau fac boilies sau pun momeala. Nu cred ca influenteaza cu ceva. In ceea ce priveste combinatia ta, eu am folosit doar sange si nu am observat vreo diferenta. Vorbesc de crap.
La somn, ceva sange, maruntaie imputite sau ficat de pasare vechi de 3-4 zile (tinut pe geam, ca pute de-ti muta nasul) ... :wink:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 26 Mai 2004 13:42

Uite chiar asta e o intrebare ?! Are vreo influenta fumatul cind faci boilies . Chiar asa sa fie vreo influenta ca iti miros mainile a tutun ? Eu ma feresc sa fumez - sau ma spal bine cu sapun daca am tras o paparoasa - dar parca e prea ciudata chestia asta !!

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 26 Mai 2004 13:55

Curat ciudata! Adica semintele prajite le plac, dar mirosul de afumatura nu?
Daca e concurs ma spal si eu pe maini, sa nu zic ca n-am facut tot posibilul, dar cand pescuiesc de placere trec peste asta.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 26 Mai 2004 14:00

Concret nu am folosit niciodata combinatia, dar zilele trecute rerecitind dupa multi ani "Vipera sugrumata" scris de Herve Bazin, am gasit aceasta "inedita" combinatie pe care o folosea tatal personajului la pescuit de crap si am zis ca nu strica sa intreb, iar Iliuta mi-a oferit prilejul
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Scrie răspuns