canepa super extra imputita

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Re: intrebare

Mesaj de caaron » 15 Iul 2005 09:57

[quote aceasta planta este preferata de crap (indiferent ce spun alchimistii) din acelasi motiv pentru care este cautata si de catre oameni. datorita a ceea ce contine (si ma refer evident la substanta care creaza euforie si "dependenta").[/quote]

Moose, de ce esti atat de sigur cand spui ca atractia canepei vine din subst halucinogene pe care le contine?

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 15 Iul 2005 16:59

Caaron,

Am studiat in tinerete plantele medicinale, cerealele, si plantele de leac. Afirm ceea ce afirm in cunostiinta de cauza (zic io). Canepa este folosita datorita substantelor "interesante" de catre bunicii nostrii atat pentru firele de canepa, dar si pentru a mai "zabovi" un pic pe ogor la "inmuiat canepa" si la fumatul unei paparoase cu efecturi miraculoase. Nu crea cine stie ce , dar nu fumau ei degeaba iarba. Le placea. Ceea ce placea oamenilor placea si crapului. Am auzit asta din gura unui profesor de-al meu care era si el mare pescar de crap. Acolo am auzit prima data in viata mea ca crapul este atras de canepa.

Halucinogene sau nu canepa are acel ceva care o face atragatoare (adica deosebit de atragatoare).Acum Ilie zicea de canepa imputita.... personal nu stiu daca este mai atragatoare imputita sau neamputita , insa un lucru este cert : canepa ar trebui sa fie nelipsita din nazile de apel.

Stima

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 15 Iul 2005 17:08

cand eram pustan, bunicii puneau canepa la muiat in mures. dupa cateva ore prindeam peste cu cosul (da, nu e gluma) de sub canepa pusa la muiat.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 15 Iul 2005 17:41

oare de ce ii prindeai ....poate ca se dadeau si ei in barci cu niscai iarba in vena ????


Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

diaconita petru
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 07 Feb 2005 10:47
Localitate: iasi

Mesaj de diaconita petru » 17 Iul 2005 07:45

incercati si obligeana si o sa vedeti...fir intins

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 17 Iul 2005 15:48

obligeana = acorus calamus = stimulent gastric....

si ...??? mai departe ??? poate ne mai dai niste detalii Diaconita Petru.


Stima,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

diaconita petru
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 07 Feb 2005 10:47
Localitate: iasi

Mesaj de diaconita petru » 18 Iul 2005 18:45

este unul din cele mai eficiente stimulatore de apetit. Nu uitati ca o
gasiti pe malul baltilor.Eu fac o extractie hdroalcoolica si o combin cu fructoza si glucoza pentru o mai puternica difuzie in apa.
fir intins

Avatar utilizator
Jonin
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 27 Iun 2005 19:31
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 18 Iul 2005 22:32

Pe mine m-ai lamurit bustean. :shock:
Unchiu`lu`Marcu ce va desfata cu arcu`!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 18 Iul 2005 22:38

Moose_master scrie:obligeana = acorus calamus = stimulent gastric...
diaconita petru scrie:este unul din cele mai eficiente stimulatore de apetit. Nu uitati ca o
gasiti pe malul baltilor.Eu fac o extractie hdroalcoolica si o combin cu fructoza si glucoza pentru o mai puternica difuzie in apa.
Salutari din Miami

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 19 Iul 2005 00:11

Moose, ma indoiesc ca , canepa isi datoreaza succesul in nadele de crap subst "halucinogene". Cred ca mai degraba creeaza repulsie , decat atractie.

Scrie răspuns