porumbul de floricele vs porumb normal

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

porumbul de floricele vs porumb normal

Mesaj de Gabi A » 27 Mai 2004 14:04

Am citit intr-un nr mai vechi din Aventuri un articol despre eficienta mult mai mare a porumbului de floricele comparativ cu porumbul normal. Autorul, (un englez, imi scapa numele lui) spunea ca aceste boabe de floricele ar putea reprezenta o "revolutie" in pescuitul cu porumb, asa cum s-a intamplat cu trigga nuts.
Eu unul nu am pescuit cu porumb de floricele, dar cei care au incercat ce parere au?

Gabi Astefanoaei

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 27 Mai 2004 15:18

foarte bun pentru nadit, ca pana la urma tot porumb e... eu il inmoi simplu in apa timp de o spatamana, mai rar adaug ceva dulce la el. apoi il amestec cu unele mixuri pe balta, din care fac bulgari si nadesc.

am mai scris zilele trecute ca raspuns la exemplul canepii... am senzatia ca fermenteaza mai repede decat cel obisnuit si ca in lipsa aerului ajunge sa degaje un miros insuportabil. asa ca e bine sa il lasi la inmuiat neacoperit si sa il mai amesteci macar o data pe zi. de fiert nu l-am fiert niciodata...

fir intins!!

Gabi A
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Mar 2004 11:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi A » 27 Mai 2004 16:01

Sa inteleg ca atunci cand fermenteaza degaja "miresme" mai puternice decat porumbul clasic... ti s-aparut mai eficient decat acesta?

Gabi Astefanoaei

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 27 Mai 2004 16:26

incepe sa miroasa numai dupa ce a fermentat mai mult (si mai ales daca este bine acoperit - lipsa aer). mie doar mi s-a parut ca fermenteaza mai repede ca porumbul obisnuit... oricum o singura data am folosit porumb din asta "imputit". in mod normal il inmoi inainte de partida de pescuit cu cateva zile (max. 1 saptamana) si il si folosesc... daca nu, il arunc (sau il strecor printr-o sita, il pun intr-o punga si il bag la congelator urmand sa il folosesc cel mult la partida urmatoare).

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 27 Mai 2004 17:31

Si eu folosesc porumb de floricele. Dar la mine motivul este mult mai simplu, consider ca este mai bun bobul mai mic . Si cred ca este si ceva mai usor, nu se afunda ca ala normalu'.

ps. acum nu stiu daca si pentru recorduri este la fel, realitatea este ca n-am prins mai mare de 8 kile la boaba, parca.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 27 Mai 2004 20:05

Cea ce afirma Gica, tind sa cred ca este adevarat, deoarece din capturile mele, cele mai multe au fost la bob mic.Nu am dat cu porumb de floricele, insa stiletii(in lapte) cu boabe mici au dat un randament mai bun.E problema insa daca vrei sa-l pui pe fir de par, fiind mult mai mic.

dudi

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 28 Mai 2004 07:29

Iti angajezi un chinez! :)))

razvanm
new member
Mesaje: 29
Membru din: 14 Mai 2004 17:15

Mesaj de razvanm » 03 Iun 2004 08:10

eu am folosit destul de mult porumbul de floricele atat ca nada cat si ca momeala. Pot sa va spun ca sigur fermenteaza mai repede si ca dupa fierbere chiar are un miros deosebit.
Folosesc acest tip de porumb numai fiindca -din informatiile mele - sigur nu este tratat cu substante chimice.

Fir intins!

Scrie răspuns