Ce NU trebuie sa contina o nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Ce NU trebuie sa contina o nada

Mesaj de Daniel Costache » 28 Mai 2004 20:21

Propun acest acest topic deoarece astazi, dupa ce am cumparat mancare cainolr mei, am vazut la farmacia veterinara un amestec destinat pasarilor, vandut vrac, foarte interesant, care continea aproape tot ce obisnuiesc eu sa pun in nada: porumb, floarea soarelui, faina de soia, aminoacizi si pe langa acestea fier, magneziu si alte substante nutritive pe care nu le mai retin. Am cumparat vreo 5kg si am sa incerc sa-l folosesc duminica asta. Asa, la prima vedere, imi pare o alternativa foarte lejera la nada pe care o fac tinand cont de faptul ca alerg de inebunesc pana gasesc toate ingredientele (in special soia si nautul sunt foarte greu se gasit la noi in Constanta).
In concluzie, pentru ca toata lumea si-a dat cu parerea ce ar trebui sa contina nada, sunt curios de ce ar trebui sa ne ferim in momentul in care alcatuim mixul.
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 28 Mai 2004 22:06

Pai e chiar dificil sa dai un raspuns la intrebarea ta . Vei primi raspunsuri - gen salam , sunca , mincare chinezeasca , iaurt , meduze , piper , sare , boia , etcccccccc . Mai simplu intreaba ce se pune si de la 10-12 postari vei face o lista cu ce pun altii - destul de completa . Uite incep eu : gris , soia , faina de peste , lapte praf , bird food macinate , cinepa prajita , faina de orez si de griu , tiger nuts macinate , maple peas macinat , etc . Sigur ca nu toate odata :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 28 Mai 2004 23:07

Cred ca nu m-am exprimat corespunzator.
Topicul propus doresc sa se refere la substante ce pot intra accidental in compozitia nadelor odata cu ingredientele pe care le folosim, substante de genul aditivilor sau conservantilor.
Spre exemplu faina de peste nu am gasit decat vitaminizata, iar intr-un alt loc mai continea si nu stiu ce aditiv......
Salutari din Miami

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 31 Mai 2004 08:08

ai folosit duminica amestecul ? cu ce rezultate?
is

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 31 Mai 2004 09:50

Din pacate duminica a fost presiunea atmosferica foarte mare si nu s-a prins pe toata balta. Mai mult de atat a mai si inceput sa ploua pe la 12 si era sa raman impotmolit pe acolo. Mixul cred ca ar da rezultate daca ar fi lasat putin la inmuiat deoarece granulatia porumbului este mare. Daca esti interesat gasesti in Piata Grivitei.
Salutari din Miami

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 31 Mai 2004 09:56

pe ce balta ai fost? vi la concursul lui nea gica , poate ne cunostem ?unde mai exact in piata grivitei?
is

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 03 Iun 2004 23:11

Val spune-mi si mie te rog procesul exact de preparare al nadei! Si cum trebuie sa arate la sf si cu ce nadesti!(racheta, prastie,etc) www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:04 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 03 Iun 2004 23:35

M-am inscris si eu la concurs mai mult din curiozitate.
Sigur am sa vin cu masina personala - un Tico mov CT04HLD.
Te astept pe balta la un Jack.
Placerea va fi de partea mea.

Dan

P.S. Daca mergi la balta in week-end tine-ma si pe mine la curent. Eu imi programasem un "antrenament" la 6 Martie dar din pacate plec la munte.
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 04 Iun 2004 15:28

Hai sa-ti spun cum fac eu nada pe balta . In principiu merg pe varianta boabe :
- porumb , griu , maple peas , cinepa , soia , mazare , etc
- nu iti mai repet procedeura de inmuiere - fierbere - si fermentare ( s-a scris pe forum - deja )
- pe balta - pun peste fiertura asta si un atract ( amino , betaina , CSL , etc )
- intr-o alta galeata pun - crema de porumb , pellete inmuiata , cinepa fiarta , nada praf , ulei de cinepa , ulei de susan , o aroma si 3-4 pumni de boabe
- boabele le nadesc cu racheta
- pasta cu boabele le nadesc cu prastia ( ca sa nu stric locul cu racheta )
Daca dau cu boilies - pun si sferturi sau jumatati de boilies - atit in racheta cit si in compozitia pastei
Nadirea o poti face punctual - intr-un prag - platou - groapa - etc sau perpendicular pe mal pe o distanta de 10-20 metri ( la ce distanta consideri tu ca poti arunca eficient ) . A doua metoda este buna pentru ca "taie" drumul pestelui !
Cam atit - daca mai alte intrebari - le astept

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 04 Iun 2004 15:58

acelasi concurs,data de desfasurare 11-13 iun 2004, locatie ienisala ,canal lat de 35-40 ml , 26-30 echipe desfasurate pe o portiune de 250-300 ml, canalul are din loc in loc legatura cu lacul prin sparturi in stuf ( stuful este de fapt malul opus celui de unde se pescuieste , peste : f mult maruntis( platicuta , caras, albitura) , crap .5-2.0 kg frecvent , rar mai mare , somn, anghila . f multe fire in apa ce vor crea baraje pt peste , de regula in anii trecuti , galagie , muzica , sprituri
care este parerea voastra , ce fel de nadire este adecvata :
nadire la greu cu nada, boabe ,etc
nadire f putina , pt a nu speria pestele si a nu strica vadul
iulian

Scrie răspuns