Concentratia de aminoacizi.

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Concentratia de aminoacizi.

Mesaj de caaron » 04 Iun 2004 00:41

Care este cantitatea de aminoacizi in general(in special ma intereseaza de betaina) care poate fi pusa in nada si momeala (la pregatirea porumbului). Care este momentul oportun cand trebuie adaugat praful sau solutia care contine aminoacidul respectiv in procesul de pregatire al porumbului (mai intai il fierb 20 -30 min si apoi il las la inmuiat 2-3 zile pana face o usoara spuma la suprafata) ? Daca pun cateva picaturi dintr-un dip care contine intr-o mare masura betaina (60 %) si adaug apoi si un praf de betaina ( dynamite bait betaine high energy parca) cantitatea de betaina se cumuleaza ?? Mai are sens la o aroma de carne (scoica, carnati, etc) sa adaug indulcitor?? Nu devine ceva nenatural pt crap(scoica dulce?!)?? www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:35 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 04 Iun 2004 21:49

1. max 5 g / 1 kg de nada (asa recomanda cei mai multi vanzatori)
2. NU SE FIERBE
3. daca il lasi 2-3 zile nu o sa faca o spuma usoara, o sa fiarba ca vinul
4. dulcele la crap merge cu orice dar la aromele animale pune si putina sare.
Nu face ce nu-ti place!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Iun 2004 00:27

Iliuta sincer l-am lasat 2 zile si abia la sf zilei si 3 zi dimineata facuse o usoara spuma si mirosea f usor a porumb fermentat! Bine adevarul e ca a fost si c-am racoare afara (cam 14-17 grade noaptea daca nu si mai putin) si l-am tinut pe balcon. Pe punga de Green betaine de la Dynamite scrie ca poate fi folosita in combinatie cu orice nada ca atare. Nu cred ca are acelasi statut cu betaina pura lichida. E mai mult ca o nada cred...Oricum merci mult. Din moment ce nu scrie concentratia exacta de betaina nu stiu cum as putea calcula ce inseamna 5 g la kg. www.xxx.ro
Ultima oară modificat 19 Sep 2012 15:35 de către caaron, modificat 1 dată în total.

north hunter
new member
Mesaje: 12
Membru din: 09 Iun 2004 12:10
Localitate: Scandinavia

It's just mig costatation ...

Mesaj de north hunter » 09 Iun 2004 16:40

The right place in the right time is more succesful .
Last time we xxx in Sarulesti 2003, it was 50 degres celcius, all my danish anglers have ben catch crapes more and 20 kg and no one use aminoacides , but lot of carpanglers use them because they look nices in the magasin ....
So , we take time to finde the xxx and we save a lot of money.....
AND THE CARPES DON'T NEED ALL THIS STOFS
Best regards to all carpanglers in yours very nice contry Thierry :D
North hunter,chasse ,peche et voluptes

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 09 Iun 2004 16:57

of course you don't need aminoacides when the water is boiling and the carp is not looking at all for proteins :)

north hunter
new member
Mesaje: 12
Membru din: 09 Iun 2004 12:10
Localitate: Scandinavia

Mesaj de north hunter » 09 Iun 2004 17:44

Hello Danr .
Ok , J want just to say , at you can catch nice xxx with out syntetiques products , but you need to learne the water , and to many fishermen say whit this product it will be better .
If is dont work they say at the product was bad , but they forget also as they was possibly on the bad place in this time.
My idee is look the wind , temperatur , imgine the bottom "smell " the water , build your strategie with the nature and the xxx will be come.
Regards Thierry :-)
North hunter,chasse ,peche et voluptes

Scrie răspuns