Uscarea bilelor

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Uscarea bilelor

Mesaj de teacher64 » 07 Feb 2008 19:52

Am incercat diferite variante de uscare pentru bile facute ( rulate) in casa. Cele fierte se comporta bine, pana se racesc, se si zvanta, fac o pelicula potectoare si dureaza lejer zile/saptamani fara sa se altereze.
Ce faci insa cu solubilele, si pe care ai si ambitia de a le prelucra/usca la rece, fara fierbere? Nu se strica inainte de a se usca?
Am posibilitatea tehnica de a le deshidrata in vid ( uscare completa si cvasiinstantanee, in cateva zeci de secunde). Credeti ca merita sa incerc? Mi-s aproape sigur ca in cursul deshidratarii rapide, vor expanda, si vor iesi pop-up-uri. Oare cum o fi combinatia solubil/pop-up? Ati incercat? Incercam? :roll:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Re: Uscarea bilelor

Mesaj de florioro » 07 Feb 2008 20:55

teacher64 scrie:Mi-s aproape sigur ca in cursul deshidratarii rapide, vor expanda, si vor iesi pop-up-uri. Oare cum o fi combinatia solubil/pop-up? Ati incercat? Incercam? :roll:
Vezi sa nu iasa popcorn. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 07 Feb 2008 20:57

Incearca la microunde.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 07 Feb 2008 22:02

Eu imi fac solubile cu oua. Timpul de desfacere este mai lent .Le usuc in aer liber in ladite in care pun doar un strat de boiliesuri nefierte.Dupa cateva zile se intaresc ca piatra.Nu mi s-au stricat nici o data.

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 07 Feb 2008 22:13

Le usuci la fel ca pe cele fierte.N-are ce sa se strice la ele.Un sfat ...pune mai mult ulei ca la cele fierte,astfel nu risti sa se crape cand se usuca.Eu aproape ca dublez uleiul.Oricum "Laptele de porumb" contine ceva glicerina care ajuta la uscarea fara crapaturi.

Vizitator

Re: Uscarea bilelor

Mesaj de Vizitator » 07 Feb 2008 22:40

teacher64 scrie:Am incercat diferite variante de uscare pentru bile facute ( rulate) in casa. Cele fierte se comporta bine, pana se racesc, se si zvanta, fac o pelicula potectoare si dureaza lejer zile/saptamani fara sa se altereze.
Ce faci insa cu solubilele, si pe care ai si ambitia de a le prelucra/usca la rece, fara fierbere? Nu se strica inainte de a se usca?
Am posibilitatea tehnica de a le deshidrata in vid ( uscare completa si cvasiinstantanee, in cateva zeci de secunde). Credeti ca merita sa incerc? Mi-s aproape sigur ca in cursul deshidratarii rapide, vor expanda, si vor iesi pop-up-uri. Oare cum o fi combinatia solubil/pop-up? Ati incercat? Incercam? :roll:
stai linistit ...solubilele nu se strica...odata uscate le poti tine si un an si nu se strica...cu conditita sa nu folosesti ou ci doar lapte de porumb(printre altele este si conservant) si sa le tii intr-un mediu aerat si fara umezeala...
daca accelerezi uscarea ,pierzi din solubilitate...o bila uscata fortat e mai greu solubila decat una uscata natural...poti accelera uscarea cu o sursa de ventilatie cu aer cald...

Scrie răspuns