Boiles de anul trecut

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
florin81
new member
Mesaje: 29
Membru din: 28 Mar 2008 20:02

Boiles de anul trecut

Mesaj de florin81 » 28 Mar 2008 20:21

Salut,

In primul sunt incepator, deci luati-ma usor :), iar in al doilea rand bine v-am gasit.

Am o mica problema: anul trecut mi-am cumparat echipament si am inceput sa pescuiesc cu bile. Tinand cont ca am cumparat destul de multe, mi-au ramas cateva kg si pentru acest an, bile pe care le-am tinut in saci de boiles(bile), in balcon la aer. Anul acesta cand am incercat sa pescuiesc din nou cu ele am observat ca sunt mult mai tari decat anul trecut. Intrebarea mea e daca aceste bile s-au stricat sau e normal sa se intareasca?

Mentionez ca fac doar partide scurte (maxim 12 ore) si ma intereseaza bile cat mai solubile pentru rezultate rapide (merg numai la moara vlasiei2)


Merci.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 28 Mar 2008 20:27

Daca nu au mucegait sunt OK. Incearca sa le hirdatezi cu lichide nutritive.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

florin81
new member
Mesaje: 29
Membru din: 28 Mar 2008 20:02

Mesaj de florin81 » 28 Mar 2008 20:35

Vali Vesa scrie:Daca nu au mucegait sunt OK. Incearca sa le hirdatezi cu lichide nutritive.
Dupa cum spuneam sunt incepator - da-mi pls exemplu de lichid nutritiv :)

Te referi la dipuri?

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 28 Mar 2008 20:49

alcool de porumb
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

florin81
new member
Mesaje: 29
Membru din: 28 Mar 2008 20:02

Mesaj de florin81 » 28 Mar 2008 21:00

Ok, merci pentru raspunsurile prompte.

Am gasit pe un site oarecare (ca sa nu fac reclama) Aroma Etil Alcool Strawberry ( Capsuna )de 50ml si tinand cont ca am si un kg de boiles de capsuni presupun ca e ok.

Pare o sticluta destul de mica, sper sa nu para stupida intrebarea, dar cum o folosesc? Adica pun toate boiles intr-un vas si torn lichidul peste ele? Tot sau o parte din el? Le tin la aer sau vidate?

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 28 Mar 2008 21:32

Confuzi aroma cu lichidele nutritive. Ai putea sa le lasi in apa de pe balta in care pecuiesti si in timp se inmoaie. Care este timpul trebuie sa vezi singur.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 28 Mar 2008 23:02

florin81 scrie:Aroma Etil Alcool Strawberry
NU! CSL, Nutramino sau Multimino. Si apa de balta, daca nu sunt solubile ;-)
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

IONESCU CRISTIAN
new member
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2008 18:24

Mesaj de IONESCU CRISTIAN » 29 Mar 2008 12:37

Florin parerea mea este ca nu ar trebui sa investesti prea mult in rehidratarea bilelor de anul trecut deoarece inteleg ca sunt ready made.Mai bine cumpara bile proaspete deoarece soarta unei partide depinde in mare masura si de bilele cu care pescuiesti.Poti eventual sa le rehidratezi si sa le folosesti la nadit.
Spuneai mai departe ca vrei bile cat mai solubile.Asta este un alt tip , si le poti cumpara ca atare sau le poti face.
Daca vrei sa le pastrezi in timp, le poti congela in pungi de plastic pe care le scoti inainte de a merge la pescuit.In felul acesta le ramin aproape intacte calitatile. Bilele ready made au in compozitie si conservanti care le fac sa reziste mai mult in timp,dar o data ce a fost desigilat ambalajul, in contact cu aerul ele incep sa se deprecieze.
Mai poti incerca si cu bile tari, sunt balti in care poti prinde cu asa ceva.
Trage in general crap mare, cei mici prefera in general bile mai moi.

Intr-o partida de 24 ore s-ar putea sa inceapa sa se inmoaie daca apa este calda

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 29 Mar 2008 13:05

IONESCU CRISTIAN scrie:
Intr-o partida de 24 ore s-ar putea sa inceapa sa se inmoaie daca apa este calda
Se pot inmoia si 24 h inainte de pescuit :mrgreen:

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 29 Mar 2008 13:42

DANEZU scrie:alcool de porumb
Al dracu' Danez'.....numai la alcool ie' gandu' :lol:

Scrie răspuns