cata nada?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 18 Iun 2004 16:53

1. Daca dupa 6 ore (in principiu) nu se intampla nimic inseamna ca ceva este in neregula (momeala, prezentarea dar mai ales locul). Asa ca incearca sa-ti dai seama unde este problema!
2. Stiu pescari care arunca 2-3 kg de boilies cu cobra si/sau cu saculetul solubil in decursul unei partide de pescuit de 2 zile , dar stiu si care arunca 10 kg de nada (seminte+boilies, in diferite proportii). Pe toti eu unul ii consider pescari cu experienta! Asa ca vezi si tu.. Eu unul arunc cam 4-5 kg de nada(diferite seminte, pellete, sparturi si boiliesuri intregi,etc) intr-o partida de 2 zile. Cea mai mare parte o arunc la inceput.
3. Nada la pungi este de diferite calitati si preturi. In general cele ieftine eu le folosesc sa leg nada pe care o arunc cu racheta. Cele mai scumpe le folosesc cand prezint momeala impreuna cu o punga solubila, alaturi de pellete , seminte si boiliesuri.Selectarea pestilor mari se face de regula cu boiliesuri mari dar asta nu cred ca e o regula care tine intotdeauna. Vezi ce s-a intamplat la concurs la hobaia! Eu unul am luat o platica de vreo 2 kg sambata la o prezentare a boiliesurilor in om de zapada. Deci iti inchipui ca nu este relevanta teoria.. www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:06 de către caaron, modificat 1 dată în total.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Iun 2004 17:25

ce faceti daca locul musteste de caras sau platica ?

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Iun 2004 18:48

Dc musteste de cras/platica/biban(la rama) schimb momeala si carligele.
Pun mai mule boabe(eventual incerc si cu uscate), si boiliesuri+carlige mai mari!

crapist
new member
Mesaje: 18
Membru din: 25 Feb 2004 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crapist » 18 Iun 2004 21:34

Pentru Carpkiller

1. Am folosit porumb preparat dupa metoda din Aventuri la Pescuit si cca 1/2 kg de boilies (xxx Secret) la 4 kg de porumb.
Este normal ca toata nada sa fie tocata de caras fara sa am vreo trasatura?
In calige aveam cate 2-3 boabe de porumb tot din cel preparat sau din borcan (Cukk).

2. Nu am sonar si oricum nu este voie sa intri cu barca (Strachina, jud Ialomita), folosesc pentru marcare o stical (mituiesc paznicul sa mi-o planteze si sa arunce porumbul, cca 10m stanga si cca 10 m dreapta de sticla) apoi lansez monturile 2 in stanga si 2 in dreapta.

3. La magazin am fost sfatuit sa folosesc nada praf dar paznicul (si el pescar) m-a sfatuit sa nu dau decat porumb altfel ma termina carasul.

Am incercat nadirea cu racheta dar mi se pare foarte dificila, in primul rand nu reusesc sa arunc la distanta apoi nu reusesc sa arunc mereu pe aceasi directie, nadesc de la 20 la 80 m in fata si tot asa stanga dreapta, mi se pare cam imprastiata nada.

In general am rabdare, daca arunc lansetele seara le las pana dimineata (ca peste ioc :| ).

Da, sunt din Bucuresti.

4. Din ce am citit de pe net mi-am dat seama ca nu se merita sa pun momeala pe ac ci numai pe rig, mi-am cumparat cam tot ce-mi trebuie de pe magazinul online si din alte 2 magazine din Bucuresti. Am folosit numai monturi cu 1 ac.

Pentru Caaron

1. Asa este, ceva nu este in regula, altii de pe balta au prins (nu toti, e drept dar destui) Dar ce?
2.Voi ce ziceti? Data viitoare sa dau mai multa nada sau mai putina?
Sa schimb nada? Cei care au prins au nadit cu porumb uscat, nefiert, nepreparat asa cum l-au luat din piata.
3. Am nadit si cu nada praf (si ieftina si scumpa) si am avut aceleasi rezultate 0 (zero)

Va rog invatati-ma un truc ceva!
Manole

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Iun 2004 23:43

Mai Crapist, NU DISPERA !!!!Sau dispera dc asta te mentine in forma!!! :P :P :P
Sunt tare curios unde este balta asta !! Imi spui si mie ??? Suna f bine faza cu mituitul paznicului :)Taxa ? Poate vin si eu la un peste. Oricum noaptea eu cred ca ai mai putine trasaturi decat ziua! Care este problema ta? Nu trage sau nu-l intepi?
Dc nu trage acorda o mai mare atentie locului in care nadesti si pescuiesti si fii f atent ca paznicul poate sa fie smecher, ca este omul patronului si poate sa-ti nadeasca un loc f prost!Nu lua de buna ce zice paznicul decat atunci cand este beat :shock: ! Incearca sa folosesti un marker cu care sa poti determina adancimea apei citeste cu atentie la crap.ro despre asta.
(marker=cumpara o pluta mare, rezistent si cu diametru constant, o bagi printr-o bucata de ceva flotant(3x3x2cm) aproape de baza ei, lega firul tragel printr-un antirasucitor micut..max 10 cm de care ataseaza un plumb GREU)
Vad ca te pasioneaza f tare capitolul nada, este importanta, dar nu este totul. La fel si cu monturile. Incearca sa acorzi o mai mare importanta si altor facori : balta furajata/nefurajata (dc da cu ce si unde?), locul malos/nisipos (nisipos nu este bun), temperatura apei, nivelul apei in crestere/in scadere/constant, temperatura,presiunea,vant,ploaie.
Dc stii exact conditiile in care vrei sa pescuiesti incearca sa gasesti un echilibru in toate.
Iti mai spun odata...oamenii astia de pe forum..marea majoritat, dar nu toti(nu are rost sa dau nume desi mi-ar placea :D ) :D :D sunt profesionisti!!! Nu cred ca sunt singurul care te-ar sfatui sa nu incepi cu momeala pe rig(nu ca eu sunt cine stie ce meserias, dar.....l-am killerit de cateva ori :D ).
Ce ziceti oameni buni? Am dreptate, sau trebuie sa invete omul din start sa croseteze?

Inca ceva si gata .... nu aplica tot ce scrie aici ca litera de lege sunt balti si balti, vorbeste si tu cu pescarii, vezi unde sunt locuri mai bune cu ce dau ei la ce distanta..etc etc..


P>S> hai ca m-ai enervat cu balta asta. Eu pana pe 10 iulie sunt extrem de ocupat, dar dupa aia vreau sa merg si eu sa vad cum nu trage!!! Ramane stabilit .

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Iun 2004 23:55

nisipos nu este bun ? oare ? sa fie mai bun malul ? apropos, chiar daca dai multa nada, nu conteaza oare daca este mal sau nu ? nu cumva poate intra nada in mal si adio nadire efectiva ?
intreb si eu.....
eu cred ca monturile pe rig nu sunt cine stie ce scofala care ar putea incurca un incepator, asta mai ales daca ii arata cateva smecherii cineva care cunoaste.....

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 19 Iun 2004 00:35

@danr
Nu, eu zic ca nisipos nu este bun. Nisip la mare, mal in balta/lac!
Malul, desi prin definitie este mole asta nu inseamna ca nu exista mal mai moale sau mai tare. de cele mai mule ori nada usoara NU intra in mal.
Exemplu: ai patit in mod sigur sa mai pierzi 2-3 boabe de porumb in timp ce nadeai cu rachetuta f apoape de mal. Nu-i asa ca si dupa 12 ore erau tot acolo?
Crapul filtreaza malul, asa este el invatat si forte rar cred ca se hraneste intr-o zona nisipoasa nu numai ptr. ca asa este obisnuit, dar o zona nisipoasa nu este locul ideal ptr. diverse alge, buruieni si alte vietuitoare cu care el se hraneste.

@crapist
"truc" personal in functie de....chef (dar numai in iulie-august)
Incearca sa folosesti in nada si momeala purici de balta (cumparati din obor = mancare ptr. pestisori exotici) intr-o balta in care creste asa ceva si nu numai.
1/4 la kg nada bulgari cu 1/2 din amestecul de boilies sau mamaliga sau ce alta natie de fiertura folosesti tu.


P.S. reteta mea de nad+momeala pe baza de purici de balta nu este in concordanta cu teoria privind valoare proteica, functioneaza exact pe dos....si chiar merge!!!

Scrie răspuns