Porumb conservat cu palinca

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 01 Oct 2004 11:21

Pune peste porumb tuica de casa ,daca ai de unde procura,inchide borcanul ermetic si punel in frigider. Nu am incercat sa-l tin mai mult de 10 zile ca sa-ti pot spune daca o perioada mai lunga il afecteaza cumva.La asa o reteta am avut doar niste ciortanei,dar cine stie poate nu am avut eu noroc sau ar trebui inbunatatita reteta.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 01 Oct 2004 13:36

Mugurel , ca sa fi si mai sigur gusta si tu cind ai ocazia o palinca de casa , facuta la mama ei , adica Tara Oasului , la Turt bunaoara si dupa aia vezi ce si cum cu dublu rafinatele :lol: :lol: :lol: .

Fir Intins!!!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 02 Oct 2004 08:36

Mai baieti, voi imbatati pestii. :lol: Vreti sa devina dependenti? :lol:

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 04 Oct 2004 08:14

Palinca care o folosesc este de la mama ei si stiu foarte bine cum se produce (este de fapt o tuica dublu rafinata). Mie nu imi plac bauturile "tari" asa ca le dau pestilor :lol: . Stiti ca unei pasari mai batrane (in special curcanului) i se da inainte de taiere un pahar de rom pentru fragezirea carnii? Daca pastram un peste pentru masa nu cred ca strica sa-i imbatam putin :lol: . Mai rau este daca devin dependenti (alcoolici).
Rolul alcoolului este de a conserva boabele (impiedica fermentarea) si de asemenea ajuta la imprastierea aromelor in apa.
De fapt un foarte bun conservant este si mierea.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 04 Oct 2004 16:30

Si sa nu uitam ca microbii nu traiesc in alcool :D .
In felul acesta un crap care a ingitit carligul nostru are mai putine sanse sa isi infecteze rana, a.i.v. ca alcoolul isi va face meseria inainte de a scoate pestele din apa, fiind un pic ametit va fi un dril mai putin spectalulos si nu in ultimul rand cand se va trezi nu isi va mai aminti nimic, deci nu va fi traumatizat si vom avea mai multe sanse sa il prindem si a doua oara :D . Iar daca incepe sa ii si placa va cauta cu precadere boabele cu alcool. :D
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 05 Oct 2004 08:08

si de anul viitor ce facem?
incercam o marijuana?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 05 Oct 2004 08:27

La oameni in multe cazuri alcoolul este mai tare decat feromonii, de ce sa nu fie valabil si in lumea animala :?: :lol: . Si o tuica (palinca) inainte de masa da pofta de mancare nu?
O sa zica crapii intre ei: "hai mai bine la o palinca, mancam mai tarziu" :lol: .

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 05 Oct 2004 20:02

:D :D :D :D :D

Scrie răspuns