Porumb conservat cu palinca

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

danny77
new member
Mesaje: 14
Membru din: 14 Iun 2004 12:41
Localitate: Mioveni, Arges

Porumb conservat cu palinca

Mesaj de danny77 » 16 Iun 2004 13:26

Salutare tuturor,

Va rog sa-mi spuneti o reteta pentru porumbul conservat cu palinca (ce fel de palinca se foloseste, este buna si cea din comert - cea folosita ca bautura alcoolica, care este dozajul de palinca / kg de porumb etc)
.
Am tot citit despre aceasta nada sau/si momeala, dar nu am vazut nici o reteta referitor la asta.

Este mai bine sa nadim cu el sau sa il folosim ca momeala, sau amandoua au succes?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

FIRE INTINSE!

Cu stima,
danny77

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 16 Iun 2004 15:26

Deja vad ce raspunsuri o sa primesti. :lol:
Nu am o reteta pentru tine , imi pare rau, dar , in momentul in care nadesti cu asa ceva nu vad de ce nu ar putea fi folosita si ca momeala.

danny77
new member
Mesaje: 14
Membru din: 14 Iun 2004 12:41
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de danny77 » 17 Iun 2004 08:07

Salut Andrei,

Probabil, reteta asta este tinuta secreta, sa nu afle toata lumea. Eu totusi sper ca o s-o primesc de la cineva.
danny77

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 17 Iun 2004 09:02

@danny:

In primul rand exista in comert porumb conservat in palinca. Nu stiu cum e, nu am folosit niciodata. Imi fac si eu, insa nu foarte mult, max. 1 borcan pe an. Palinca pe care o folosesc este "de la mama ei" din Baia Mare, cu margelute si tot tacamul. Pun la fiert porumbul, cu indulcitor. Dupa ce a data apa in clocot il tin 30 minute, dupa care il scot si il las la racit. Cand este caldut, il pun in borcan si acopar cu palinca. Cateodata, imi mai acopar si stomacelul cu aceeasi substanta :lol: si visez la dihanii. Sa fiu sincer cu tine, nu am observat un je ne sais quoi vis-a-vis de porumbul astfel preparat. In schimb, o chestie care la mine functioneaza super, mai ales cand nadesc cu porumb usor fermentat cu aroma de anason este urmatoarea: in fiecare an, in octombrie-noiembrie, imi pun in borcane porumb, nefiert, pe care il acopar cu lichior (fructe de padure si capsuni). In fiecare borcan (500 gr.) pun cate un plic de semnite de anason de la Plafar. Las combinatia asta la rece (eu am pivnita, asa ca mi-e mai simplu, daca incerci cred ca frigiderul e ok) si imi iau pe balta cat imi trebuie.

danny77
new member
Mesaje: 14
Membru din: 14 Iun 2004 12:41
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de danny77 » 17 Iun 2004 09:46

Multumesc mult patabum pentru raspuns.

Imi poti spune ce cantitate de "indulcitor" folosesti / 1 kg de porumb pe care il pui la fiert? Si ce contime acest indulcitor (zahar, miere, vanilie etc)?

Inca o data iti multumesc pentru ajutor, sa auzim numai de bine si FIRE INTINSE.

Cu stima,
danny77

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 17 Iun 2004 09:55

@danny:

Eu folosesc zahar brun, nerafinat, de la magazinele de produse naturiste. Pun cam 500 gr. la 1 Kg de porumb. Atentie, din porumbul fiert aleg boabele care mi se par ok (fara sparturi, fisuri, etc.) si-mi rezulta cat sa pun in borcanul de 500 gr. Arome gen vanilie nu pun, pentru ca semintele de anason se macereaza si porumbul preia aroma.

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 29 Sep 2004 07:38

Reteta pe care o folosesc pentru conservarea porumbului:
-porumb in lapte
-palinca (adevarata, nu tuica :lol: sau inlocuitori din comert)
-miere
-anason
Pentru un borcan de 450g umplut cu boabe de porumb crude, folosesc doua lingurite de miere, o lingurita rasa de anason (seminte) si apoi umplu cu palinca. Se lasa de toamna pana primavara in anul urmator. La pescuit, zeama (palinca indulcita si aromata) o pun in nada (ajuta la difuzia aromelor in apa).
La aceasta momeala am avut cele mai multe capturi, inclusiv in delta.
Nu trebuie tinute la frigider, se tin ca orice borcan cu gem sau compot si tin de pe un an pe altul (nu fermenteaza nici la temperaturi de 20 grade C). Conditia principala insa este ca palinca sa fie de calitate (peste 60 grade).

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 29 Sep 2004 07:42

Am venit cu reteta pentru ca inca se mai gaseste porumb in lapte si astfel se combina calitatile porumbului crud cu aromele care plac crapului. Nu am incercat, dar banuiesc ca se pot folosi si alte arome in locul anasonului sau mierii. Totul este natural, fara picatura de aditiv sau conservant sintetic.

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 30 Sep 2004 18:36

@ mugurel,

Spune-mi, te rog, daca folosesc in loc de palinca (pentru ca nu am gasit), alcool dublu rafinat din cereale de 85° (fara conservanti sau adaosuri chimice) -asa scria pe eticheta - se poate intampla ceva rau cu porumbul? Are acelasi efect ca si palinca?

Cu multumiri,
Daniel Verdete

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 01 Oct 2004 07:52

Si in spirt medicinal poti, numai ca nu stiu daca crapului ii mai placa. Daca e alcool OK fara conservanti sau alte E-uri poti sa-l folosesti fara probleme. Si palinca este un alcool dublu rafinat. Sunt sigur ca nu aroma de pruna atrage crapul, ci aromele combinate de miere, anason si porumb in lapte. Alcoolul ajuta la imprastierea acestor arome in apa.

Scrie răspuns