Aroma boilies

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Aroma boilies

Mesaj de caaron » 17 Iun 2004 19:19

M-ar interesa si pe mine aroma recomandata de voi pt boilies in perioada asta a anului! Ca am auzit multe pareri ca aromele animale(scoica, fishmeal,monster crab, etc) nu ar mai prinde si ca sunt recomandate cele mai dulci(CSL, tutti frutti,etc).Vreau sa ma apuc sa fac prima mea transa de boilies si pe langa robin red si nutramino as vrea sa va intreb ce altceva mai recomandati sa pun in reteta(pe langa aroma). Si niste explicatii daca se poate.Multumesc anticipat! PS: reteta este una care include fishmeal! PS2: pt cei care cunosc locul precizez ca pescuiesc la tancabesti www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:10 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 17 Iun 2004 21:23

Franckfurt Sausage :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Clasic !!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Iun 2004 01:21

Capsunica, fara misto !!!!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 18 Iun 2004 16:56

Amuzant Val... :D :D Are cezar o parere care e in deplina concordanta cu a mea privind SBSul frankfurter pe tancabesti! Nu zic ca nu e bun dar altfel nu se poate?!
Aroma de capsunica ai testato tu si tine? De la ce firma? www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:10 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 19 Iun 2004 18:44

squid octopus, orice firma.

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 20 Iun 2004 10:29

eu folosesc SCOPEX de la Rod Hutchinson. Dupa parere mea ar trebui sa folosesti pt inceput o aroma clasica ,ultra verificata ,produsa de o firma serioasa( nutrabait ,rod hutchinson etc.) pt ca,in primul rind iti ofera o incredere utila in momeala mai ales cind pescuiesti prima data la boilies facut de tine si in al doilea rind elimini din start posibilitatea ca aroma sa nu fie buna.....mai ramine sa verifici compozitia. :D
RESTUL E RABDARE.....
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 20 Iun 2004 22:50

Fratilor Scopex inseamna ce?
e aroma animala sau vegetala?
Merge combinata o aroma vegetala intr-un mix pe baza de faina de peste?
Poate influenta in mod negativ o cantitate de 30-45 la suta de gris din compozitie?
Care este cantitatea de Red Robin care trebuie pusa intr-un mix?
Daca se depaseste cantitate ce se poate intampla?
De ce se adauga black pepper si garlic mint in mix uri? Pot fi combinate si cu alte arome?
Cat de importanta este Betaina si caseina intr-un boilies? De ce se folosesc ele strict?
Cam multe intrebari dar..in speranta ca imi veti raspunde REALIST va multumesc anticipat! www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:11 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 21 Iun 2004 10:46

Scopex este o aroma inventata de Rod Hutchinson, nu stiu ce contine, dar am sesizat ca merge bine vara si in perioada asta o folosesc si eu.
Practic merge combinata cu orice alta aroma in orice mix si nu cred ca influenteaza negativ mixul(pina la o anumita cantitate) ,dar sfatul meu este ca pt inceput sa nu te apuci sa faci combinatii de arome sau mixuri prea complicate pt ca indiferent de rezultatele de pe balta la sfirsit nu vei intelege nimic.Este bine sa incepi cu un mix simplu(3- 4 faini) si cu o singura aroma la doza indicata de producator.Ai grija mare sa fie ouale proaspete!!!!!
De la aceasta compozitie incepe jocul ;poti creste treptat doza de aroma notind de fiecare data rezultatele.Cind ajungi la o doza pe care o apreciezi tu ca fiind optima te apuci si imbunatatesti mixul si iar notezi rezultatele.NU VARIA MAI MULTE COMPONENTE ODATA PT CA INDIFERENT DE REZULTAT NU VEI STII CARUI FAPT I SE DATOREAZA.
Toate astea necesita timp, dar dupa parerea mea capeti o experienta mult mai valoroasa decit cea acumulata din cititul revistelor sau al forumului.
Pe orice cutie de Robin Red indiferent de firma scrie cantitatea pe care trebuie sa o folosesti la un pound de mix(pound = cam 456gr parca)Vezi ca aceasta cantitate difera de la o firma la alta si parerea mea e ca pt inceput sa respecti indicatiile producatorului.
Black pepper si garlic mint eu nu folosesc deci nu te pot ajuta aici.
Betaina (proteina)e un atractant foarte eficient ,dar in cantitati mari este chiar daunator, imbunatateste boilies ul ,dar nu este esential sa o folosesti.(iti garantez ca daca mixul e bun vei prinde si fara ea)Caseina este o proteina din lapte care creste continutul proteic de origine animala a mixului.Daca sa zicem ca mixul are 40%proteina ,e important de unde vine acea proteina ,daca e animala(cazeina , faina de peste) sau vegetala
(faina de soia ,izolatul de soia) nici caseina insa nu e obligatoriu sa o folosesti.

In speranta ca ti am raspuns macar partial la intrebari iti urez spor la treaba. :D
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 21 Iun 2004 14:02

@caaron:

Eu zic sa folosesti aroma f(x) :lol: de locul unde pescuiesti. Daca este bogat in scoici, raci, larve => buza verde, scoica, crab sau carnatii din Frankfurt :P sau squid :wink: . Daca nu, tutti frutti rulez, scopex ok, capsunica sa traiasca! Dar totusi, locul determina aroma, ca altfel :|

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 21 Iun 2004 18:56

am citit mai demult pe net un articol (pe care din pacate nu-l mai gasesc) in care Rod Hutchinson povestea cum a observat el ca fructele lovite, intrate in descompunere sau fermentatie sunt mult mai atacate de insecte decat fructele proaspete (cred ca toti ati vazut acest lucru fara sa va ganditi asa departe ca RH :D)

a studiat ce se intampla cu fructele atunci cand intra in fermentatie si a observat ca se produce o anumita substanta pe care reusit sa o izoleze si a numit-o scopex
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns