Aroma boilies

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 22 Iun 2004 01:01

Aha deci scopex este un complex de fructe fermentate! Eu asa am priceput de la mai multi Jedi masters..si le multumesc! Primii pesti prinsi cu boiliesul le vor fi dedicati... :D :D
Acum ca venii vorba de ce se pune in boilies..apelez din nou la cei in masura sa raspunda..spune-ti si voi ce adaugati intr-un mix. Mie mi se pare ca minimul este: ulei esential (salmon, hering, cod,etc), aroma(glm,csl, fructe,etc), atractant(robin red,etc),complex de aminoacizi(nutramino,multimino,etc).
Care este valoarea nutritiva din mixul vostru? (adica ce proportie folositi pt perioada asta, proteine-carbohidrati-grasimi)? Ce preferati pt perioada asta:mixuri pe baza de fainuri animale sau vegetale?
Sper sa intelegeti voi despre era vb in intrebari..Merci! www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:11 de către caaron, modificat 1 dată în total.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 22 Iun 2004 10:05

O fructa pe care nu am incercat-o niciodata dar am vazut ce poate produce este DUDA.
Am vazut la PF II cum baietii din santier adunau cate un sac de dude pe care le aruncau in apa ca momeala. Si culmea este ca prindeau bine de tot. :D :D :D
Nu mai tin minte daca erau dude albe sau negre :D :D :D
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 22 Iun 2004 10:10

Daca pe o balta se pescuieste preponderent la Scopex sa zicem, poate Scopexul e mai eficient pe acea balta pt ca pestele asociaza imediat mirosul de Scopex cu hrana .Pe balti ca ale noastre, cam nepescuite la boilies ,cred ca e mai putin interesanta aroma pt ca pestele nu face diferenta intre scopex , capsuniuca sau altceva :crapul primeste un semnal chimic, prin aroma ,care ii declanseaza reflexul de hranire.Nu prea imi vine sa cred ca un crap rominesc este atit de educat incit sa gindeasca"bai asta e squid octopus da io asi minca azi niste cirnaciori de la Frankfurt si ca desert un compot de scopex" :D Daca te duci pe o balta (cum ar fi Hobaia unde crapu nu a vazut in viata lui nici o boilie)cu 10 Kg de boilii de orice aroma, parerea mea e ca sigur vei prinde mai devreme sau mai tirziu niste crapi mai curiosi. :D Pe Hobaia am prins la boilie chiar in prima seara un crap la 8.2 kg si nu cred ca a mai pescuit cineva pe locul ala chiar cu boiliile mele.
Crapul poate prefera o anumita aroma ,dar el trebuie sa manince zilnic si nu cred ca asteapta cirnaciorii Frankfurt cind are in fata un pat de boilii cu scopex sau capsunica.
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 22 Iun 2004 10:29

eu vara folosesc mix pe baza de faina de peste care are 29%proteine, 57%carbohidrati, 3,5%grasimi si 2.9%fibre.La astea adaug in lichid(10 oua) Robin Red, Multimino,CSL ,Betaina si aroma desi in mixul pe care il folosesc oricum predomina mirosul de peste.Am pescuit cu boilii de faina de peste cu si fara aroma pe acelasi pat si rezultatele au fost neconcludente pt ca am prins si la una si la alta cam la fel.

ps.calculat cu calculatoru de mixuri de pe site
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 22 Iun 2004 15:39

Cat Robin Red folositi la un kg de mix uscat? www.xxx.ro/stationar
Ultima oară modificat 21 Sep 2012 14:11 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 22 Iun 2004 19:11

depinde de la ce firma e
daca e de la StarBait 100 gr,daca e de la Nutrabaits pun 50 gr
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 22 Iun 2004 20:36

De la Nutrabaits - original - folosesc si eu - cam 40-80 grame - depinde de ce am mai pus inainte . Adica daca mai pui GLM - tot de la Nutra - pui mai putin RR - daca nu - pui la maxim - oricum nu depasesc 80 grame la kilul de mix . Este un atractant desavarsit si merge foarte bine cu mixuri usoare - energetice

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 22 Iun 2004 23:27

Depinde de sesonul si de boiles pe care vreau sa le fac: in general de la 100 gr. la 200 de gr.
Sa stii ca exista altele birdfood (pentru ca de acest vorbim) care poate sa inlocuiesca r.r. de pilda exista red factor, nectar blend, sluis clo etc.
Fiecare pentru sa imbogatesca un anumit fel de mix.
In plus r.r. pot sal produci tu: nu este altceva ca seminte de paserele macinate mai groase si amestecat cu condimente de bucatarie si carofila rosie (de acest ia coluare si numele). Exista si robin red mai dulce, robin red mai uleos, robin red mai condimentat etc.
O sa fie argument de articol vitoare de alp. numai bine

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Iun 2004 19:48

Multumesc pt sfaturi! Deci prin urmare ca o concluzie am pus cam 50-60 de g la un kg.Mai bine mai putin decat sa gresesc mixul punand mai mult. Cred ca mam gandit bine... Fir intins mai ales celor care vor fi la hobaia ! www.xxx.ro/stationar

Scrie răspuns