Vanilia ca aroma

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Vanilia ca aroma

Mesaj de VladTepes » 21 Mai 2008 11:06

Am si io o intrebare, cat de valabila vi se pare vanilia ca aroma/atractantn boiles sau in porumb . Si daca merge bine in combinatie cu armoe de miere si sweet corn.

Deobicei la crap merg pe princiupiul , daca pe mine ma face mirosul sa vreau sa manc atunci ii ok momeala, sau poate ma inesel mai ales cititinf prin forum despre armome animale gen caractita, calmar (octopus/squid), scoica si feromoni, chesti ce chiar put nu mai au un miros placut. Ramane vanilia valabila in fatza acestor arome??

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 21 Mai 2008 12:09

Nu prea ti-ai ales bine principiul , gandeste-te la hrana naturala a crapului sunt convins ca nu are un miros placut si in nici un caz nu te va face pe tine sa o mananci , cum crezi ca ti-ar sta o portie de larve chironomide in farfurie , ca exemplu ? Aroma nu e chiar pe primul loc la capitolul pescuit crap cel putin nu la modul care l-ai prezentat tu .
Powered by two rods

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 21 Mai 2008 12:31

OK, hai sa dau tema, pescuiesc pe o balta populata saptamanal poate chiar mai des, pest sunt adusi si din crescatorie si din rau, deci concentratie de peste este in plus ma indoiesc ca sunt foarte invatati pesti fiind scos mult peste si repopulat des. Acuma ultima data cand am fost am nadit cu nada de granulatie mare in care am adaugat 4-5 bile ready made pe un bulgar de nada cu aroma de vanilie.
Pe prima bata am avut 4 carlige pe unul boiles tutti fruti , pe altul boiles de vanilie cu care am nadit si pe celelalte doua proumb ready made cu aroma de miere care a fost imuiat in aroma de sweet corn de la carp zoom peste noapte. Pe a doua bata am avut numa proubm.
Concluzie am avut trasaturi la bata numa cu prumb (trasatura de mio tras bata in apa pana am apucat sa pun mana pe ea), iar la cealalta am prins un amur la 3 kile la boilesu de tutti fruti, culmea nu la cel cu vanilie.
Intrbarea mea este avand in vedere ca mai am vreo 2 kile de boilesuri cu vanilie ar trebui sa le mai folosesc a prins cineva la ele?? Ar merge mai bine daca leas lasa in dip de sweet corn sau miere.
Bineintles strict la aceasta balta.

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 21 Mai 2008 13:41

"Pe prima bata am avut 4 carlige..." :lol: :lol: :lol: Incearca cu 5,da pune si un pestisor.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 21 Mai 2008 13:46

Incearca cu 5,da pune si un pestisor.
Am montura cumparata gata cu 4 carlige pe fir texit cerat ( nu ii montura bomba), o folosesc numa pe balti private.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 21 Mai 2008 14:11

Atunci cand un crap nu se atinge de nada ta (boilies sau porumb) nu-ti ramane decat sa schimbi atractanti sau sa continui sa nadesti pana cand crapul intelege ca-i “oferi de mancare” , ceea ce pentru unii “miroase” a nada,la altii (crapi bineinteles) s-ar putea sa nu le spuna nimic cred ca asta a vrut Gabi sa-ti explice. ;-)
La carlige nu ma bag sa nu ma'ntep :lol:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 21 Mai 2008 14:26

nu, se pare ca nu sa inteles, deci nu stiu daca sa atins sau nu de nada dar de prins am prin un amur la 3 kile 400 cam dupa 40 de min de la nadire, deci pestele a fost pe zona, intrebarea mea era cat de valabila este vanilia avand in vedere ca sa nadid cu boilesuri aroma de vanilie, a fost un boiles de vanilie si unu de tuttifruti pe carlig si a preferat pe cel te dutti fruti.
Daca peste a fost atras de vanilile atunci de ce nu a preferat boilesu de vanilie si pe cel de tuttifruti, de unde si intrebarea mea despre valibilitate vaniliei si daca a prins cinva crap/amur la porumb sau boiles cu armora de vanilie cu succes in repetate randuri

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 21 Mai 2008 14:54

Stai putin ............ Prima regula cand pescuiesti la crap este UN SINGUR CARLIG ! Daca respecti aceasta regula atunci te putem ajuta si ai aici pe forum informatie garla . Cand ai patru bile diferite pe patru ace deja nu mai conteaza la ce a tras , probabil la prima care a putut sa o absoarba .

Incearca un singur carlig cu o bila de ce aroma vrei tu , nadeste cu ce vrei tu si dupa aia incepem o discutie despre pescuitul la crap.

Pestele a fost atras pe vad de MANCARE in primul rand sau pur si simplu era in trecere nu de aroma in special ( desi aceasta are rolul ei in identificarea faptului ca exista papa ) .
Powered by two rods

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Salut.

Mesaj de Cata » 21 Mai 2008 15:06

Salutare.
Daca balta este populata asa de des ,inseamna ca si pestele la fel de repede paraseste balta :roll: .... eu zic ca nare sens sa pescuiesti cu bolies doar poate asa cu o singura lanseta ... Deobicei la porumb raspunde mai bine, ai putea sa incerci sa cumperi sau sa-ti faci singur porumb cu ce aroma vezi ca merge (tuti-frutii,vanilie),cred ca ai avea rezultate mult mai bune ,pestele fiind deja obisnuit cu porumbu...
Fir intins!

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 21 Mai 2008 15:08

Deci, montura folosita neesentila, sa lasam la o parte partida respectiva, incerc sa reformule intrebarea cat mai concret:

A folosit cineva cu succes in repetate randuri pe balti diferite la nade si momeli aroma de vanilie, asta este lucrul ce ma intereseaza.

Scrie răspuns