boilies mucegait

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

boilies mucegait

Mesaj de razvan » 18 Iun 2004 16:43

Mi-am preparat niste boiliesuri dupa o reteta gasita pe net. Intrucat nu le-am uscat bine au mucegait dupa cateva zile. Credeti ca macegaiul are vreo influenta negativa ?
Voi cum uscati boiliesurile ?

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 18 Iun 2004 18:07

uscarea nu are de-a face prea mult cu faptul ca s-au mucegait. home made boilies nu rezista prea mult. cele din comert tin mai mult pentru ca au conservanti (chimici sau naturali)...

dupa ce le-ai preparat si uscat in prealabil (eu le tin pe o folie de naylon sau pe o sita mare), le pui in pungi si le bagi direct la congelator. de acolo le scoti numai cand mergi la peste... asa te tin si o luna, doua.

fir intins!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 19 Iun 2004 18:42

boilis self made cele mai bune zice tim pasley sunt cele uscate bine.
Eu am boilis de decembrie in saci uscate ca piatra fara conservanti si nu au vazut niciodata congelator.
Daca trimiti reteta ta macar ne uitam pentru ca de acolo depinde mucegaire in principiu si de mediu in care le ai pastrate, cu ce plasa etc.
De obicei este bine un loc aeresit fara lumina, boilis inauntru o plasa de bombac si procentele din reteta potrivite pentrua pastra boilis 6/7 luni fara probleme. numai bine.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 19 Iun 2004 20:01

atunci as fi si eu interesat de modalitati de obtinere boilies care sa reziste asa mult in stare uscata. recunosc ca varianta congelarii nu e intotdeauna buna pentru ca am observat ca se crapa prea usor, dar totusi ma ajuta sa am totusi o cantitate mai mare pe care am preparat-o pentru o luna sau doua.

eu le-am pastrat in pungi de plastic dupa ce le-am bine uscat cateva zile si deja aici vad marea greseala pe care am facut-o... ce altceva favorizeaza mucegairea?

fir intins!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 19 Iun 2004 20:52

nicio gresela mirceas este doar vorba de a testa de mai multe ori si de a gasi solutia cea mai buna, pentru pastrarea indelungata.
Congelatie este foarte buna dar nu este unica solutie pentru a pastra, acest am vrut sa te zic.
boilis trebuie zis ca cel putin trebuie o septmana sau 10 zile pentru a fi uscate, in plus este bine sa le bagam la uscat in mai multe saci (de bombac)pentru a nu fi prea multe si pentru a nu incetina procesul de uscare. orez , stiu ca e stiut dar il zic oricum, trebuie bagat in saci cu boilis.
ps. cand scuoti boilis de la fiert (inca umede la suprafata) pot sa le acoperi cu zahar, acest facand o crusta (la racire) te garantasa o conservare peste 6 luni de la productie. Boilis focute cu metoda aceasta trebuie oricum uscate.numai bine

razvan
new member
Mesaje: 20
Membru din: 30 Sep 2003 10:10
Localitate: arad

Mesaj de razvan » 20 Iun 2004 09:39

Nu cred ca au mucegait datorita compozitiei. In interior erau perfecte, doar la suprafata au prins mucegai. Nu s-au alterat.
Adriano, voi posta reteta luni pentru ca nu sunt acasa si nu o am la mine.
Totusi, mucegaiul are influenta negativa ?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 20 Iun 2004 12:18

Este posibil sa capturi oricum cu boiles aceste dar nu pe timpul indelungat.
Da are influente negative in aparatul digestivul al crapului, si in capturile tale din viitor. Dar ma rog e pacat aruncate la gunoi dar e si pacat sa ranim peste sau sa asteptam trasaturi de jabba. Alegi tu compromisul potrivit. Numai bine.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 20 Iun 2004 13:24

Eu pastrez boilisurile in saci de crap - de aceia mici - cu gaurele ( 40.000 lei sacul ) In felul asta se ventileaza - procesul de uscare continua si dupa ce i-am pus la pastrare . Pot tine boiliesuri in acest fel si 1 luna - si nu au nimic . Locul de pastrare este o magazie uscata - aerisita si intunecoasa . Daca se pun in punga de plastic e nasol - ca poate aparea condens de la vaporii de apa degajati si dupa 7-10 zile si vaporii astia favorizeaza mucegaiul - am patit-o si stiu ! Nu folosesc conservanti - cu toate ca am incercat o perioada - nu a fost nici mai bine si nici mai rau - la pastrare . Dar se pare ca pe balta aveau ceva deficiente !

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 20 Iun 2004 18:07

daca ai folosit conservanti obisnuiti din comert, din cei pentru pus dulceata, compot etc. poate ca e normal... e posibil ca din cauza ca sunt chimicale (nu ma pricep la compozitie, poate adriano stie, vad ca e as in chimie), crapul care reactioneza usor la componenta chimica a hranei sa le respinga. mie mi s-a recomandat de cunoscuti sa nu folosesc astfel de conservanti atunci cand am inceput sa fac pentru prima oara singur boilies si in concluzie am evitat...

oricum am retinut, o sa folosesc numai saci textili pentru pastrare, poate asa reusesc sa renunt la depozitarea in in congelator, ca sa mai castig spatiu pentru friptane. :D

fir intins!!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 20 Iun 2004 21:47

Salut mircea, conservanti care au fost produsi special pentru pescuit (trebuie sa stii ca acesti sunt cei mai putin daunosi) sunt focuti din "sorbat de potasiu" dar chestia mai importanta pe care trebuie sa stii este ca daca boiles oricum nu sunt uscate bine nu exista conservante care pot sa functionaza bine si sa opreasca ciuperca alimentata de umezeala (chestia alba care in tara este numita mucigaie) care ramane inauntru boiles in particolar in mixuri bogati in seminte de paserele.
Intrebare care trebuie sa te pui este: De ce atunci trebuie sal cumpar?
Nu cred ca ai nevoie de asa ceva si baieti care te au zis sa nu folosesti conservante sunt intelepti. Numai bine.

Scrie răspuns