porumb scopex

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

arapaima_45
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 26 Oct 2009 20:29

salut

Mesaj de arapaima_45 » 27 Sep 2010 17:42

@SCOPEXUL este extract obtinut din fermentatia fructelor, sau asa ar trebui sa fie, iar aroma este de ... SCOPEX.

arapaima_45
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 26 Oct 2009 20:29

salut

Mesaj de arapaima_45 » 27 Sep 2010 17:42

@SCOPEXUL este extract obtinut din fermentatia fructelor, sau asa ar trebui sa fie, iar aroma este de ... SCOPEX.

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 27 Sep 2010 18:04

Arapaima, ce-ai patit? :-) Topicul este din 2004, unii dintre cei care scriau aici nu mai sunt, din ce stiu eu, prezenti pe forum ... :mrgreen:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 28 Sep 2010 10:50

@arapaima_45:

Nu e chiar asa. Intr-adevar se zice ca SCOPEX ar fi aroma de fructe fermentate. Ea a fost scoasa prima data de Rod Hutchinson, iar aroma continea doi solventi: diacetina si propilen glicol, ceea ce inseamna ca era o combinatie de cel putin doua arome diluate in acesti doi solventi. De asemenea continea si acid acetic(~ otet) dar si etil butirat, adica aroma de ananas(pineapple).

Cel mai probabil, este vorba de o aroma de Sour Cream diluata in diacetina si o aroma de Pineapple diluata in propilen glicol.
Si asa s-a ajung probabil la un acronim:

Sour
Cream
On
Pineapple
EXeptional

Aromele Rod Hutchinson sunt printre cele mai bune, dar nu stiu cat de mult au fost folosite la noi in tara. Se stie ca bilele din perioada de glorie a lui Rod nu profitau de un mix iesit din comun ci mai degraba un HNV simplu dar cu o parte lichida si o aroma care garanta succesul.
In orice caz, aromele lui Rod sunt unice, nu prea seamana cu nimic. Mai degraba celalalte incearca sa semene cu ele.
Sunt interesante si noile bile aprute la Dynamite si create de Rod, Peach & Mango, aparent simple dar prinzatoare.

Scopex este unul singur si este al lui Rod. Versiunea de la Nash se apropopie mult de original, iar Lee Walton a incercat sa o produca pentru Nutrabaits sub denumirea de LPX.

Pentru apele noastre cred ca sunt arome mai prinzatoare, dar merita incercat.
<*))))))><{

PETER CJ
new member
Mesaje: 25
Membru din: 07 Iun 2008 15:40
Localitate: Cluj

Re: salut

Mesaj de PETER CJ » 13 Oct 2010 09:48

arapaima_45 scrie:@SCOPEXUL este extract obtinut din fermentatia fructelor, sau asa ar trebui sa fie, iar aroma este de ... SCOPEX.
adica, palinka? Vasile
Ultima oară modificat 13 Oct 2010 09:50 de către PETER CJ, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns