Iarasi Boiles

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
a.adrian
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2007 18:29
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de a.adrian » 24 Iun 2008 16:18

nu este de ras cunosc reteta cam cu asa ceva pescuieste o cunostinta de vreo doi ani singura problema ca nu pune pestele botu
adrian
_________
cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una .

lucipetrescu
new member
Mesaje: 26
Membru din: 24 Iun 2008 16:19
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 24 Iun 2008 16:57

Teoretic se poate prinde crap cu orice... i se mai spune si porcul baltii :evil:
Vlad, sunt curios de ce nu momesti cu porumb fermentat in loc de boilesuri facute dupa reteta amintita. Boilesurile tale nu au calitati nutritive, de gust sau miros superioare porumbului fermentat... Poti sa testezi, daca tot momesti la doua zile, pe langa bile mai arunca si cateva maini de porumb fiert si lasat la fermentat vreo 24-48h in apa cu un pic de zahar si cand o sa pescuiesti o sa vezi rezultatele.
Am facut si eu boilesuri dupa ureche si ingrediente "Magazin de furaje". O scriu si io ca sa-i mai distram pe profesionistii de pe aici :P
Reteta care am folosit-o:
5 kg starter pui animix - aprox 2 lei/kg (23% proteina)
1 kg lapte praf purcei - 4 lei/kg
1 kg biscuiti macinati - 5 lei /kg
0.5 kg floarea soarelui prajita si macinata 1leu
0,5 kg seminte pasarele 3 lei
2 kg gris(sau faina malai) 3 lei/kg
100 oua+0,5l sensas (parca aromix)+0,25 l scopex Van der Eyde+ 250 gr zahar si cateva lingurite de sare
Nu le recomand pe locuri cu crapi putini, pentru ca se hidrateaza f repede, fermenteaza (ceea ce cred ca ii bine pe moment) dar dupa vreo 3-4 zile de stat in apa cred ca nu mai sunt bune

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 24 Iun 2008 18:02

Cred ca s-a deviat putin de la intrebarea lui Vlad fiindca intrebarea topicului era
“CE ANUME face crapu sa fie obisnuit sa se hraneasca cu boiles? Faptau ca sunt tari, au valoare nutritiva bogata, forma, marimea.”

Nicidecum unul sau toti factori enumerati de tine la un loc nu face crapul sa fie obijnuit sa se hraneasca cu boilies.
Existenta crapului se bazeaza pe instinctul de a recunoaste o sursa de hrana si de a o valorifica.Daca nu ar avea acest instinct,ar disparea definitiv.Asa cum poate sa recunoasca imediat drept hrana porumbul, graul, canepa, alunele tigrate si multe alte lucruri care nu cresc sub apa,asa recunoaste si boiliesurile.
Oricum ai gandi un boilies cu valoare nutritive mica,mare,in orice forma si orice marime (ma refer la marimi de boilies cunoscute) daca va fi recunoscut ca sursa de hrana face crapul sa se hraneasca.
Sunt destul de multe de spus insa cred ca e minimul esential care trebuie stiut.
Cu stima.
Ultima oară modificat 28 Iun 2008 15:13 de către adi.oprea, modificat de 2 ori în total.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 24 Iun 2008 18:04

@adrian

ai dreptate nu e de ras.... :mrgreen:

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 24 Iun 2008 21:01

Vlad , exista o vorba care spune ca incercarea moarte n-are.
Daca tot le-ai facut foloseste-le si ai sa vezi daca ai rezultate sau nu .
Glumele sunt inerente si nu fara motiv , dar nu trebuie sa te superi pt. ca nimeni nu s-a nascut invatat , personal i-ti doresc sa scoti un crap de 23 de kg. Eu am folosit ciocolata razalita pt. ca are un aport caloric mare si sa stii ca nu am gresit foarte mult , dar totusi...am gresit .
Sa ai fire intinse !

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 24 Iun 2008 21:25

mi se pare cel mai bun lucru sa incerci tu sa gasesti un mix si o reteta si mai ales sa mai si prinzi, inseamna ca incepi sa evoluezi si sa intelegi anumite lucruri despre crap dar desigur orice lucru costa timp si bani ....pe de alta parte e f usor sa cumperi un mix consacrat sa iei o reteta de pe net sau reviste si sa rulezi bile si sa te intitulezi mare pescar :roll: ...si cum se mai spune crapul e considerat un gunoier al baltiilor marturie vie sta si faptul ca are o dieta atat de bogata si de diversificata incat nu prea ai cum sa dai gres cu orice ai pescui, singurul lucru de care trebuie sa ti cont e ca momeala ta ar trebui sa il atraga si nu sa il respinga( ma refer la miros,consistenta,forma,culoare,ingrediente,etc)
asa ca nu pune la suflet rautatiile si glumele, si fa ce crezi tu ca e mai bine si cel mai important e sa ai incredere in tine in orice faci :mrgreen:
fir intins :D

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 24 Iun 2008 21:43

VladTepes scrie: Zaharul lam facut caramel apoi am turnat laptele peste am fiert laptele pana sa dizolvat caramelu am adaugat cuisoarele si scortisoara.
Daca bagai la cuptor compozitia iti iesea o minunata crema de zahar ars. :mrgreen:

Vreau sa-ti spun ca eu sunt mort dupa acest desert. Poate si crapul. ;-)

Oricum felicitari pentru efortul tau.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 24 Iun 2008 22:17

Trecand peste partea de gluma, concluzia e ca incepatorii ar fi mai castigati daca ar apela la un mix gata facut sau macar la o reteta sigura. Sa fii incepator in materie de boilies si in acelasi timp sa-ti pui problema formularii unor boiliesuri de conceptie proprie e ca si cum ai vrea sa faci facultatea inaintea liceului.

Constructia boiliesurilor este partea cea mai complexa a nadelor. E pentru avansati. As zice ca majoritatea secretelor care au mai ramas in pescuitul la crap aici se concentreaza! Apar probleme de nutritie, echilibrare, mecanica, rulaj si e nevoie de multa stiinta de carte si experienta ca sa le rezolvi. Iar solutiile nu sunt pe forum.

Cand incepi pescuitul la boilies ai o ecuatie cu multe necunoscute. E bine sa ai si cateva certitudini. Reteta poate fi una dintre ele. Asigura-te ca ai o reteta corecta si ocupa-te sa rezolvi restul. Daca si reteta e incerta (ca sa nu zic fantezista), sansele de a progresa sunt minime.

Altfel, cum zicea cineva, decat niste boiliesuri stranii, mai bine un porumb bun.

rares
member
Mesaje: 115
Membru din: 10 Apr 2008 07:26
Localitate: cluj

Mesaj de rares » 24 Iun 2008 22:29

.pe de alta parte e f usor sa cumperi un mix consacrat sa iei o reteta de pe net sau reviste si sa rulezi bile si sa te intitulezi mare pescar Rolling Eyes ..

una e sa cumperi mix si alta e sa mai sti sa si il combini sa iasa ceva ce poate sa intreaca cu mult mixul facut de unii pescarii cu experienta.
cu orice mix trebuie sa sti sa lucrezi ca sa ai succes fie el cumparat fie el facut acasa.
si sunt mari pescari care lucreaza numai cu mix cumparat si nu se intituleaza....... ;-)
pescuit=sportivitate,fair-play,relaxare

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 24 Iun 2008 23:49

:) ok incep sa inteleg dar se pare ca nu toata lumea a intels ;)) eu vreau sa fac niste bile (daca se pot numi bile ) care sa determine crapul sa recunoasca bilele ca o forma de haleala, foarte probabil voi lua niste ready made pt carlig in timp ce totusi voi pastra un bat cu bila facuta de mine ;)).
Deci idea fundamentala este daca cu niste "mamaliga" de forma boilsurilor si taria lor poate face crapul sa manance cu incredere bile; adica vad des pe forum concluzia ca mai bine nu dai la boiles pe balti in care peste nu este "obisnuit" cu el, si strategia mea ar fi sa obisnuiesca pestle cu boiles cu o alternativa ieftina dar totusi sa de rezultate.

Poate sar reduce intrebarea la urmatoare ipoteza, nadesti cu bile cu valoare nutritiva mica si pescuiesti cu bile cu valoare nutritiva mare gen S&O care vad ca este asa de laudat. Este valabila ipoteza???

Da sunt incepator, dar nu foarte , am prins crapi si sunt sigur ca voi mai prinde, dar vreau sa pescuiesc la bile pe o balta din apropiere (asta pana imi deschid propria balta :)) ) mi se pare cel mai frumos mod de a prinde crap si a selecta exemplarele mai rasarite , si problema este ca nu prea sunt balti din astea prin apropiere ,cea mai apropiata este la Livata din cate stiu io si nu imi permit sa ma duc in fiecare weekend acolo.Deci caut o metoda ieftina de a invatza crapul pe o balta salbatica la bile.


Si stati linistiti ca nu ma supar de mistouri, le iau ca pe niste critici si incerc sa fac ceva constructiv din ele.

Scrie răspuns