Ce parere aveti?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 20 Iun 2008 18:11

Mihailesti? Balta de dupa Bragadiru spre Alexandria?

Daca e acolo nu cred ca o sa faci minuni decat daca te duci pe drumul din drepata nu pe baraj. Oricum din cate mi-au spsus niste amici ultiam data stateau tiganii cu batale si nu te lasau sa dai ca le agatai plasele.
Ca na doar suntem la noi ...........

Avatar utilizator
s_daniel
member
Mesaje: 151
Membru din: 11 Feb 2008 14:52
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de s_daniel » 20 Iun 2008 21:12

man.fishing scrie:Mihailesti? Balta de dupa Bragadiru spre Alexandria?

Daca e acolo nu cred ca o sa faci minuni decat daca te duci pe drumul din drepata nu pe baraj. Oricum din cate mi-au spsus niste amici ultiam data stateau tiganii cu batale si nu te lasau sa dai ca le agatai plasele.
Ca na doar suntem la noi ...........
am inteles ca s-a retras apa si merg unde au fost carierele alea de nisip i se mai spunea si "La pui" , acolo parca era o ferma avicola ... eu nu stiu ce s-a mai intamplat acolo ca nu am mai fost de ceva timp .... daca nu merge acolo nu stiu gasesc o balta in apropiere, ma gandeam la Valea Plopilor ....

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 20 Iun 2008 22:50

s_daniel scrie:Nu stiu cum sa fac cu nadirea la departare pentru ca nu am lansete speciale pt crap, am niste nonameuri de 3 metri si nu ma ajuta foarte mult la lanseuri lungi si cu greutate mare...
Uite aici o inventie eficienta:

http://youtube.com/watch?v=D-ihy_AUIJA
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 21 Iun 2008 11:33

M@tr|x| scrie:
s_daniel scrie:Nu stiu cum sa fac cu nadirea la departare pentru ca nu am lansete speciale pt crap, am niste nonameuri de 3 metri si nu ma ajuta foarte mult la lanseuri lungi si cu greutate mare...
Uite aici o inventie eficienta:

http://youtube.com/watch?v=D-ihy_AUIJA
am folosit-o fara sa mai decupez "manerele".Taiat doar gatul la sticla.Cea de 1.5 l merge cel mai bine. :D
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
megaptera
member
Mesaje: 269
Membru din: 03 Iun 2008 10:19
Localitate: Craiova

Mesaj de megaptera » 21 Iun 2008 16:20

si eu folosesc sticla aia taiata, ideea este ca ai totusi nevoie de un bat mai rezistent, eventual poti sa faci gogoloaiele mai mici si vezi ce marime este cea mai buna ptr. aruncare cu batul tau.
eu am facut ptr. inceput de marime unui mar si am vazut ca fortez mult lanseta asa ca am lasat-o mai usor, acum arunc cu ceva de dimensiunea unei caise mai mari.
eu am congelat boabe de porumb fiert, in paharele de unica folosinta (ca cele de ness) si am plecat pe balta cu lada frigorifica dupa mine, rezista bine si se arunca excelent (sigur fara paharele) :lol:
personal nu agreez racheta, nu imi convin chestiile pe care dupa evacuarea nadei trebuie sa le tarasc prin balta.

Avatar utilizator
s_daniel
member
Mesaje: 151
Membru din: 11 Feb 2008 14:52
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de s_daniel » 21 Iun 2008 16:38

acum am venit dupa balta , la bilele mele am avut 2 trasaturi serioase din care au rezultat : 1 crap la 3 kg si unul scapat probabil nu a fost agatat cum trebuie, pot spune ca am fost un norocos pentru ca in dreapta mea niste cetateni au plantat cu navo si nu au facut nimic ... apa foarte scazuta, dupa ora 11 a inceput sa scada si mai rau... a mancat bine salaul(1-3 kg) si bibanul... am pastrat 1 sg lanseta pe bila si restu le-am pus la bucatica de bibanel :) ... probabil ca nu e cel mai bun loc de testat bile de genul acesta pentru ca densitatea de crap a scazut simtitor in ultimii ani...
In rest prajeala la soare si bere rece, sa aveti fire intinse si multumesc pentru sfaturi.

Scrie răspuns