nada

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 12 Iul 2008 16:33

bile slabe de tot, cu alea n-ai sa prinzi aproape nimic pe nicio balta...incearca bilele solubile de la senzor si pe urma mai discutam de selectie...

midnightk
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 20 Iun 2008 11:24
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de midnightk » 14 Iul 2008 08:03

ok, asa am sa fac. acum va intreb..ce cantitate de bile sa iau pentru nada si momeala pentru o partida de 3 zile? sa nadesc cu saculeti solubili sau din barca? in afara de bile, sa mai adaug si porumb? cred ca o sa optez pentru Solubil Sweet Corn ( Porumb ) 18 mm de la SBS sau Planet Impact 1kg de la senzor. multumesc mult.
Cine ramane ultimul sa stinga lumina! Eu ma car de aici!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 14 Iul 2008 10:49

1.Cantitatea necesara de nada depinde in mare masura de numarul "musafirilor" ca se v-or aseza la masa, perioada din an cand susti partida...
2.Tipul boiliesului (fiert,solubil) si marimea aleasa sunt alti factori de care trebuie sa ti seama.Daca pescuiesti cu solubile este nevoie de o cantitate mai mare de boilies decat pentru cele tari, fierte, iar boiliesuri de diametre mici v-or fi consumate cu usurinta si de alti pesti, caras, platica...daca este, facand ca necesarul de nada sa creasca.
3.In cazul in care este forte mult peste mic, marcarea locului de pecuit si o nadire initiala din barca (daca ai posibilitatea), cred ca te-ar scapa de munca.Daca este necesar intreti apoi patul de nada cu saculeti solubili, bastonul de nadire sau alta varianta aleasa de tine insa dupa parerea mea ideal este sa nadesti de pe mal, astfel diminuezi sansele de a alunga pestele de la masa.In cazul in care este foarte mult pestele mic pescuitul plantat (daca te gandesti si la el) poate deveni munca in zadar.
Trebuie sa cunosti in primul rand tot ce-i sub apa dupa aceea poti face mai usor calculele.
PS:O nadire grea facuta cu saculeti solubili este costisitoare din punct de vedere financiar si destul de greu de realizat (fizic), nu cred ca te-ar avantaja intr-un fel ;-)
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Scrie răspuns