sandwich

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

FLAVIONE
new member
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2004 04:36
Localitate: ZALAU

sandwich

Mesaj de FLAVIONE » 28 Iun 2004 13:36

Dupa doua week-enduri catastrofale de pescuit la crap mi-a venit o idee dar vreau si parerea voastra.Ce ar fi daca pe firul de par as pune mai multe tipuri de momeala,de exemplu un boilis si una doua boabe de porumb,sau porumb cu grau,sau alte combinatii.Ce ziceti nu ar da rezultate mai bune? :?:
flavione

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 28 Iun 2004 13:45

Se practica. La noi i se spune "carcalete".

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Iun 2004 13:51

Flavione,

De cativa ani incerc sa o cunosc pe Naomi Campbel :lol: si rezultatele au fost catastrofale :evil:

Mi-a venit o idee, dar vreau si parerea ta.
Ce-ar fi daca m-as duce la ea acasa si m-as culca pe trepte, as trimite cate 100 de mesaje pe zi, poza mea sau o copie dupa extrasul de cont?
Ce zici, ar da rezultate (mai) bune :?:

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Iun 2004 13:52

PS:

Si-as face un "sandwich"...

FLAVIONE
new member
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2004 04:36
Localitate: ZALAU

Mesaj de FLAVIONE » 28 Iun 2004 14:31

Multumesc Patabum(senior) pentru raspunsul extrem de plastic si dragut argumentat. :lol: Am priceput,IQ-ul meu m-a ajutat enorm in acest caz. :idea: Ideea este ca marii "crapisti" sunt fixati in general pe boilis,pe un singur carlig,si sunt consecventi.Banuiesc ca rezultatele i-au facut sa fie asa.De aceea aveam dubii referitor la "carcalete". :!:
flavione

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 28 Iun 2004 14:43

Bre, seniorul ala vine de la nr. de posturi, nu are legatura cu nimic altceva.

Acu', nu o lua si tu personal, dar pe principiul "cum e turcul si pistolul", la asa intrebare...

Vorbind serios, pune "testerul" la treaba. Singurul care stie cel mai bine esti tu. Incearca, daca iese e ok, daca nu, vezi unde ai gresit.

Principiul clar este nada: sa contina si momeala.
In afara de proprietatile sale nutritive, boilies-ul are o mare calitate: este extrem de selectiv. Dar, si darul asta este extrem de important, tre sa fie obisnuit si nea' Crapu cu el, altfel :oops:
Daca nu s-a intamplat nimic timp de 2 saptamani, cauta explicatiile si in alta parte, nu la combinatiile cu care momesti (presupunand evident ca este peste la locul faptei):
- locul
- nada, calitatile ei de apel si cantitatea folosita
- montura
- prezentarea momelii
- sensibilitatea si rigiditatea ansamblului
- dispozitivul de semnalizare

Daca toate astea sunt ok, tanti Fortuna o fi in concediu :wink:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 28 Iun 2004 17:13

@flavione.
Eu zic ca poti sa-i faci un carcalete cat vrei tu de mare si de variat ca nu o sa-l impresionezi absolut deloc. Crapul cand mananca ...mananca si nu sta sa studieze daca are un bob de porumb langa un boilies si sa se entuziasmeze la ac. garnitura. Dc. nu merge la boiliesuri incearca la prumb. Poti sa pui pe langa boilies un pufulete sau spuma ptr. flotabilitate dc acesta nu este flotant.
Eu i-am facut felul sambata si duminica pe balta Matara cu porumb.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 28 Iun 2004 18:28

Ce ati zice daca o parte din cei de la Hobaia au pescuit la boilies + 1 boaba de porumb ? Eu am incercat in prima mansa la 2 boabe de porumb si 1/2 boilies pop-up - pentru ca daca tot trebuie sa-i pui ceva flotant mai bine ii pui un boilies sau 1/2 ( pop - up ) - decit niste spuma .

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 29 Iun 2004 02:24

Pai nu stiu...bravo lor dc au incercat . Iar dc. au incercat cum le-a mers ..a pus botul sau nu?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 29 Iun 2004 08:26

Uita-te la rezultate si vezi daca au mincat sau nu :lol: :lol:

Scrie răspuns