calcul pt parte lichida la mix

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

calcul pt parte lichida la mix

Mesaj de man.fishing » 08 Aug 2008 07:53

Salut
Pt solubile cum se calculeaza partea lichida? Atactamino, arome etc stiu dozarile dar ma intereseaza la siropul/lapte de porumb cat se dilueaza cu apa calduta pt 1 kg de mix? Si daca vreau pt mai multe kg se multiplica pur si simplu ratia de de SPD si apa?

Iar la bile tari cate oua se pun la 1 kg de mix?

Multumesc

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 08 Aug 2008 11:16

acuma depinde de mix
pt. birdfood in general trebuie mai multa parte lichida decat pt. fishmeal,eu de obicei folosesc 500ml lichid pt. 1 kilogram de mix,la solubile folosesc asa 60%lapte porumb 40% apa plata incalzita.
Daca e mix de calitate nu folosesc decat numai arome 12-15 ml/kg
Eu asa folosesc,si am avut randament bunicel asa.

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 08 Aug 2008 14:40

Salut Alex vad ca doar tu ai raspuns desi ma asteptam la mai multe pareri.
Deci la un kg de mix tu folosesti 500 ml de sirop/lapte.

Stii/stiti cumva daca exista vreo legatura intre cantitate si anume daca folosesc x litri de sirop de porumb si ii folosesc cu apa in proportie de 60% sirop/ 40% apa afecteaza cumva bilele? Banuiesc ca daca pui mai mult va fi mai greu de rulat iar daca il diluezi prea mult risti sa nu mai fie asa atractiv si sa nu nu se ruleze bine sau sa se desfaca.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 08 Aug 2008 14:47

de obicei se recomanda 50/50,dar cum ai zis daca schimbi radical de mult proportiile da o sa ai probleme la rulare

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Re: calcul pt parte lichida la mix

Mesaj de bala » 08 Aug 2008 17:58

man.fishing scrie:Salut
Pt solubile cum se calculeaza partea lichida? Atactamino, arome etc stiu dozarile dar ma intereseaza la siropul/lapte de porumb cat se dilueaza cu apa calduta pt 1 kg de mix? Si daca vreau pt mai multe kg se multiplica pur si simplu ratia de de SPD si apa?

Iar la bile tari cate oua se pun la 1 kg de mix?

Multumesc
raportul dat de producator, este de 1/1 spd cu apa calduta
in functie de mix, se folesesc 200-250 ml SPD(+ apa) ptr solubile sau 8-10 oua ptr "tari" per kg...
ptr ca esti incepator iti recomand sa folosesti cantitatea minima de spd (200)ptr inceput...daca ai la dispozitie 5 kg de mix,mergi cu partea lichida ptr 4 kg...ce-ti ramane din mix cantaresti si ti minte ptr data viitoare ;-) ,bineinteles daca respecti aceeasi reteta :lol: ...din mixul ramas poti face "fierturi" sau il poti folosi ca pastura ptr momitor ;-)

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 08 Aug 2008 19:14

incearca sa nu mai pleci de la cantitatea de mix ci de la volumul de liant care poate fi din oua, din lapte de porumb combinat cu apa sau din toate trei la un loc. in general se pleaca de la 10 oua normale care au un volum (capacitate) de aprox. 500 ml...aici incep schimbarile in functie de solubilitatea dorita, se pune lichidul (aprox. 100 ml) si se adauga mix pina cand coca capata consistenta dorita. cea mai buna proportie pentru bile solubile este de 250 ml. lapte de porumb si 250 ml. apa.

dozajul este bun pentru laptele de porumb de la Tata Nitu

pe multe din ingredientele englezesti, dozajele sunt date in functie de nr. de oua, pe altele, in functie de cantitatea de mix...in general, la 10 oua (500ml. liant) intra aproximativ 1.2 kg. de mix.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 08 Aug 2008 20:11

ehehe incepe lumea da dea din casa ;-)
Respecte dl Serbu pt. postarea de mai sus

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 10 Aug 2008 18:35

Ok
Va multumesc mult tuturor. O sa incerc pe cantitati mici si mai multe tipuri de mix home made si voi face si solubile si bile tari. Daca nu plictisesc sper sa va trimit si rezultatele cand ma intorc din concediu.SPD o sa folosesc de la George Alexandru iar pt arome/aditivi etc o sa folosesc produsele Senzor.

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 10 Aug 2008 20:21

cred c-ar fi mai bine sa folosesti un mix ready-made consacrat.

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 10 Aug 2008 22:46

@man

SPD-ul este produs DOAR de Senzor, restul sunt diverse alte forme de lapte de porumb....Verifica densitatea lichidelor si o sa vezi ceva interesant la SPD.

In alta ordine de idei, sper ca ai inteles acum cum faci solubilele, respecta indicatiile lui Cornel Serbu si va fi ok.

PS Sfatul meu este tot sa folosesti un mix consacrat, sau in paralel cu al tau, ca sa poti trage concluziile !

Fir intins ! ;-)

Scrie răspuns