Intrebare ?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 11 Aug 2008 17:07

Bone scrie:
Daca un pufan intreaba ceva ce s-a mai discutat, nu raspunzi si PUNCT. Sau daca te plictisesti in casa incepi cu mistoul, ca doar tu ai prins peste mare la viata ta si te-ai nascut si invatat.
Respecte
Si acuma ce sa mai raspund la cele scrise..de tine :roll:

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 11 Aug 2008 17:20

@Prigoana
Esti din Calarasi ,din oras ? Nu prea cunosc baltile din jur ,dar majoritatea sunt slabe din punct de vedere al pescuitului recreativ-sportiv ! Ar fii bine sa incepi prin a cunoaste mai bine balta (suprafata ,adancime ,substrat) dupa care ar trebuii invatat sa dibuiesti zonele fregventate de crap in functie de timp si vreme si ulterior observat ce mananca (porumb ,boilies ,momeala vie ,patratica) ! Despre monturi ,cred ca o sa gasesti multe pe forum dar trebuie alese cele care se preteaza cel mai bine configuratiei baltii (daca are mal ,daca pescuiesti la distanta,etc.,etc.)!
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Bone
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 15 Iul 2008 09:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bone » 11 Aug 2008 22:31

@Carprom
Poate am fost un pic cam acid, insa te asigur ca dupa ce primesti un raspuns dur sau dai de un mistocar cand esti la inceput, parca parca iti vine sa te faci mic si te rogi sa intrebe altu in numele tau, sa nu mai cazi tu la mijloc.

@Prigoana
Asteapta si tu sa iasa DVD-ul lui Matrix, acelasi lucru astept si eu. Acolo sigur o sa gasim multe lucruri explicate pe indelete.
Respect si fire intinse.

prigoana
new member
Mesaje: 9
Membru din: 11 Aug 2008 12:16

Mesaj de prigoana » 12 Aug 2008 09:52

Va multumesc..nici nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri.Chiar daca unii sunt putini mai rautaciosi ma mai repet inca o data.Nu cred ca a ramas fraza necitita de mine pe acest site.Am inteles ce era de inteles.Rugamintea mea era daca cineva ma poate ajuta in functie de balta unde pescuiesc ...sa stiu ce fel de monturi,ce fel de nada sa folosesc.Am incercat si la porimb si la boiles-uri dar din ceea ce am observat mamaliga e sfanta.Am folosit o mamaliga extraordinara ca aspect si compozitie dar in schimb aceasta nu prea statea in carlig.Va multumesc pentru ajutor..aper ca si pe viitor ve-ti fi la fel de receptivi.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 12 Aug 2008 10:01

chaperone01 scrie:
chaperone01 scrie:nu ati inteles nimic... cu scuzele de rigoare!!!! nu a spus nimeni ca nu ati dat sfaturi sau cine stie ce... eu vorbeam de glumele proate in general ( destul de multe pe acest forum) . se putea spune pur si simplu. CAUTA CA SA MAI SRIS DESPRE ASA CEVA sau link-ul respectiv. cu toata stima la toata lumea si scuze ca am inceput discutia aceasta. exemplu ; http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic6590.html
Nu uita un lucru prietene...MULTI userii de pe aici sunt buni prieteni intre ei si isi mai permit cate o caterinca.... :lol:
Vezi de altfel si topicul meu " Il vand pe Danezu" :lol: si nici macar nu-l cunosc :roll: :oops: :lol:
Daneze' ne cunoastem personal? :-? :lol: :-? :-? 8) :cry: :!: :mrgreen: :arrow: :idea: :?: :D :evil:

prigoana
new member
Mesaje: 9
Membru din: 11 Aug 2008 12:16

Mesaj de prigoana » 12 Aug 2008 10:10

Este ok...nu m-am suparat....totusi am putea discuta putin pe privat ? id-ul meu de mess este luciancarapidis.Merci

prigoana
new member
Mesaje: 9
Membru din: 11 Aug 2008 12:16

Mesaj de prigoana » 12 Aug 2008 10:16

Iorga...cred ca ne cunostem personal :shock: ,cel putin eu cred ca te stiu ca un impatimit al pescuitului...acum este randul meu :)))

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 12 Aug 2008 10:16

prigoana scrie:Va multumesc..nici nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri.Chiar daca unii sunt putini mai rautaciosi ma mai repet inca o data.Nu cred ca a ramas fraza necitita de mine pe acest site.Am inteles ce era de inteles.Rugamintea mea era daca cineva ma poate ajuta in functie de balta unde pescuiesc ...sa stiu ce fel de monturi,ce fel de nada sa folosesc.Am incercat si la porimb si la boiles-uri dar din ceea ce am observat mamaliga e sfanta.Am folosit o mamaliga extraordinara ca aspect si compozitie dar in schimb aceasta nu prea statea in carlig.Va multumesc pentru ajutor..aper ca si pe viitor ve-ti fi la fel de receptivi.
M-ai omorat ...ce draq de mamaliga ai folosit ??
Da-mi tati pe privat ,mai multe date si-om vedea ce iese ! Cel putin mamaliga mea sta pe ac si 24 de ore iar azi la 8 AM mi-a produs o ruptura la varga pe canal ! :D
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

prigoana
new member
Mesaje: 9
Membru din: 11 Aug 2008 12:16

Mesaj de prigoana » 12 Aug 2008 11:07

poi asa si cea care se gaseste in comert sta cu zecile de ore in carlig...dar degeaba...eu ma refer la o mamaliga care sa ramana pe buze dar care in acelasi timp sa fie si putin elastica.Logic ca daca o fierbi bine sta 24 de ore in carlig.Eu am realizat ca daca mamaliga e moale ai sanse mai bune ca pestele sa puna botul,dar in acelasi timp risti ca la lansare sau la scurt timp dupa lansare aceasta sa cada din carlig

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 12 Aug 2008 17:39

@prigoana
Mi-am spart creierii incercand sa-mi dau seama daca eu te cunosc ...dar daca mi-i te adresezi cu Iorga ,sigur ma confunzi cu unul dintre fratii mei !Toti care ma cunosc imi spun George ,dl. George sau Gore !
Eu ma mandresc cu faptul ca nu am cumparat niciodata mamaliga facuta de altii si pot sa-ti spun ca mamaliga moale atrage pestii mici ,ai lasa sa guste, o sa ai destule trasaturi dar n-o sa pre prinzi crap ! Sparge el si melci si scoici ,crezi ca-l doare undeva sa sparga un patratel tare de mamaliga ?
Sa-ti reziste in aruncare, conteaza mult cum pui patratica pe ac si tipul de ac folosit !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Scrie răspuns