Method Mix for Feeder

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Method Mix for Feeder

Mesaj de perchot » 18 Aug 2008 22:42

Ce retzete de mix punetzi (cand si daca folositzi) in momitor ?
De obicei dau cu plumb simplu inline fara momitor, dar weekendul asta am folosit niste plumbi speciali http://www.bigcarptackle.com/store/prod ... 284&page=1

pe care i-am umplut cu un mix format din:

-fulgi de ovaz cca 800g
-porumb fiert in conserva cca 500g
-porumb (cream style) cca 200g
-semintze de floarea soarelui decojite cca 100g
-peanuts zdrobite cca 100g

-pe firul de par am folosit doua boabe marunte dintr-un porumb gen porumb de floricele (foarte marunt) aromat cu scopex, si o boaba de plastic corn.

Am avut o partida interesanta: Am ajuns pe balta la 6 a.m., arunc la 20 de metri, pun batzul pe bankstick, atasez swingerul si in timp ce-mi resetam alarma pt un ton mai high, am avut primul run. L-am scos - avea cam 7kg.
In urmatoarea jumatate de ora am mai avut trei trasaturi dintre care unul scos, unul pierdut in drill, iar unul pe care nici macar nu l-am intzepat chiar daca senzorul a urlat vreo 15 secunde pana sa ajung la el.

De la ora 7 pana la 10 n-a mai tras decat o data. Prins de data asta. Amicul cu care eram a prins 2 si a scapat 3 in acelasi interval (6-7) dupa care pauza si el.

Ma intrebam daca frecventza mare a trasaturilor din prima ora s-ar datora mixului folosit in momitor si doream sa aflu si alte retzete de incercat care au dat rezultate pt. voi.

Thanks!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 19 Aug 2008 10:39

10% alune prajite zdrobite
10% canepa conserva sau preparata de tine
10% porumb conserva sau preparat de tine
10% spartura porumb
10% pelete diametre mici sau diametre mari sfaramate
50% tiger nut method mix

Parte lichida: multimino, tiger nut extract, apa din balta si/sau "lapte de porumb"

La carlig folosesc porumb sau daca folosesc in method mix alune tigrate in locul celor prajite pun tigrata si la carlig

Daca rulezi boilies poti folosi cu incredere pasta din care sunt facute, la care mai poti adauga seminte si/sau pelete. Aceasta o poti hidrata daca mai este cazul cu parte lichida pregatita la rularea boiliesului, apa din balta si/sau "lapte de porumb"

Poti face si obtine o multitudine de mixuri pentru method feeder iar cele mai bune raspunsuri (parerea mea) o sa le gasesti la pescari de stationar (cauta Bob Nudd, Dome Gabor...).
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Mesaj de mihai_lavazza » 19 Aug 2008 12:04

erai bun de bucatar adi. :mrgreen:

perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Mesaj de perchot » 19 Aug 2008 12:33

Merci Adi!
Alte idei de mixuri sunt binevenite!

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 25 Aug 2008 12:33

Salut Perchot
Eu folosesc groundbait-uri gata facute Amix Semix MHLM sau de la Dynamite Baits care au deja mixuri pt arc gata facute si sunt ok. Eu prefer sa dau cu plumb in montura safety fara momitor dar sa agat saculeti solubili

Scrie răspuns