retete de boilis

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 12 Iul 2004 16:06

Nu le tin in plastic ci, precum ai zis, la loc aerisit si fara soare. Le tin la fiert cam 90 sec. Mucegaiul apare doar la exterior, in interior boilesurile ramanand ok. Totusi nu devin foarte dure dupa uscare, desi am folosit si retete consacrate.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 12 Iul 2004 21:46

faina de peste prea grasa? ceva animal in ele? Soia neprejta? Zahar cat, si cum il bagi inauntru? poate sa fie mai multe motivele. Baga reteta pe forum si ne uitam.numai bine

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 13 Iul 2004 17:38

Am folosit o reteta din ALP, nu mai stiu exact din ce numar, pe baza de faina de peste. Am folosit componente procurate de un prieten. Boilesurile aratau ok, dar nu au iesit foarte tari, nici dupa uscare. Din pacate nu mi-am notat procedeul asa ca nu stiu pe unde ar putea fi greseala...

Si reteta proprie, experimentata intr-un moment de entuziasm: 35% gris, 25% aminoacizi... culturism, 10% lapte praf, 10% faina de canepa, 10% carpix pulbere, 10% mei si susan. Mi-au iesit vreo 2 kilograme asa ca am folosit 20 oua in care am dizolvat 3 lingurite sare, 200 gr zahar si un pic sofran rosu.
Am apucat sa dau cu ele circa 6 ore, dar lipsa rezultatelor :oops: o pun pe seama schimbarii de vreme si a faptului ca in balta respectiva nu se mai pescuise cu boiles (oare?). Desi ma asteptam sa se descompuna (intrucat nu le reusisem foarte tari), dupa cele 6 ore se mai muiasera dar nu-si pierdusera consistenta si stateau bine pe rig. Din pacate, cele lasate acasa s-au mucegait dupa vreo saptamana.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Iul 2004 17:49

Incearca Multimino de la Nutrabaits in loc de aminoacizi aia pentru culturisti . Sigur e mai bine !

Scrie răspuns