retete de boilis

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

FLAVIONE
new member
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2004 04:36
Localitate: ZALAU

retete de boilis

Mesaj de FLAVIONE » 05 Iul 2004 12:26

Salutare.Anul trecut am gasit pe acest site o multime de retete de boilis(inclusiv la articole),dar nu am stiut de unde sa procur elementele componente.Acum mi-am procurat componentele de baza dar nu mai dau de retete! :roll: Helpuiti-ma va rog.
flavione

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Iul 2004 19:56

problema mare flavione :lol: :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 06 Iul 2004 20:04

am scris pe aventuri la pescuit (luna iunie si iulie) cateva retete de boiles pe rubrica "boiles pe inteles tuturor".Pot sa te uiti acolo.Sunt usor de facut si eficienti. numai bine.

FLAVIONE
new member
Mesaje: 10
Membru din: 20 Ian 2004 04:36
Localitate: ZALAU

Mesaj de FLAVIONE » 08 Iul 2004 10:09

Grazie DRINO , pentru raspunsul pe care mi l-ai la mail-ul meu.Daca mai ai timp de palavre,fii atent ce a facut un prieten pescar pentru a iesi mai ieftin cu aromatizantii.Dupa ce a fiert boabele de porumb le-a lasat pana a doua zi cu un pachet de budinca cu aroma de capsuni.Ai cuvantul meu ca asa puternic miroseau a capsuni ca-mi venea sa le maninc.Cred ca am sa incerc si in reteta ta de boilies cu budinca. :!:
flavione

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Concentrate

Mesaj de Tankard » 08 Iul 2004 14:27

Am vazut la un prieten mai sportiv tot felul de concentrate proteice care contin multe dintre substantele indicate pentru boilesuri. Credeti ca pot fi folosite pentru home-made boiles? Mai ales ca preturile sunt mai mici...

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 08 Iul 2004 14:50

si a avut rezultate pe balta?

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 08 Iul 2004 16:38

Inca nu am apucat sa testez. Am facut acum vreo 3 saptamani cateva boliesuri de proba, folosing gris 30%, faina de canepa, susan, mei, si aceste pulberi pentru culturisti. Coca a iesit bine legata si bilutele se rulau excelent. Nu am facut prea multe dar as fi vrut sa le testez. Insa am fost cam neglijent si "le-am uitat la uscat" :-( asa ca dupa un timp le-am gasit mucegaite.
Pentru cine e interesat sa experimenteze, la Unirea (aripa Calarasi) se gasesc o multime de astfel de produse. Un kg de concentrat proteic (are caseina si toti aminoacizii) e vreo 170,000.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 09 Iul 2004 19:08

Cum adica le-ai uitat la uscat si au mucegait?!
:shock: :shock: :shock:

Avatar utilizator
Tankard
member
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2004 16:05
Localitate: Kosovo

Mesaj de Tankard » 12 Iul 2004 12:52

Toate experimentele mele de boiles au mucegait dupa o saptamana. Nu stiu daca e normal la home made, asta e... :-( ce sa-i fac? La congelator rezista bine. Nu am reusit pana acum sa-mi fac acele boilesuri care rezista luni de zile, cum am "auzit" pe site...

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 12 Iul 2004 15:21

Tankard draga scoate-le din plastic si tine-le la loc fara soare si cu curenti de aer . Nu se pot mucegai in felul asta ! Ale mele dupa 5 zile sunt ca piatra indiferent de reteta . Sau poate nu le fierbi destul - macar 1 - 1 1/2 trebuiesc fierte altfel sunt crude la interior si mucegaiesc .

Scrie răspuns