ULTRA BAIT

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

ULTRA BAIT

Mesaj de Daniel Costache » 06 Iul 2004 00:42

Am cumparat un borcan de porumb de la ultra bait cu feromoni. Pentru ca este prima data cand folosesc feromonii am incercat sa ma documentez inainte de a face o prostie. Daca ar fi sa judec dupa prezentarea produsului la 120g porumb se foloseste o fiola de 5ml, dar dupa cum sustin majoritate opiniilor consultate 5ml ar fi suficiente unei cantitati de 1 kg de nada. Asa ca ma aflu in fata unei confuzii de unde ma astept sa ies doar cu ajutorul vostru.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 06 Iul 2004 02:09

Mai citeste :shock: ..mai aprofundeaza :-( si in primul rand experimenteaza :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 06 Iul 2004 02:54

Uneori raman consternat in fata intelepciunii de care dati dovada maestre, dar totusi un gand practic ar fi mai potrivit zic eu... Dumneavoastra ce parere aveti, ingaduita fiindu-mi umilinta?
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 06 Iul 2004 15:43

Daniel mai asteapta un pic - astazi am fost la Arrow si am primit pentru testare in Romania , boilesurile Ultrabait si niste nada + fiole de crap . Nu cred ca am sa le folosesc la Hobaia pentru ca nu am recitit inca regulamentul ( s-ar putea sa nu am voie - si la ultima mansa iti garantez ca vor fi multe contestatii ! ) - dar saptamina care urmeaza voi face o partida de pescuit test - cel mai probababil pe Peris . Iti voi spune rezultatul . In ceea ce priveste porumbul - este bine sa torni intreaga fiola peste borcanul de porumb - pentru ca gradul de absorbtie al acestuia este diferit de cel al nadei praf . Recomanda in schimb pentru nadire - tot o nada Ultrabait - garnisita cu fiola de cuvinta . Iti recomand varianta de nada pentru fitofag care impreuna cu porumbul aditivat corespunzator poate avea rezultate excelente pe baltile care au cteno . Este vremea la care el incepe sa manince si poate vei avea ceva surprize . Fir Intins !
In alta ordine de idei mi-a parut sincer ca nu ai facut treaba la concursul ala . Alta data - it's on the house - si sper sa ai alte rezultate !

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 06 Iul 2004 23:08

Am folosit feromoni de la Ultra bait la un mix de boiles(o fiola la 1 kg,desi pe el scria sa se foloseasca la jumate de kg) si sa vezi ce-am patit,am lasat boilesurile pe balconul din spate si a doua zi cand m-am dus se le iau ghici ce am gasit in jurul lor...un musuroi de furnici si tine cont ca stau la etajul patru si pana acum n-am mai avut furnici in casa de cand ma stiu(e exasperata mama a folosit doua tuburi de sprei),cat despre rezultatele pe balta nu am avut nici o captura in 2 zile si o noapte(dar trebui sa tin cont ca nimeni dupa balta nu a prins,cred ca au plimbat apa-am mai povestit despre aceasta partida esuata si la raportari,balti,locuri)...macar stiu ca are putere mare de atractie...cel putin in cazul furnicilor :D :D :D .Cu respect Nutza Pedros

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 08 Iul 2004 12:09

Nu cred ca furnicile s-au adunat de la Ultra bait. Repeta experienta lasand in acelas loc niste fructe foarte coapte sau ceva dulce.
Eu am folosit fiole in nada. Nu am prins mai mult sau mai repede, dar in zona s-a observat o miscare mai alerta a pestilor, de unde trag concluzia ca "apelul" a functionat.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 08 Iul 2004 22:30

Ma scuzati ca ma abat putin de la topic...Am mai lasat si alte boilesuri pe balconul din spate(mai tin acolo si toate nadele pentru pescuit:fainuri,gris,soia,etc.) si pana acum n-au venit furnicile,ori o fi fost o coincideta sa vina acum furnicile la boilesurile facute cu feromoni,ori am facut eu boilesurile prea atractive :D ori (-parerea mea-) au fost atrase de feromoni.Pe mine mau uimit feromoni si o sai folosesc in continoare(sa speram ca o sa aiba un asa efect si asupra pestilor) si de data asta le tin in garaj boilesurile(chiar acum am o cutie cu boilesuri in garaj si sper sa le testez marti spre joi)...Un prieten deal meu a folosit feromoni la un concurs pe plan local si a obtinut 1 loc (acu nu se stie ori noroc ori altceva)---acum sper sa nu va inchipuiti ca va face minuni :D :D :D (Cum de altfel imi inchipui si eu :-) )...Cu respect Nutza Pedros

Marius
junior member
Mesaje: 31
Membru din: 12 Iul 2004 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Marius » 12 Iul 2004 15:00

Salutare si fir intins tuturor!!!
Pe www.pescuitul.ro si pe www.vinatorul.ro este un (acelasi) articol care explica intr-o oarecare masura ce e cu ULTRABITE si ULTRABAIT.
Eu nu prea stiu exact cum se foloseste, in ce cantitati, proportii, retete, etc, pentru ca nu prea pecuiesc la stationar, dar si pentru ca producatorul nu da aceste informatii importante.
Un lucru e sigur: exista un numar de pescari care au prins spilul, care au reusit sa descopere singuri reteta potrivita apei in care pescuiesc, speciei tinta, sa adapteze bine cantitatea de Ultrabite la nada folosita, sa aibe rezultate mai bune cu el, decat fara el. Spun acest lucru deoarece din ce in ce mai multi pescari, cumpara in mod repetat (si nu doar a doua oara) Ultrabite. Nu pot decat sa presupun ca tin pentru ei ceea ce au aflat, caracteristica tipica majoritatii pescarilor de la noi (si poate explicabila, chiar scuzabila, avand in vedere starea jalnica a fondului piscicol de la noi).
Marius (Arrow Int.)

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 12 Iul 2004 15:17

Draga Marius ,
prin amabilitatea ta si a echipei pe care o conduci - am putut testa 2 zile boilesurile Ultrabait la Hobaia . Rezultatul multumitor - spre bun si asta in conditiile in care balta era plina de tot ce este mai bun la ora actuala in materie de atractanti , aditivi , arome ,etc in pescuitul crapului . Rezultatul - in zona nadita si pescuita exclusiv cu Ultrabait - pina vineri seara 3 crapi dintr-un total de 9 ( vineri seara am terminat nada ! ) . Interesant este ca cel mai mare crap de 6.6 kg l-am scos din zona asta . Reteta simpla - am spart cele 4 fiole de Ultrabait care vin la galeata de boilesuri de 3 kg si le-am tinut 24-36 ore in acest "dip" . Nimic altceva ! . Nada praf din zona respectiva a beneficiat si ea de 2 fiole Ultrabait / kg si cam asta e tot . Oricum reteta magica nu am aflat-o nici eu - dar la modul asta am pescuit si la modul asta va prezint si rezultatele .

Marian
junior member
Mesaje: 45
Membru din: 05 Feb 2003 13:42
Localitate: Constanta

ULTRA BAIT

Mesaj de Marian » 13 Iul 2004 10:15

Val, discutia a plecat de la concentratie.
Tu ai zis mai tarziu ca vei testa pe balta.
Acum fii bun si amabil si relateaza-ne in ce a constat testul: in mai multe zone nadite cu nade de concentratii diferite sau componente diferite ? in ce masura ai folosit momeli diferite ( porumb, boilies, mamaliga ... ) si cu concentratii diferite in zonele respective si care au fost rezultatele ?

Scrie răspuns