Alunele tigrate...

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gregorio
new member
Mesaje: 11
Membru din: 06 Iul 2004 12:29
Localitate: bucuresti
Contact:

Alunele tigrate...

Mesaj de gregorio » 06 Iul 2004 12:59

Stie cineva cum se pregatesc alunele tigrate? :-?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 07 Iul 2004 00:12

Am reteta care este folosita de ken townley (zic eu ca se pricepe)pentru tiger nut:
baga 1 kg de tiger nut intro gallata ermetica (cele de lavabil cu capac sunt bune) baga 250 de gr. de zahar de bucatarie in gallata si acopera tot cu apa fierbinte si inchidi galata cu capac.
Dupa 3 zile iai tot si il fierbi juma de ora si il lasi iaras in gallata 24 de ore.
O sa obti un lichidu mai gros: acuma sau mergi la balta sau iai tiger nut cu gelatina care au produs si le bagi intro punga ermetica in congelator.
Numai bine

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 07 Iul 2004 09:09

Drino, pari sa fi citit numarul... urmator din "Aventuri la pescuit". Cum ai facut? Te pomenesti ca mi-ai trimis vreun virus, care-mi extrage din computer articolele lui Ken Townley, inca nepublicate!

Partea a treia a seriei lui Ken Townley despre nade de vara, care apare in august, se refera la seminte si alune (canepa, ovaz, porumb, alune tigrate), iar reteta lui Ken pentru tiger nuts este urmatoarea:

1. Puneti un kilogram de alune tigrate intr-o galeata cu capac, care se inchide ermetic, impreuna cu 250 de grame de zahar obisnuit.
2. Turnati deasupra 2-3 litri de apa clocotita, care sa dizolve zaharul.
3. Amestecati bine si lasati apa sa se raceasca.
4. Dupa ce apa s-a racit, adaugati 25ml de aroma de fructe pe baza de glicerol, cum ar fi Pineapple Nutrafruit (aroma de ananas) sau Sweet Nutraspice (aroma dulce de condimente) de la Nutrabaits.
5. Adaugati 5ml din indulcitorul preferat.
6. Amestecati bine, puneti capacul si lasati alunele la muiat timp de 3-4 zile.
7. Treceti alunele si lichidul intr-o oala si puneti-le la fiert.
8. Cand apa incepe sa clocoteasca, dati flacara la un nivel mediu si lasati alunele sa fiarba 30 de minute. De notat ca apa trebuie sa fiarba cu putere, nu discret, cum se intampla la un foc mic.
9. Din cand in cand, verificati nivelul apei din oala. Apa trebuie sa acopere alunele permanent. Daca scade, turnati apa clocotita, incalzita separat într-un ibric.
10. Dupa fierbere, treceti alunele si lichidul in care au fiert intr-un vas curat, care sa se inchida ermetic.
11. Puneti vasul intr-un dulap de bucatarie si lasati-l inca 3-4 zile. La caldura, zaharul dizolvat in apa si absorbit in corpul alunelor tigrate începe sa lucreze. Pe masura ce alunele intra in fermentatie, apa se ingroasa. Rezultatul este acea gelatina care se formeaza in jurul alunelor. Atunci sunt numai bune pentru pescuit.

Mai sunt si alte recomandari, dar ca sa le aflati va trebui sa cumparati revista sau... sa vorbiti cu Drino! :-)

Avatar utilizator
bursucu
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 03 Iul 2003 11:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bursucu » 07 Iul 2004 09:42

Sa explice cineva si cum se folosesc, va rog.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 07 Iul 2004 17:49

se folosesc in nada (amestec de particule) dar nu depasiti 15% din cantitatea totala.
ca momeala: aluna singura (sau 2) ori combinatie cu alte boabe pe rig.
Nu face ce nu-ti place!

razvanm
new member
Mesaje: 29
Membru din: 14 Mai 2004 17:15

Mesaj de razvanm » 08 Iul 2004 07:16

se folosesc un anumit tip (soi) de alune?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 08 Iul 2004 10:33

toate tiger nuts sunt bune (albe, galbene, negre, uriase, gigante etc)
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 13 Sep 2004 18:22

Cum este recomandabil sa fie pastrate?
Cat timp se pot pastra?

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 14 Sep 2004 08:26

nepreparate le pastrezi in camara, numai loc uscat sa fie, daca le-ai preparat trebuie congelate.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 23 Sep 2004 07:57

Am incercat si eu prepararea conform retetei, presat de timp nu le-am lasat 3 zile ci numai 40 de ore.

Rezultatul, nu s-a format gelatina si nu sunt lipicioae. unde este greseala?
La perioada de timp, este musai 3 zile, sau mai trebuie pus ceva? Trebuia oare mai mult zahar?
Nu le-am pus in galeata ci intr-un borcan mare inchis ermetic.

Se mai poate face ceva sa le aduc la faza finala?
Florin Bolocan

Scrie răspuns