Vopsea oua !!??!!

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Vopsea oua !!??!!

Mesaj de Cristi Bolfos » 10 Iul 2004 08:22

Am si eu o intrebare pe care probabil se va face mult haz!

Credeti ca este bine sa folosesc vopseaua de oua pentru a da culoare boilesurilor?

Mersi
Ultima oară modificat 11 Iul 2004 19:05 de către Cristi Bolfos, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 10 Iul 2004 20:50

M-am gandit si eu la faza asta, dar nu am experimentat. Oricum ce rau poate sa faca, cantitatea de colorant este infima !

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 12 Iul 2004 00:01

salut baieti, atentie cu coloranti pentru anumite motive:
1)daca nu sunt de buna calitate, 90% provoca repulsie.
2)coloranti buni pe piata sunt foarte scumpi
3)Dosajul potrivit? (prea multe incercari pentru o ingredienta fara valoare reala)
4)(de fapt este o intrebare) considerati asa de important coloranti in momentul in care crapul este obisnuit sa se hraneste cu "mancare" de culoare camuflaj? (scoici, creveti, etc..).
Eu consider ultimu meo problema coloranti, sunt altele grijj mai importanti pentru sa obtiem o boiles care sa da randament costant in timp.
Numai bine. si fir intins Adri

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 12 Iul 2004 01:12

Boiliesurile mele sunt de obicei maronii sau culori inchise. Am incercat odata sa bag putin sofran, dar nu a colorat deloc asa ca m-am lasat pagubas.Atunci m-am gandit la vopseaua de oua, dar nu am experimentat.
Culoare este foarte importanta pt. moralul pescarului. Cand vezi un boilies rosu cu aroma de capsunica zici...mama... ca asta-i rup mustata :P

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 12 Iul 2004 01:45

Da' pestele ce zice? Mama ceo fi asta?! Cred ca e pt mustata mea.. :D :D Vb lu' adriano: Nu stiu daca as strica mai multe transe de boilies numai ca sa ajung la dozajul si la calitatea potrivita numai de dragul culorii! Nu prea imi da mana... www.xxx.ro/rapitor
Ultima oară modificat 24 Sep 2012 13:43 de către caaron, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Iul 2004 20:51

Mai bine incercati cu vopsea de oua de strut . Colorantul este pentru placerea voastra si nu are nici o legatura cu crapul !

Avatar utilizator
mugurel
member
Mesaje: 118
Membru din: 04 Mar 2004 13:44
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 14 Iul 2004 08:26

Mai bine incercati cu vopsea de oua de strut

Are dreptate Val, numai ca a uitat sa spuna ca si bilele trebuie sa fie de marimea oualor de strut :D .
Prin chimicalele pe care le contine cred ca mai degraba se obtine efectul inves, de respingere.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 14 Iul 2004 08:40

Eu nu folosesc la prepararea nadelor si momelilor (atunci cand pot si exista alternative) decat ingrediente naturale. Sofran cumparat de la magazinele arabesti pentru galben, boia de ardei dulce pentru rosu, faina de anason sau coriandru, marar uscat si macinat, ulei de soia, ulei de arahide, etc. cumparate din magazinele plafar sau naturiste.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Scrie răspuns