Lichide ce nu-si justifica pretul

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 04 Feb 2009 03:14

salut baieti, dupa cateva ani de incercari, eu, ca multi dintre voi de altfel, am ajuns la conclusie ca pescuitul la crap este mai simplu de cat pare. Acest pentru ca sa scris asa de mult despre pescuitul acest ca din lipsa de argumente valide si 'certifiate' dupa 20 de ani a inceput sa se scrie o gramada de aberatii....find dictate de la interese comerciale al marilor firme cu 'sponsorizati' al lor, find alimentate de la EXIGENTA pescarului sa se realizeze, adica sa ia captura vieti sale, si sa creada ca existe 'ingredientu magic sau vreo reteta minune si nu in ultimu rand, chestia care vad din ce in ce mai la moda in ultime ani agresivitate cu care pescari impune ideile lor (si produse) si agresivitate cu care incearca sa se ridice pe scara ierarchica al pescuitului.
Mai departe...
Nada trebuie sa fie una echilibrata, o nada echilibrata prinde crapul oricand. Confirmaza faptul ca sunt nade pe piata care prind crap, si bine, de 10 de ani!!... Folosinta 'parte' lichida trebuie sa fie in raport nu numai de mixul, dar si de conditii de pescuit cu care trebuie sa ne confruntam. Zic acest, in primul rand pentru sa nu se faca confusie intre 'preferinte' si 'esigente'.
Adica eu pot sa prefer, dupa esperienta personala, un ulei esential in loc de o aroma cu un solvent dubios, dar acest nu inseamna ca merg in octombrie cu apa la 8 grade la pescuit cu bile imbibate de ulei...de sardina. :lol:
Adevarul absolut nu exista, exista 'alegeri' facute dupa esperienta personala, dupa esigente al momentului, al locului etc..
Ideile lui 'musaro' , trebuie luate asa ca o informatie generala, o simpla parere de un pescar oricare, bagate la dispositie altora, discutabile cu siguranta...normal, dupa aceea, cine stie sa citeasca intre randuri....
nu in ultimu rand vreau sa confirmez ca eu personal folosesc AMINO cand nu mai am in casa ...dolcifiant!! :lol:
Imi place sa cred (repet, cred)ca mixurile pe care le alcatuiesc sunt destul de echilibrate (val proteic, amin, etc..). Acest nu inseamna ca nu folosesc amino pentru ca nu e bun de nimic, numai ca in mixul meu nu am nevoie, alti alcatuiesc mixurile lor intrun fel in care prefera sa compenzeze cu amino, alti il baga peste tot pentru ca asa a zis ken townley... Cum am mai spus este vorba de esperienta fiecaruia, si de ESIGENTE personale.
Cu ocasia aceasta aurez la toti fir intins ca peste putin se deschide...vanatoare la crap!! numai bine!

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 04 Feb 2009 19:34

Hai sa-mi dau si eu cu parerea:

In primul rand trebuie sa introduci lichide nutritive in boiliesuri chiar daca te duci la o partida de 24-48 de ore. Acestea au o importanta foarte mare. Cum spunea si Marian, mai degrada te concentrezi pe partea lichida nutritiva decat pe un mix foarte bun. De ce? Simplu...pestele nu o sa aiba timp sa-si dea seama cat de echilibrat este mixul tau...sau daca o sa-si dea seama tu o sa fi acasa deja :lol: :lol: :lol:
Lasand gluma la o parte eu sunt de parere ca nu ar trebui sa renunti la lichidele nutritive. Amino plus un extract de ficat lichid sa zicem ar fi suficient. In alta ordine de idei pentru o atractie mai rapida te poti juca cu nivelul aromei insa ai mare grija sa nu o comiti rau. Incearca sa cresti nivelul de aroma si vezi daca simti vreo diferenta in ceea ce priveste raspunsul din partea crapului.
In concluzie ce pot sa-ti spun...nu renunta la lichidele nutritive...in cel mai rau caz pune o doza mai mica decat deloc sau cauta sa le gasesti mai ieftin.
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 04 Feb 2009 20:27

Mai limpede de cat atunci cand iti raspunde Marian, Adriano si Bogdan....nu poate fi.
Dar si mai limpede pentru mine, vis-a-vis de intrebarea aceasta a fost emisiunea de acum 2 saptamani de la OTV. Felicitari pe aceasta cale pentru cea ce faceti acolo.....Marian.

In concluzie ce pot sa-ti spun...nu renunta la lichidele nutritive...in cel mai rau caz pune o doza mai mica decat deloc sau cauta sa le gasesti mai ieftin.
Asta imi place Bogdan, cu cautatu mai ieftin :D . Eu personal caut anul asta si balti mai ieftine ( dar ciudat.....se scumpesc cu 50 %), caut si echipamente mai ieftine (la fel de ciudat......se scumpesc cu 20%)....dar cel mai ciudat sti ce e ? salariul meu. :D care nu se "scumpeste" deloc :D

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 04 Feb 2009 22:51

danicristi_79 scrie:
In concluzie ce pot sa-ti spun...nu renunta la lichidele nutritive...in cel mai rau caz pune o doza mai mica decat deloc sau cauta sa le gasesti mai ieftin.
Asta imi place Bogdan, cu cautatu mai ieftin :D . Eu personal caut anul asta si balti mai ieftine ( dar ciudat.....se scumpesc cu 50 %), caut si echipamente mai ieftine (la fel de ciudat......se scumpesc cu 20%)....dar cel mai ciudat sti ce e ? salariul meu. :D care nu se "scumpeste" deloc :D
Dani, stai linistit...stiu cum este...dar am o surpriza pentru tine...in curand vei vedea. ;-) Keep in touch.
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 05 Feb 2009 00:34

Salut bogdan, as vrea sa fac niste precisari, sau considerari personale tot lasand glume la o parte,incepend de:
In primul rand trebuie sa introduci lichide nutritive in boiliesuri chiar daca te duci la o partida de 24-48 de ore. Acestea au o importanta foarte mare. Cum spunea si Marian, mai degrada te concentrezi pe partea lichida nutritiva decat pe un mix foarte bun. De ce? Simplu...pestele nu o sa aiba timp sa-si dea seama cat de echilibrat este mixul tau...sau daca o sa-si dea seama tu o sa fi acasa deja
In primul rand nu lichid nutritiv are importanta foarte mare dar aminoacizi in sine, al doila rand eu nas sfatui la cineva sa faca folosinta de un produs, CARE, vine combinat cu alte produse de care eu nu cunosc procente, efecte in ansamblu si mediu unde va fi introdus, adica, nam cum sa zic la cineva 'da, trebuie folosit amino fara sa stiu cu ce fel de alte lichide sau fainuri vine in contact sau pentru ce sa fie folosite boilesuri. Lipsa de profesionalitate care din partea ta nu ma asteptam, TE STIU PESCAR SERIOS SI PRECIS, cred ca ai scris ASA LA REPESEALA.
BOGDAN, nul lua acu ca un atac, eu vorbesc cu tine ca pe un frate, sau unchiu ma rog, ca sunt mai batranel, si te esplic de ce te trag un pic de urechiuta (in sensul bun).
un pescar de nivelul tou este luat drept esemplu de multi pasionati, ce zici tu pentru multi este vorba evanghelului, si eu am urmarit articole tale cu mare interes, pentru acest este important cand comunici ceva sal faci cum trebuie sa nu fi neinteles.
Mai departe, eu plec de la premisa ca un mix trebuie testat cel putin, cel putin un sezon, merg si ma intorc de la balta de mai multe ori si prefer sa FIDELIZEZ clientu (in cazul acest crapul) cu un serviciu si o calitate costanta decat sal pacalesc o singura oara crezand de a fi facut o afacere buna(atitudine foarte intelnita peste tot, nu este nicio surprisa)....acest, apropo de lume care ma intreba, frate pe locul cutare se prindea de rupe si acu nu este urma de crap. de ce?...apropo de supradozare.... cum bine ai evidentiat tu. Nu in ultimu rand, intradevar multi pescari trebuie sa multumeasca produsul amino, adica, cu mixuri desastruose si cu un dosajul de amino decent multi pescari fara sa stie, sau cu stinta, 'corectaza' GUSTUL nadei.
crapul de fapt nare cum sa se da seama ca nada ta are amino lichid inauntru in 24/48 de ore, adica nu simte benefici acestuia (cum nu poate sa se da seama din mix cum bine spui in timpul acest record), dar, DULCIATA de la glucosa continuta in lichide nutritiv si gustul placut al acestuia il simte clar de la la prima biluta. aici cred ca suntem de acord.
Aide sa tragem cateva conclusi pe esperienta si nu pe citate sau supositi, sunt destui care arunca vorbe pe care stie ca nu pot fi verificate, certifiate, (sau crapul a inceput sa vorbeasca si nu stiu eu?).
Eu as vorbi de altceva care cred ca tot legat de problema pe car il discutam politicos noi aici, in ultimele ani de pilda plinbanduma printe balti (te rog sa ma contrazici) am vazut o gramada de PESTE BOLNAV (bubite, solzi sarite, iritatii, infectii etc).....vrem sa discutam si de asa ceva? si de esperimente pescarilor atotstiutor care se face grijj sa ia peste cat mai mare si mai mult in o partida cat mai scurta cu cel mai putin efort posibil incarcand la maxim nadele cu toate feluri de prostii. Nah, sa fie de toate. cum se zice, pentru pescarului, nu pentru pestelui.
Acest cred ca este o tema de sensibilizare a pescarilor in a face pasi mai mici, in nu se arunca cu sfaturi de DOSAJE, pasi mai siguri in primul rand gandindune la peste care ar TREBUI sa fie respectat si pastrat pentru a putea pescui in continuare si nu sa ausim...MDA, DOAMNE PE VREMURI SE PRINDEA PESTE! Cum ti se pare tema? merita discutat zic eu.
Conclusionez :
Credema bogdan, cunosc marian destul de bine pentru sa stiu cu siguranta ca el nas pescui cu un mix de calitate dubiosa plin de lichide nutritive, nici macar la o partida scurta... Si imi place sa cred ca tu esti la fel, nu numai, dar intreba pe marian cat face in pescuit 2 plus 2... :lol: til anticipez eu raspuns, dar cred ca il stii si tu...5!! ;-)
Asa ca nu batem in cui nimic.
Numai bine bro!
Ps. radu.baciu, pai, daca incepeti cu din astea eu am plecat, Bogdan sa dat cu parere, 'interese comerciale' le am avut cu toti, in primul rand din pasiune, decat pentru bani credema!! Si faptul ca cineva se straduieste sa aduca pe piata ceva calitativ si mai putin scump eu cred ca este o chestie positiva. DOAMNE AJUTA! pe vremuri cand eram noi mai pusti (zicem prima generatie), al dracu, nu se gasea nimic, ma aduc aminte NEA VICTOR SI NEA ROSUORU cumparau din strainatate prin relatii, de la prieteni francezi si englesi. De la ei am vazut primul cobra banana... Adica SF pentru romania atunci, ne uitam ca la masini straine cum se zicea atunci....nu mai vorbesc de boilis sau ingrediente....eu le caram in avion....pentru mine si pentru prieteni!!MAI BINE ASA CREDEMA, astazi sunteti norocosi, sa traiasca piata libera si democratica, dar la cat pare se gaseste mereu ceva pentru a fi NEMULTUMITI. Stati buni ca peste putin se deschide sezonul si mergem la gratarele toti impreuna!! numai bine

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 05 Feb 2009 01:07

Salut Adriano,
Stai linistit, nu o iau ca pe un atac...imi face placere sa am discutii (constructive zic eu) cu tine.
Nu stiu unde ai vazut tu ca am incurajat eu folosirea de lichide pe care nu le-am testat niciodata? Nu cred ca am scris eu asa ceva.
Ma simt flatat ca mi-ai urmarit articolele cu interes si ca ma consideri un exemplu pentru alti pescari dar sincer sa fiu nu prea ma vad si nu prea cred ca sunt.
In alta ordine de idei sunt de acord cu tine ca un mix trebuie testat un sezon pentru a avea o idee...mult timp mi-am petrecut cu testarea mixurilor si crede-ma ca am ajuns la cateva concluzii pe care sunt foarte sigur si pe care o sa le dezvalui in cadrul unui alt topic (mai am putin de testat). O sa dau si cateva dozaje pentru anumite ingrediente pentru cei care au nevoie de un ghid...si poate cateva retete personale...care sunt deja TESTATE un sezon bineinteles.
La partea cu amino suntem de acord.
In legatura cu pestii am observat si eu acelasi fenomen...sunt de acord cu tine.
In legatura cu Marian si eu sunt de aceiasi parere...dar sa nu uitam de unde am plecat...era vorba de lichide nutritive...pe care unii nu le mai folosesc (si) din cauza preturilor.
In ceea ce-l priveste pe Dl. Clona lasa-l in pace Adriano, n-are rost sa-l bagam in seama.
Ms mult pentru urari Adriano.
Peace bro! Mi-a facut placere.
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 05 Feb 2009 01:36

salut bogdan, nam scris ca sfatuiesti folosire produsul respectiv fara sal fi testat, doamne fereste, ar fi o aberatie enoarma a mea si daca asa sa inteles atunci cer scuze , gramatica mea cum vezi este inca varza si cateodata nu pot sa zic exact ce vreao.
eu vream sa zic ca e bine sa nu sfatuesti folosinta de un produs, tu ca nu mai esti un pescar neconoscut, daca nu ai toate datele si presupusuri pentru a face un analisa detaliata in ansamblu. Atat. Am mai facut si eu greseli din astea, stai linistit.
In rest daca trebuie sa ne uitam la pretul produsele comercializate (pretul european in general) nar trebui sa mai pescuim frate, clar este scump, orice, clar firme producatoare fac speculatii pe VISURILE pescarilor, nu de jabba investesc in publicitate, videourile, sponsorizari etc...
Dar face parte de miscari economice ca la oricare alt sector comercial. Nu vad dece sectorul pescuitului trebuie sa faca eceptie sau dece se face atat cazul pe asa ceva.
Cum stii bine in primele anii se cheltuiesc o gramada de bani pentru a testa toate felurile de produse, pentru a invata din greseli, pentru a face esperienta zicem, dupa aceea cu anilor fiecare pescar gaseste formula potrivita, adica reteta 'pilata' in cursul anilor care ne garantaza sa stam in pescuit si sa prindem costant fara a cheltui sume esorbitante. Faptul ca lumea nu foloseste amino pentru pret nu vreau sal comentez bogdan, nu ma pricep, dar gandestete ca sunt multi pescari care fac sacrifici sa mearga la pescuit si pentru care 500.000 lei vechi sunt bani destui, asa ca sa nu i judecam, nici sa nu i fortam sal foloseasca obligator, si sa i dam o alternativa la cine nu poate sa se permita produse respective.
Aici am vazut ca esti dispus sa ajuti pe alti si ma bucur mult.
In sfarsit vreau sa te zic 2 lucruri:
1) nu te caca pe tine sa faci pe modest!!!!
2) pai bro, frumosi pesti ai luat dar URUTA FATA AI IN POZE sa mor zici ca esti sckizofrenic!!!!:lol: :lol:
Glumesc evident, si mie ma parut bine ca am discutat. ciao, numai bine!

Avatar utilizator
Bogdan Dragan
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 07 Aug 2008 01:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Dragan » 05 Feb 2009 01:48

Corect Adriano,

Trebuia sa precizez si ce produs si in ce dozaj trebuie folosit(asta bineinteles bazat pe experienta mea) dar promit ca o sa o fac in alt topic. Nu trebuia sa vorbesc de amino in general.
Asa este...in general pescuitul la crap este scump...din pacate :-(
Nu Adriano, chiar nu fortam pe nimeni, departe de mine acest gand. Sunt de acord ca unii fac mari sacrificii materiale pentru a merge la pescuit. E un virus de care nu mai scapi din pacate. Nu poti renunta usor.
Sunt dispus sa ajut si pe altii sa sa pun la bataie tot ce am invatat in toti acesti ani...si o sa o fac cum pot eu mai bine.
Hai sa-ti raspund la cele 2 lucruri :D
1) nu fac pe modestul doar ca nu ma consider un exemplu.
2) stiu...mie imi spui...si eu ma sperii cateodata :lol: :lol: :lol:
Nice talkin' to you. Ciao, numai bine!
Bogdan Dragan

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 05 Feb 2009 08:32

Poate n-ar fi rau ca acest topic sa se inchida. Eu l-am deschis, am primit raspunsuri de la 3 dintre "varfuri" , si pentru a evita actiuni de genul:

@Adriano Musaro
Ps. radu.baciu, pai, daca incepeti cu din astea eu am plecat
..............rog moderatorii sa-l inchida.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 05 Feb 2009 09:58

se poate discuta civilizat in continuare
modertorii vor interveni la fiecare derapaj in topicurile tehnice

Scrie răspuns